صرافی گاندی صرافی نیاوران
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
آیت الله خامنه ای: نازایی فکری و اضمحلال غرب آیت الله خامنه ای: نازایی فکری و اضمحلال غرب

یکشنبه 19 آگوست 2012 - 29 مرداد 1391

● مقالات
+ 54
رای دهید
- 76

آیت الله خامنه ای: نازایی فکری و اضمحلال غرب

نگاه منفی آیت الله خامنه ای به غرب کتمان ناکردنی است. این نگاه محصول یک دوره بلند فکری است که پیشینه آن به قبل از انقلاب باز می گردد. این نگاه را می توان در آرای پس از انقلاب او به طور ممتد تعقیب کرد و نشان داد. در خطبه های نمازجمعه ی ۲۲/۲/۱۳۷۹ توضیح می دهد که چرا غرب را الگوی نظام سازی برای انقلاب ایران قرار ندادند؟ برای این که "در غرب، علم بود، اما اخلاق نبود؛ ثروت بود، اما عدالت نبود؛ فناورى پیشرفته بود، اما همراه با تخریب طبیعت و اسارت انسان؛ اسم دمکراسى و مردم سالارى بود، اما در حقیقت سرمایه‌سالارى بود، نه مردم سالارى؛ امروز هم همین‌طور است...پیشرفتهاى علمى در غرب بود، اما این پیشرفتهاى علمى وسیله‌اى براى استثمار ملتهاى دیگر شده بود...آرى؛ سرمایه‌داران آزادند که به‌وسیله روزنامه‌ها و رادیوها و تلویزیونهاى خودشان، هرچه را که دلشان مى‌خواهد، بگویند! این آزادى، ارزش نیست؛ این آزادى، ضدّ ارزش است".

به گمان او غرب گرفتار بحران هایی است که در نهایت به نابودی این تمدن منتهی خواهد شد.

در سخنرانی ۵/۵/۱۳۸۴ در جمع مداحان می گوید که جدا کردن زنان از خانواده و قرار دادن آنها در برابر نگاه هرزه جامعه:
"از آن سیل‌هاى خطرناکى است که آثار تخریبى آن در بلندمدت ظاهر مى‌شود و بناى تمدن غرب را در هم خواهد کوبید و فرو خواهد ریخت. در کوتاه مدت چیزى فهمیده نمى‌شود؛ اینها چیزهایى است که صد ساله و دویست ساله خودش را نشان مى‌دهد؛ و نشانه‌هاى این بحران‌هاى اخلاقى در غرب الان دارد بروز مى‌کند".

بحران اقتصادی آمریکا و اروپا یکی دیگر از شواهد و قرائنی است که آیت الله خامنه ای دائماً برای تأیید نگاه و مدعای خود بدان استناد می کند. در سخنرانی ۱۶/۵/۹۰ در جمع مسئولان نظام این بحران را فوق العاده، تکان دهنده و خطرناک به شمار می آورد که دولت های غربی نمی گذارند مردم ابعاد دقیق آن را بفهمند: "بحران اقتصادى عجیبى که گریبان دولتهاى مستکبر غربى را اینجور محکم چسبیده و دارد تکان می دهد، این هم چیز فوق‌العاده‌اى است؛ این هم چیزى است که به‌آسانى نمی شود از آن گذشت. این تحلیلهائى که شما ملاحظه می کنید غربى‌ها راجع به بحران اقتصادى آمریکا و بعضى از کشورهاى اروپا و اعلام خطرى که نسبت به آینده می کنند، بخشى از قضایاست؛ همه‌ى مطالب گفته نمی شود. اتاقهاى فکر و سیاست‌سازان پشت پرده، طراحان مسائل جهانى در کشورهاى قدرتمند عالم - که عمده‌ى رسانه‌ها هم دست آنهاست - راضى نیستند که ابعاد این بحران براى مردم دنیا آشکار شود؛ والّا ابعاد بحران خیلى بالاتر از این حرفهاست".

دو ماه بعد در سخنرانی ۲۰/۷/۱۳۹۰ برای مردم کرمانشاه، گامی پیش نهاده و با استناد به جنبش وال استریت مدعی می شود که بحران سرمایه داری یک روز به کلی آن را زمین خواهد زد و سرمایه داری اینک در بن بست کامل قرار دارد: "این چیزى که به عنوان "جنبش وال استریت"، مردم آمریکا را به هیجان آورده، مهم است. سعى کردند این را کوچک نشان بدهند، الان هم سعى می کنند کوچک نشان بدهند... یک مسئله این است که فساد رژیم سرمایه‌دارى براى آن مردم، محسوس و عینى شده است. ممکن است این حرکت را سرکوب کنند، اما نمی توانند ریشه‌هاى این حرکت را از بین ببرند؛ بالاخره یک روزى این حرکت آنچنان خواهد بالید که نظام سرمایه‌دارى آمریکا و غرب را بکلى به زمین خواهد زد...رژیم فاسد سرمایه‌دارى نه فقط به مردم کشورهاى افغانستان و عراق و بقیه‌ جاها رحم نمی کند، بلکه به مردمِ خودش هم رحم نمی کند. مردم در این اجتماعات و تظاهرات چندین هزار نفرى نیویورک یک تابلوئى بلند کردند که رویش نوشته بود: "ما ۹۹ درصدیم". یعنى ۹۹ درصد ملت آمریکا - اکثریت ملت آمریکا - محکومِ یک درصدند...آن کسانى که توصیه می کردند ما روشهاى نظام سرمایه دارى را دنبال کنیم، آنها را یاد بگیریم، آنها را عمل کنیم، به این واقعیتها نگاه کنند، ببینند که نظام سرمایه‌دارى چیست؛ بن‌بست کامل. امروز نظام سرمایه‌دارى در یک بن‌بست کامل است. ممکن است نتائج این بن‌بست سالها بعد به نتائج نهائى برسد، اما بحران غرب به طور کامل شروع شده. دنیا در حال یک پیچ تاریخى است".

آیت الله خامنه ای از بن بست کامل نظام سرمایه داری، بحران های عمیق جهان غرب و یک پیچ تاریخی خبر داده و پیامبرانه اضمحلال قطب سرمایه داری را پیش بینی می کند. در خطبه عربی نماز جمعه ی ۱۴/۱۱/۱۳۹۰ می گوید: "مشروعیت و اینک موجودیت قطب سرمایه‌دارى و الگوى لیبرال دموکراسى غرب، حتّى در خود اروپا و آمریکا نیز با خطر اضمحلال روبه‌رو شده و در شرائطى شبیه شرائط بلوک شرق کمونیستى در دهه ۸۰ میلادى قرار گرفته‌اند. فروپاشى اخلاقى و اجتماعى، بحرانهاى بى‌سابقه‌ اقتصادى، شکستهاى بزرگ نظامى در عراق و افغانستان و لبنان و غزه، سقوط یا تزلزل اکثر دیکتاتورهاى وابسته و دست‌نشانده‌ آنان در کشورهاى مسلمان و عربى و بویژه از دست دادن مصر، به خطر افتادن رژیم صهیونیستى از شمال و غرب و از درون به نحوى بى‌سابقه، افشاء شدن ماهیت وابسته‌ سازمانهاى بین‌المللى و برخوردهاى گزینشى و سیاسى با مسئله‌ دموکراسى و حقوق بشر، تناقض‌گوئى و پریشان‌گوئى در موضعگیرى دوگانه در برابر مسائل لیبى، مصر، بحرین، یمن و...اینها[آمریکا و اسرائیل و متحدانشان]را در بحران اعتماد جهانى و بحران تصمیم‌گیرى عمیقى فرو برده است".

شش ماه بعد در سخنرانی در جمع کارگزاران نظام در ۳/۵/۹۱، بحران اقتصادی اروپا را به بهمنی تشبیه می کند که روی اتوبوس اروپا افتاده و اتحادیه ی اروپا و یورو را مورد تهدید جدی قرار داده است: "یک واقعیت دیگر این است که رژیمهاى مخالف نظام جمهورى اسلامى درگیر بحرانند؛ همین چند دولت غربى، خودشان و اطرافیانشان دچار بحرانند. با این بحران اقتصادى‌اى که در اروپا وجود دارد، اتحاد اروپا جداً در تهدید است، یورو جداً مورد تهدید است. آمریکا هم به نحو دیگرى؛ کسرى بودجه‌ فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد وال‌استریت، حرکت - به قول خودشان - نود و نُه درصدى. اینها حوادث مهمى است. البته وضع اروپا از آمریکا بدتر است؛ چند دولتشان سقوط کردند. الان در چندین کشور اروپائى بى‌ثباتى وجود دارد. مشکلات آنها با مشکلات ما فرق هم می کند. مشکلات اقتصادى و بحران اقتصادى اروپا با مشکلات اقتصادى‌ که ما احیاناً دچارش می شویم، متفاوت است. مشکلات ما مثل مشکلات یک گروه کوهنورد است که دارد در راهى حرکت میکند. راه سختى است و البته مشکلاتى دارد؛ گاهى آب می خواهند، گاهى غذا می خواهند، گاهى مشکلات دارند، گاهى به یک مانعى برخورد می کنند؛ اما دارند طرف بالا می روند. مشکلات ما از این قبیل است. مشکلات اروپائى‌ها مثل اتوبوسى است که زیر بهمن گیر کرده. سالها خود آنها بدون اینکه بدانند، مقدمات این مشکل را فراهم کردند. این فاصله‌هاى طبقاتى، این غلبه‌ سازوکار ربا در مسائل مادى، این تقویت زورمندان مادى، این نفوذپذیرى از صهیونیستهاى پول‌پرست و مال‌پرست، آنها را دچار مشکلاتى کرده؛ این بهمنى است که روى سرشان افتاده".

نوزده روز بعد بحران اقتصادی اروپا را در سخنرانی ۲۲/۵/۹۱ در جمع اساتید دانشگاه ها، معلول "خطاهای بنیانی" جهان غرب قلمداد می کند. این خطای بنیانی در نگاه فلسفی غرب نسبت به جهان و انسان نهفته است. خطاهایی که در بلند مدت جهان غرب را زمین خواهند زد: "یک نشانه‌ دیگر، حوادث امروز اروپاست. این آینده‌ مبهمى که سایه افکنده بر کشورهاى ثروتمند اروپا، کشورهاى غرب اروپا، حوادث بسیار مهمى است. این قضایاى اقتصادى ربطى هم به خطاهاى تاکتیکى و راهبردى ندارد که بگوئیم فلان تاکتیکشان در فلان جا غلط بود، دچار این مخمصه شدند؛ یا فلان راهبردشان غلط بود، دچار این گرفتارى شدند؛ نخیر، قضیه این نیست؛ قضیه، قضیه‌ بنیانى است. خطاهاى بنیانى وجود دارد. آنچه که امروز دارد اتفاق مى‌افتد، ناشى از خطاى در نگاه فلسفى و بنیانى و فکر غرب نسبت به جهان و انسان است؛ خطاى در جهان‌بینى است. البته اینجور خطاها، مثل خطاهاى تاکتیکى تأثیراتش سریع نیست؛ مثل خطاهاى راهبردى، تأثیراتش میان‌مدت نیست؛ این خطاها تأثیراتش بلندمدت است. بعد از دو سه قرن، این خطاها دارد خودش را نشان می دهد؛ و بدانید که اینها را زمین خواهد زد".
در همین سخنرانی،به نکته مهم دیگری را هم گوشزد می کند.غرب به مرحله ناتوانی و نازایی اندیشه های نو رسیده است. گویی از پایان زایش فکری غرب سخن می گوید: "در مقابل سترون و نازا بودن غرب در برون‌زائى اندیشه‌هاى نو - که بعد از اومانیسم و مکتبهائى که متکى به اومانیسم هستند و فلسفه‌هاى زائیده و منشأ گرفته‌ از اومانیسم غربى، دیگر غرب زایش فکرى نداشته و ایده‌ نو براى بشر و حیات انسان ارائه نداده - جمهورى اسلامى داراى زایش فکرى است".

زایش فکری جمهوری اسلامی- که آیت الله خامنه ای مدعی است- چه بوده است؟ "مردم سالاری دینی" در زمینه مسائل سیاسی، "ابتناء تمدن بر معنویت" در زمینه اجتماعی، "کرامت انسان" و "آمیختگی دین و زندگی".
درباره رویکرد آیت الله خامنه ای حداقل نکات زیر قابل طرح است:

یکم- جامعه بازارعمدتاً یک جامعه سرمایه داری است. این نظم اجتماعی دارای دو رویه ی آزادی رسمی و نوعی هماهنگی موثر از یک سو، و نوعی نابرابری و ستم عمومی از سوی دیگر است. مارکس می گفت تناقض های فراگیر و غیرقابل ریشه کن کردن بین منافع اجتماعی مختلف، سرمایه داری را از لحاظ فنی به حالتی بحران زا تبدیل می کند. بحران بالقوه بنیادین و قاعده مند، از لوازم ضروری نظم اجتماعی سرمایه داری است. اضمحلال نهایی سرمایه داری نیز با چرخه ها و بحران های تجاری نمایان می شود.

کینز،هایک و جوزف شومپیتر،بی ثباتی را امری دائمی در اقتصاد سرمایه داری به شمار می آوردند. کینز در نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول استدلال می کرد که اقتصادهای بازار ذاتاً بی ثبات اند و ویژگی آنها این است که بدون آن که بهبود یابند یا دچار فروپاشی کامل شوند برای مدت های مدید وضعیت نزولی مزمن خود را حفظ می کنند. شومپیتر بحران را "واقعیتی اساسی در باب سرمایه داری" به شمار آورده است.لستر تورو هم گفته است که بحران ذاتی نظام سرمایه داری است.

اما پیش بینی نابودی سرمایه داری تاکنون محقق نگردیده و شواهد کافی برای آن ارائه نشده است. بحران جدید سرمایه داری نیز که نمود بیشتر آن در یونان و اسپانیا- با ۲۵ درصد بیکاری- تجلی کرده حداکثر می تواند به تورم و کمی غارت منتهی شود. حتی اگر چند کشور مجبور به ترک منطقه یورو شوند،هیچ دلیلی وجود ندارد که بحران کنونی به فروپاشی نظام سرمایه داری منتهی شود.

دوم- مارکس سرمایه داری را محکوم می کرد. به گفته الن وود طرد این پدیده بر مبنای ناعادلانه بودن سرمایه داری نبود، که مفهومی اخلاقی و متعلق به روبنای حقوقی و ایدئولوژیک است. مارکس "حقوق برابر" و "توزیع عادلانه" را "مزخرفات کلامی منسوخ" به شمار می آورد. اما هوسامی بر این باور است که وقتی مارکس استثمار کارگران را "دزدی" ، "غصب" ، "بالا کشیدن" ، "غارت" ، "چپاول" ، "سرقت" ،"ربودن"، و "کلاهبرداری" قلمداد می کند، در واقع سرمایه داری را به دلیل ناعادلانه بودن محکوم می کند. سرمایه داری به لحاظ ساختاری ناعادلانه است و تنها از راه سرنگونی انقلابی خود سرمایه داری می توان بر نابرابری و بی عدالتی آن فائق آمد.

مارکس به دو معنای توصیفی و تجویزی از نابودی سرمایه داری سخن می گفت. در معنای توصیفی، بحران های ساختاری سرمایه داری موجب نابودی آن می شود. مارکس در پیشگفتار سرمایه از "قوانین طبیعی" حرکت و "مراحل طبیعی توسعه" جامعه و "قانون اقتصادی جنبش" آن حرف می زند و گذر از سرمایه داری به جامعه کمونیستی را بر "قانون افزایش بدبختی" طبقه کارگر مبتنی می سازد. در فصل بیست و چهارم جلد اول سرمایه نوشته بود: "با کاهش منظم تعداد سرمایه دارهای کلانی که تمامی امتیازات این فرایند دگرگونی را غصب کرده و به انحصار خود در می آورند، حجم فقر، ظلم و سرکوب، بردگی، تباهی و استثمار رشد می کند؛ اما همراه با آن شورش طبقه کارگر افزایش می یابد، طبقه ای که پیوسته از لحاظ تعداد بزرگ تر می شود و توسط همین سازوکار فرایند تولید سرمایه داری آموزش می بیند، متحد می شود و سازمان می یابد. انحصار سرمایه به غل و زنجیری بر دست و پای شیوه تولید بدل می شود که همراه با آن و تحت تأثیر آن شکوفا شده است. تمرکز وسائل تولید و اجتماعی شدن کار به نقطه ای می رسد که دیگر با پوسته سرمایه داری آن سازگار نیست. این پوسته می ترکد. ناقوس مرگ مالکیت خصوصی سرمایه داری به صدا در می آید. سلب مالکیت کنندگان سلب مالکیت می شوند"(کارل مارکس، سرمایه، نقدی بر اقتصاد سیاسی، جلد یکم، ترجمه حسن مرتضوی،نشر آگه، ص ۸۱۵).

در معنای تجویزی، پرولتاریا(استثمار شدگان) به عنوان نیروی انقلابی می بایست نظام سرمایه داری(استثمارکنندگان) را
سرنگون سازد. تحولات بعدی نشان داد که طبقه کارگر جوامع غربی نه تنها انقلابی نیست، بلکه از مزایای نظام سرمایه داری استفاده می کند. چرا کارگران موجود به خاطر انقلابی که نتایج آن نصیب نسل بعدی خواهد شد، باید جانشان را فدا کنند؟ کارگران اگر انقلاب نکنند شاید وضع شان بهتر شود و در جهان غرب بهتر شده است. حتی مارکس در سال ۱۸۷۲ - پس از شکست کمون پاریس- اعلام کرد که در کشورهای دارای سنت طولانی دموکراسی(آمریکا، بریتانیا و شاید هلند)، کارگران شاید "هدف خود را با شیوه های مسالمت آمیز به دست آورند". اما در همین جا نیز تأکید می کرد که "در اکثر کشورهای قاره انقلاب امری قهری است، روزی توسل جستن به قهر برای برقرار کردن حکومت کارگری ضروری خواهد شد".

اما مسأله این است که اینک نه بدیلی برای نظام سرمایه داری موجود است و نه نیروی انقلابی ای وجود دارد که به دنبال سرنگونی این نظام باشد(کارگران با نظام سرمایه داری مصالحه کرده اند). مارکسیسم- لنینیسم فروپاشید. سوسیال دموکراسی که از قبل در جوامع غربی وجود داشت، همچنان با همین نظام سرمایه داری کار می کند. بسیاری از سوسیالیست ها هم از "سوسیالیسم بازار" دفاع کرده اند.

سوم- آرمان های یوتوپیایی در جهان غرب افول جدی کرده است و امکان تغییرات رادیکال هم وجود ندارد. در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۴ سال پیش آمریکا اوباما با شعار "تغییر" و "ما می توانیم" بسیاری از ناراضیان را به سود خود بسیج کرد و امیدها آفرید. اما وقتی رئیس جمهور شد، ساختارهای سیاسی و اقتصادی موجود نشان داد که تغییر اساسی نمی توان صورت داد و "ما می توانیم" به "ما نمی توانیم" تبدیل شد. اوباما مجبور شد بخشش مالیاتی ثروتمندان- مصوب دوران بوش- را ادامه دهد. تنها کار او بیمه های نیم بند فاقدان بیمه بود که آن هم همچنان در کش و قوس نزاع با جمهوری خواهان قرار دارد. مستقل از مسائل ساختاری، اوباما از همان ابتدا به فکر انتخاب شدن در دور دوم بود و این نیز با شعار تغییر و ما می توانیم سازگار نبود.

ساختارسیاسی آمریکا به گونه ای تعریف شده است که همیشه قدرت میان دو حزب دموکرایت و جمهوری خواه تقسیم می شود. هر دو حزب لیبرال- با دو روایت متفاوت- بوده و هیچ نیروی بدیلی(مثلاً سوسیالیستی)- عملاً نه قانوناً- نمی تواند رشد کرده و به درون این ساختار راه یابد. به همین مسأله ساده بنگرید که هزینه انتخابات ریاست جمهوری دو کاندیدا در انتخابات سال جاری ۱۱ میلیارد دلار است. کدام نیروی بدیل می تواند به عنوان رقیب وارد بازی دو حزب لیبرال شود؟

جنبش حقوق مدنی با بسیج اجتماعی گسترده توانست خود را بر نظام سیاسی و حقوقی تحمیل کند. چنین جنبشی اینک وجود ندارد و جنبش "والت استریت" به هیچ وجه قابل قیاس با جنبش حقوق مدنی نبود و نیست. به همین دلیل صدای این جنبش هیچ پژواکی در قلمرو سیاسی آمریکا نداشت و هر دو حزب آن را ناشنیده گرفتند.

چهارم- نازایی فکری غرب مدعایی بلادلیل است که با شواهد و قرائن بسیار می توان آن را ابطال کرد. دانشگاه ها، موسسه های علمی و تحقیقاتی و متفکران مستقل دائماً در حال فکر کردن و برساختن ایده های نو در قلمروهای گوناگون(علوم تجربی طبیعی، علوم تجربی اجتماعی، فلسفه های درجه اول و درجه دوم و...) هستند. یک نمونه آن انواع نظریه های برابری فیلسوفان لیبرال- رونالد دوورکین، جان راولز، آمارتیاسن، مارتا نسبام،و...- است. ایده حقوق بشر و نظریه هایی- از جمله کرامت و نیازها- که با آنها این ایده را موجه می سازند، یکی دیگر از نمونه هاست. بهترین دانشگاه های جهان در آمریکا قرار دارد که مهمترین برسازندگان نظریه های جدید را در خود گرد آورده اند.

بخشی از اشتباه آقای خامنه ای ریشه در برداشت نادرست وی از ایده اومانیسم دارد. به گمان او غرب بعد از مکتب اومانیسم هیچ ایده تازه ای نداشته است. مفهوم اومانیسم، مفهوم بسیار مبهمی است. بهترین فهم از آن این است که آن را به صورت یک مکتب نفهمیم، بلکه آن را یک فرض متدلوژیک در نظر بگیریم. علوم دقیقه و انسانی در غرب بر مبنای این فرض متدلوژیک گسترش پیدا کردند که تا حد ممکن توضیح و فهم پدیده های طبیعی باید با فرض عدم دخالت موجودات رازآلود باشد. این به این معنی نیست که موجودات غیر مادی و رازآلود وجود ندارند. با این حال پیش فرض علم این است که چنین موجودی نباید در تبیین پدیده ها تا وارد شوند. پیشرفت های علمی در فیزیک و شیمی و بیولوژی و مهندسی همگی با این روش به دست آمده است. در سیاست و اقتصاد و جامعه شناسی هم این پیش فرض وجود دارد (به تعبیر ماکس وبر: علم جدید عالم را اسطوره زدایی/افسون زدایی کرده است).

بنابراین این طور نیست که فکر غرب به نازایی رسیده چون پیشفرضش "اومانیسم" بوده است. بلکه بسیاری از پیشرفت ها و زایش های فکری چه در غرب چه در شرق به خاطر این فرض بوده است. در فیزیک نیروهای فیزیکی به جای نیروهای غیرمادی و رازآلود به تبیین آمده اند و در اقتصاد مکانیزم های اقتصادی به جای نیروهای ماوراطبیعی به تبیین سازو کار های اقتصادی برآمدند. تمام دانشگاه های غربی که پیشرو در علوم دقیقه و انسانی هستند در سایه چنین فهمی به خلق ایده های تازه و تصحیح اشتباهات گذشته مشغولند. دانشگاه های شرقی هم در عمل همین راه را می روند.

متقابلا به یکی از زایش های فکری جمهوری اسلامی- یعنی مفهوم "مردم سالاری دینی"- بنگرید. در غرب در مورد سیاست پروژه این شد که باید به دنبال یافتن بنیانی غیرالهی برای عدالت و اداره جامعه بود. دموکراسی در یک تصویر کلی حاصل چنین پروژه ای بود. زایش فکری جمهوری اسلامی با آفرینش مفاهیمی چون "مردم سالاری دینی" از همان ابتدا زایشی متناقض و گمراه کننده است.

مفهوم دموکراسی با این فرض برساخته شده که حق اداره جامعه با مردم است، نه نیروهای آسمانی و رازآلود. ترکیب "مردم سالاری دینی" مانند ترکیب "اومانیسم الهی" است. مردم سالاری یا دموکراسی نمایندگی یکی از برساخته انسان اومانیست غربی است، نه ابداع جمهوری اسلامی. حاصل خلق مفهوم مردم سالاری دینی که به معنی همان مقید کردن مردم سالاری به دین- یا به تعبیر دقیق تر سلطه فقیهان و شریعت- می باشد در عمل دموکراسی را به حالت تعلیق در می آورد و از معنی خالی می کند.

آیت الله خامنه ای جمهوری اسلامی موجود را مصداق- در واقع تنها مصداق- مردم سالاری دینی به شمار می آورد. اما این نظام ، یکی از اشکال نظام های دیکتاتوری- رژیم های سلطانی- است که سلطانش فقیه است.

پنجم- فقدان اخلاق و عدالت در جوامع غربی نیز مدعایی کاذب است. حتی نظام سرمایه داری- آن چنان که آمارتیاسن نشان داده- بدون اخلاق(اطمینان متقابل، اعتماد به اخلاقیات طرفین، امانت، درست کرداری در داد و ستد، و...) نمی توانست دوام بیاورد و دستاوردهای عظیم داشته باشد. همان دستاوردهایی که مارکس به درخشانی تمام در بخش اول مانیفست کمونیسم به تصویر کشیده است.

در خصوص عدالت نیز چند نکته قابل ذکر است. اولاً: دموکراسی و حقوق بشرعادلانه ترین برساخته های بشر تاکنون اند. ثانیاً: تبعیض زدایی یکی از شاخص های عدالت است. بسیاری از تبعیض هایی که در جوامع توسعه نایافته- از جمله ایران- وجود دارد، جوامع غربی پشت سر نهاده یا به آن شدت و گستردگی در جوامع غربی وجود ندارد. ثالثاً: برابری نیز یکی از شاخص های عدالت است. کشورهای اسکاندیناوی- که آنها هم جزو جوامع غربی اند- دارای بهترین ضریب جینی و کمترین شکاف طبقاتی در دنیا هستند(البته ضریب جینی آمریکا بالاست و ده ها میلیون تن زیر خطر فقر زندگی می کنند). رابعاً: کافی است رفتار دو کشور سرمایه داری- کانادا و آمریکا- با مهاجرین خارجی را با رفتار جمهوری اسلامی با افغان ها مقایسه کنیم. فضای سیاسی آمریکا به روی مهاجران گشوده است و آنها می توانند به بالاترین مقام های سیاسی- غیر از ریاست جمهوری- دست یابند. این هم نوع دیگری از عدالت است.

ششم- اینک هیچ کشوری- از جمله چین و روسیه و ایران- بیرون از نظام سرمایه داری جهانی قرار ندارد. مگر اکثر مبادلات تجاری جمهوری اسلامی طی ۳۳ سال گذشته با همین نظام های سرمایه داری صورت نگرفته است؟ مگر نابرابری های اقتصادی یکی از ویژگی های جمهوری اسلامی نیست؟ از نظر شاخص فساد ما در کجا قرار داریم؟
قوی ترین نقدها بر غرب و دولت های غربی از سوی متفکران مغرب زمین ایراد گردیده است.

آیت الله خامنه ای دائماً تأکید می کند که این انتقادهای من مسلمان نیست، بلکه خود اندیشمندان غربی این نکات را بیان کرده اند. اما وقتی این نقدها از سوی یک زمامدار خودکامه سرکوبگر بیان می شود، نوعی حالت انکار در مخاطب ایجاد می کند. ضمن این که او از شواهد و قرائن درست(مثلاً وجود بحران اقتصادی یا مسائل و مشکلات لیبرال دموکراسی های موجود) نتایج نادرست(مثلاً اضمحلال سرمایه داری و غرب) استنتاج می کند.

حرف درویشان بدزدد مرد دون تا بخواند بر سلیمی زان فسون

هفتم
- مستقل از این که آیت الله خامنه ای به این نگاه، تحلیل و پیش گویی پیامبرگونه باور داشته یا نداشته باشد، این تحلیل که نویدبخش به نظر می رسد برای حفظ انسجام نخبگان دور و بری بیان می شود. اقلیتی که رکن و حامی اصلی است باید به گونه ای حفظ شود تا دچار فروپاشی نشود. در صورتی که برخلاف تحلیل او، موازنه قوا در سطح جهانی و منطقه ای به زیان ایران رقم خورده است. در این مورد هم از مقدمه ای درست نتیجه ای نادرست اسنتاج می کند. درست است که اسلام گرایان در کل منطقه رشد کرده و تقویت شده اند(چیزی که خامنه ای آن را بیداری اسلامی می خواند)، اما آنها سنی مذهب هستند نه شیعه. بسیاری از آنها بنیادگرا، سلفی و مخالف جمهوری اسلامی و متحدانش هستند.

هشتم
- می توان در برابر هژمونی دولت های غربی به رهبری دولت آمریکا ایستاد. شاید هم بتوان در اثر مقاومت و خطر کردن نوعی شکست موردی بر دولت های غربی تحمیل کرد. اما بهایی که برای این رویارویی باید پرداخت شود بسیار بالاست. قیمت آن این است که یک چنین کشوری دیگر کشور نخواهد شد، امری که در افغانستان، عراق و سوریه روی داد و آمریکا بهای ایستادن در برابر بسط هژمونی اش را به آنها تحمیل کرد.

سیاست دولت های غربی- به خصوص دولت آمریکا- حفظ برتری استراتژیک اسرائیل بر کل منطقه و تأمین ثبات متحدان- مستقل از دیکتاتوری یا غیر دیکتاتوری بودن- است. آنان به نیازهای واقعی مردم این منطقه و حقیقت کاری ندارند. نمی خواهند منازعه ای را که مادر منازعات منطقه - یعنی مسأله ی اسرائیل و فلسطین- است، به شیوه ای عادلانه حل و فصل کنند. طرح چهارجانبه آمریکا و اروپا و روسیه و سازمان ملل- مبنی بر تشکیل دولت مستقل فلسطینی در کنار دولت اسرائیل- را به کلی کنار نهاده و حتی دولت اوباما به اندازه ی دولت بوش پیگیر آن نیست. حتی برخی از دولتمردان آنها می گویند که منازعه یکی از ارکان این منطقه است و نمی توان به آن پایان داد. بنابراین، به جای حل منازعات، باید منازعات را مدیریت کرد.

بی عدالتی جهانی و یک بام و دو هوایی واقعیتی انکار ناکردنی است. اما ایران نباید به هیچ وجه درگیر جنگ شود. جنگی که با حمله دولت های متجاوز به ایران، نابودی ایران و ایرانیان را به دنبال خواهد داشت. دولت های غربی هر چه که هستند- گرفتار بحران های ساختاری حل ناشدنی و رو به زوال و نابودی به روایت آیت الله خامنه ای- نباید در سودای شکست آنها ایران را نابود کرد. دولت اشغالگر دارای دویست- سیصد بمب اتمی نیز به هیچ وجه حق ندارد به بهانه های واهی از بمباران کشور فاقد سلاح های هسته ای سخن بگوید، چه رسد به تجاوز نظامی، که کارنامه اش آکنده از آن است.

قابل توجه کاربران محترم:

توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
+ 54
- 76
به جمع دنبال کنندگان وب سایت خبری سرگرمی رایان در فیس بوک بپیوندید:
vezveznazi - تهران - ايران
خفه شو اشغال
یکشنبه 29 مرداد 1391 - 20:36
rastgu - دوسلدورف - آلمان
اشتباهات فکری خامنه ای را در باره غرب با دلایل بخوبی روشن کرد ولی آخر مقاله اش کمی خراب کرد که میگوید برای شکست رژیم استبدادی خامنه ای و شخصش نباید به ایران حمله نظامی کرد. این حرفش مثل این است که متحدان جنگ جهانی دوم آمریکا و انگلیس وفرانسه و روسیه نباید برای نابودی رژیم فاشیستی هیتلر به آلمان حمله میکردند و آلمان را ویران میکردند چونکه فقط شخص هیتلر و رژیمش مقصر بودند. در صورتی که برای سرنگونی دیکتاتورها گاهی حمله از بیرون لازم است چونکه در درون با سیستم خفقان و پلیسی و بگیر وببند وسرکوبگر که در طول سالیان دراز درست کردند مردم خودی را طوری زیر کنترل خود دارند که کمتر کسی جرات اعتراض به رژیم را دارد مثل آلمان دوران فاشیستی هیتلر و ایران امروزی فاشیستی ملاها. پس از درون حکومت فاشیستی توسط مردم براندازی شود به این راحتی نیست و سالهای سال طول میکشد مثل تجربه مردم ایران. پس نباید بیش از این به سران رژیم فاشیستی و تروریستی ملاها فرصت داد تا با دست یابی به بمب اتمی تمام دنیای غیر اسلامی را تهدید کنند و صلح دنیا را به خطر بیندازند. آقای گنجی شاید منتظر است خامنه ای خودش از قدرت کنار برود؟
یکشنبه 29 مرداد 1391 - 21:20
دارچین - همدان - ایران
خامنه ای را تعریف کنید؟ خامنه ای یک خودشیفته است. حرفهای گنده گنده ولی توخالی میزند. حرفهای گنده فقط به درد این میخورد که یک مشت تهی مغز را فریب داد. ولی تاریخ از این خامنه ایها زیاد داشته،که آخرش مثل موش کنار جوب مرده اند.
یکشنبه 29 مرداد 1391 - 21:55
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
افرادی مثل این اشغال و محسن سازگارا که بنیانگذاران سپاه پاسداران بودند، شدن ناجی ملت ایران. یا افرادی مثل کهروبی و موسوی.. پدرسوخته‌هایی‌ که دست پرورده این رژیم هستند، حالا شدند ناجی ملت و تحلیلگران نظام جمهوری. نظامی که هنوز هم بهش متعلق هستند و کارشان را به عنوان "اپوزیسیون های" دستنشانده رژیم به نحو احسن انجام میدن.
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 01:30
brother - لندن - انگلیس
rastgo=doroghgo-المان. تو نیز همانند مجاهدین ارزوی بمباران ایران را با خود به گور خواهید برد بعضی ها چقدر پست هستند که نشستن و منتظر دیدن بمباران ایران و کشته شدن مردم ایران توسط غربیها هستند
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 01:31
Sheema - تورانتو - کانادا
ابوالحسن گنجه ای میگه : ساختارسیاسی آمریکا به گونه ای تعریف شده است که همیشه قدرت میان دو حزب دموکرایت و جمهوری خواه تقسیم می شود. هر دو حزب لیبرال- با دو روایت متفاوت- بوده و هیچ نیروی بدیلی(مثلاً سوسیالیستی)- عملاً نه قانوناً- نمی تواند رشد کرده و به درون این ساختار راه یابد. به همین مسأله ساده بنگرید که هزینه انتخابات ریاست جمهوری دو کاندیدا در انتخابات سال جاری ۱۱ میلیارد دلار است. کدام نیروی بدیل می تواند به عنوان رقیب وارد بازی دو حزب لیبرال شود؟ -------------- این روشنفکر نیویورک نشین هنوز نمیدونه که در ابتدا بیش از دو حزب بوده ولی کم کم حزب های دیگه حذف شدن چون این دو حزب خواسته هاشون رو پوشش میده (خواسته های سوسیالیستی توسط حزب دموکرات) ، حق هم داره وقتی آدم رو با یه عکس فوتوشاپی یهو بفرستن نیویورک آدم یکم عبدل میزنه
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 05:46
Sheema - تورانتو - کانادا
من موندم این عبدالروشنفکر نیویورک نشین که اینقدر از امریکا نفرت داره و دلباخته فلسطینه و تو هر مقاله دو زاریش عقده گشایی میکنه چرا تو نیویورک جا خوش کرده و از اونجا داره علیه امریکا مبارزه میکنه و پا نمیشه بره فلسطین؟
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 06:11
AMIRBIDGOLI - رشت - ایران
افرین به کسی که از غرب هراسی ندارد
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 06:19
بیژن ۲ - کرمان - ایران
افرادی که مخالف حمله نظامی هستند ،کور بودند و ندیدن که این رژیم آدم کش چگونه جوانان غیر مسلح را در خیابان به خاک و خون کشید ،دزدی ،آدم کشی ، و فساد ارمغان این رژیم بوده و به هر قیمتی این خائنان باید بروند .
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 07:06
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
rastgu - دوسلدورف - آلمان. ----اگر بخواهیم واقعا" عاطفی و احساسی‌ به قضیه نگاه نکنیم ، و بّر اساس خرد و عقل قضاوت کنیم ؛ باید بگویم که نظر شما منطقی و بر اساس عقل و واقعیت است !، من هم کاملاً با شما موافق هستم !
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 09:20
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
آقای برادر از لندن. این جوری نباید احساسی‌ فکر کنی‌ عزیز من. اگه خودت سرطان گرفته باشی‌، حاضری با شیمی‌ درمانی حتی موهات بریزن. به بدنت آنقدر فشار جانبی وارد کنند ، تا اون غده سرطانی از بین بره تا بتونی‌ زنده بمونی. درسته؟ پس نمیای بگی‌ که نه، لطفا بدن منو انقدر ضعیف نکنین، و به من حمله شیمی‌ درمانی نکنین، و به من دارو‌های کرتیزن دوز بالا ندین غده سرطان خودش از بین میره. حالا شما هم نشستی لندن، فیش اند چیپزتم خوردی،، حالتم کردی،، پاب هم رفتی‌،،، سالی‌ یبار هم میری ایران. دلت نمیخواد با حمله به ایران، رفتنت به ایران در خطر بیفته و مبادا که مثلا امسال نتونی بری دربند چلو کباب بخوری.. انقدر خسیس نباش. به فکر مردم ایران باش. اینها همینجوری دارن هر روز مرگ تدریجی‌ می‌بینن با چشمای خودشون. احتیاج به بمب اسراییل و آمریکا نیست.
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 09:42
gol andam - ژنو - سویس
فقط این رژیم بمیره فرقی‌ نمی‌کنه چه جوری ،،،نسل آخوند باید نابود بشه همین،،،ساندیس خور‌ها هم خفه بشن
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 11:25
rastgu - دوسلدورف - آلمان
brother- لندن - اگر سرسپرده رژیم ملاها هستی خب معلومه که از هرگونه طرح براندازی رژیم فاشیستی منافع امثال شماها به خطر میافتد و برای همین به مخالفین رژیم توهین میکنید! اگر کامنتهای قبلی را مرا خوب خوانده باشی من حمله نظامی به ایران را به خاطر نابودی سر مایه های جانی و مالی و مادی ایران به عنوان اولین راه حل صلاح نمیدانم چرا که معتقدم نباید ویرانی ایران و کشته شدن هزاران هموطن را به خاطر جاه طلبی های سیاسی و افکار شوم اسلامی یک شخص بنام خامنه ای به جان بخریم. باور کنید که تمام مخالفین رژیم ملاها ایرانیان واقعاً دلسوز ایرانند و نوکر جایی و سازمانی مثل موساد و سیا و غیره نیستند. به کی یا چی قسم بخوریم تا یکسری باور بکنند؟ من بارها نوشتم که تاسیسات هسته ای ایران که برایش میلیاردها دلار هزینه شده سرمایه ملت ایران هست و نباید با چهارتا موشک در عرض چند دقیقه نابود شود و باعث خوشحالی روسها و چینی ها شود برای دوباره چاپیدن ثروت ایران با ساختن مجدد آن. مشکل بزرگی که هست به خامنه ای و مزدوران تروریستش نمی شود اعتماد کرد که تکنیک هسته ای ایران فقط برای تولید انرژی هسته ای باشد.»» ادامه دارد
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 13:20
rastgu - دوسلدورف - آلمان
brother- لندن- آیا شما تا حالا 33 سال یکبار از سران رژیم فاشیستی به غیر از تهدید نابودی اسرائیل و غرب حتی یکبار پیام دوستی و صلح آمیز شنیدید؟ مسلماً نه! رژیم ملاها برای رسیدن به چه مقاصدی میلیاردها دلار سالیانه صرف هزینه نظامی و خرید جنگ افزار ( بیهوده! ) میکند؟ آیا درست است که منافع و منابع مردم اکثریت فقیر ایران را برای اهداف شوم اسلامی یک رهبر مغز خراب مثل خامنه ای ملعون به باد فنا داد و ما ایرانی های وطن پرست هم ساکت بنشینیم و تماشا کنیم؟ آنی که بویی از وطن پرستی ایرانی نبرده و پست هست اشخاصی مثل تو هستند که ملاهای تخم اعراب را نماینده گان واقعی مردم ایران میدانند و میخواهند با سیاست غلط ملاها ایران و مردم ایران را نابود کنند. من با آوردن مثال آلمان هیتلری که راه دیگری بجز نابودی فاشیست از طریق حمله نظامی به آلمان نبود خواستم بگویم اگر در ایران هم اوضاع سرکوب اعتراض و حق خواهی مردم توسط ارگانهای بیشمار رژیم ادامه داشته باشد و مردم جرات نکنند به خیابانها بریزند برای سرنگونی رژیم باید که از بیرون ایران کمک گرفت. ادامه دارد»»
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 13:52
brother - لندن - انگلیس
پس دم رژیم گرم که شما را اواره کرد چون ذاتتان کثیف است که می خواهید برای خوش گذرانی در ایران همه چیز را زیر پا بگذاریدارزوی ایران را به گور خواهید برد
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 14:12
brother - لندن - انگلیس
اخن-این چه مثالی هست تو اگر کس و کار نداری،ما خانواده ،دوست و فامیل و بطور کل مردم ایران را دوست داریم هر چند با هم اختلاف داشته باشیم خیلی باید عقده ای و پست باشم و ارزوی بمباران ایران توسط خارجی هارا داشته باشم حالا بدلیلی نمی تونی بری ایران ،این است ارزوت؟واقعا که.
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 14:05
rastgu - دوسلدورف - آلمان
تا حالا هیچ دیکتاتوری با خواهش و تمنای مردم و خود خواسته از قدرتش دست برداشته که خامنه ای ملعون دومی اش باشه؟ اگر دخالت نظامی اول فرانسه و انگلیس و بعدش ناتو نبود آیا مردم لیبی هرگز میتوانستند دیکتاتور معمر قذافی را از قدرت بکشند پایین؟ وضعیت الآن سوریه را ببینید که دیکتاتور اسد حتی بر علیه مردم خودش میگ روسی برای بمباران مردم استفاده میکند. مگر خود خامنه ای نبود که دستور کشتار و قتل و عام معترضین جنبش سبز را داد؟ اسناد تصویری اش هم که هست اگر ندیدید. پایه قدرت حکومت اسلامی همینکه توسط اعتراضات مردم به خطر بیفتد همین سران ملاها جنایتکارتر از اسد میشوند و آنوقت خواهید دید کی حق داشت که میگفت این رژیم ملاها ضد ایرانی اند و به خون ایرانی تشنه اند. اصلاً لازم نیست که برای نابودی رژیم خامنه ای ایران را بمباران بکنند کافی است خود خامنه ای و باندش را با دوتا موشکهای دقیق به درک بفرستند و مردم از شر حکومت اسلامی نجات پیدا کنند. اگر صدام حسین را هم مثل بن لادن میکشتند شاید لازم به حمله نظامی به عراق نبود. پس ایرانیها خودشان ترتیب خامنه ای را بدهند اگر مانع جنگ و ویرانی میخواهند بشوند!
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 14:24
ali70 - والنسیا - ونزوئلا
رژیم آخوندی کثیف باید جمع شه . به هر روشی ....
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 17:30
rastgu - دوسلدورف - آلمان
brother - لندن - فکر نکنم که آنقدر شعور سیاسی و تربیت ... درست داشته باشی که با دیگران بحث و جدل کنی. با توهین هایت بار دیگر نشان میدهی که از چه قماشی هستی. اگر سعی نکنی با ادب باشی من هم می توانم مثل تو سطح پایین و شخصی برخورد کنم. کامنت سوم مرا شاید دیرتر دیدی که موضع من در باره حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران چیست که راه حل آخر آخر میدانم وقتی که واقعاً دستیابی رژیم فاشیستی ملاها به بمب اتمی نزدیک و ثابت شد. تازه قرار نیست کل ایران و مردم عادی بمباران بشوند همانطور که تو عوامفریبی و دروغ پراکنی میکنی که ماهیت همه ساندیسخورهاست! ایرانی میشه که توی ایران فامیل و دوست نداشته باشه که من نداشته باشم؟ من هم مثل میلیونها مخالفین دیگر رژیم فاشیستی ملاها آرزوی آزادی ایران و مردمش را از شر مرتجعین مذهبی دارم تا ایران در آینده واقعاً کشوری دمکرات و نمونه و سربلند در دنیا باشد نه منفور جهانیان! این چه منطقی است که خامنه ای بدون همه پرسی از مردم سیلقه شخصی و جاه طلبی اسلامی خودش را به زور حتی با ترور پیش میبرد و نظر اکثر مردم ایران برایش مهم نیست؟ مسئول بمباران ایران تنها اوست!
دوشنبه 30 مرداد 1391 - 20:37
Facebook Twitter Contact us RSS
www.IranianUK.com
دویچه وله
تحصیل در انگلستان - آمریکا

جدیدترین مطالب سایت
دیدنی ها و شنیدنی های روز
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اخبار ایران و جهان
اخبار ورزشی
اخبار سینما و موسیقی
اخبار ایرانیان خارج از کشور
حوادث
عکسهای دیدنی
ویدیو کلیپ
دانلود فیلم
دانلود موزیک
فیلم ایرانی
دختران پسران و مسائل جنسی
پزشکی و سلامتی
علمی و دانستنیها
مقالات
داستان
روانشناسی
خانواده و زندگی زناشویی
تاریخی فرهنگی و هنری
زنان
مد آرایش و زییایی
تغذیه رژیم و گیاهان داروئی
آشپزی
مذهب و عرفان
طنز و جوک
کتاب و شعر فارسی
ایران سرای من
انواع فال طالع بینی و تعبیر خواب
روزنامه ها و مجلات
کامپیوتر و دانلود نرم افزار
رنگارنگ
راهنمای زندگی در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور
مهاجرت
کودکان
امکانات
خانه
تبادل نظر پرنیان
سفارش آگهی
تماس با ما
فیلترشکن
عضویت در سایت
RSS
آگهی های متنی
عکس - ویدیو - سرگرمی
تحصيل در آمريكا
ادامه تحصیل در انگلستان
کالج های زبان در انگلستان
طراحی حرفه ای وب سایت
کنترل پنل کاربران
عضویت در سایت
تغییر کلمه عبور
تغییر دیگر مشخصات
جستجو در ایرانیان انگلستان
عضویت در خبرنامه
ایمیل :
دوره های تضمینی آموزش زبان انگلیسی
صرافی سمیانی
صرافی کاسپین
رایان یوکی
صرافی اطلس
صرافی موج
صرافی پرآرا
صرافی سیمرغ
دویچه وله فارسی
ادامه تحصیل در انگلستان
طراح وب سایت
راهنمای مشاغل ایرانیان
کتاب فروشی نما
صرافی گاندی
فیسبوک رایان یوکی
رایان یوکی
اين سايت هيچ گونه مسئوليتي را در قبال آگهي ها نمي پذيرد
جدیدترین مطالب سایت
جسد هشت کودک در خانه‌ای در استرالیا پیدا شد
رده بندی تیم های آسیایی/ استقلال ششم است، پرسپولیس سی و سوم!
تلفن همراه، جایگاه سوخت را به آتش کشید
نماینده مجلس، اینستاگرام و کارلوس کی‌روش
برنامه چمدان: 'پدرم مادرم را به حد مرگ زد'
سونا و فوائد آن
دست مصنوعی که از مغز فرمان می‌گیرد
افزایش های ناگهانی متان در مریخ؛ گازی که می تواند منشاء زیستی داشته باشد
فال روز جمعه 19 دسامبر - 28 آذر
اعتراض مسافران یک پرواز به تاخیرها جواب داد؛ بسط نشستند تا خسارت گرفتند
دختر جوان سناریوی اسید پاشی بر روی خودش را طراحی کرد
قوانین صدور ویزای انگلیس ، غیرقانونی اعلام شد
"برنامه هسته‌ای؛ چاهی که آب ندارد اما برای خیلی‌ها نان دارد".
هاشمی رفسنجانی: در سال ۸۴ می‌دانستم که اوضاع خراب می‌شود
اداره امنیت ملی افغانستان نوجوان انتحاری سیزده ساله را بازداشت کرد
"دانشگاه ایرانیان" با وجود لغو مجوز آغاز به‌کار می‌کند.
دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد.
حضور اتباع افغان در استان مازندران «ممنوع» اعلام شد
پوتین: به توافق هسته‌ای با ایران خیلی نزدیکیم
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است
عضو مجلس: در جمهوری اسلامی فساد و رشوه و اختلاس به نوعی هنجار تبدیل شده است
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران
دو عضو دولت روحانی از افشای «مصوبات به کلی سری» ایران خبر دادند
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو
مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۷ آذر
نقشه شوم خواستگار قلابی با حلوای مسموم
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان.
حریف پرسپولیس می‌خواهد با مهاجم تاتنهام به تهران بیاید/ لخویا قطر آده‌بایور را می‌خواهد
تلاش ناکام دو مردجوان برای اسیدپاشی به صورت دخترجوانی که مدیر اجرایی شرکت شان بود
وزارت ورزش و آخرین گزینه موجود / هدایتی در یک قدمی بازگشت به پرسپولیس
ادامه ...
دیدنی ها و شنیدنی های روز
اسب پس از سوار شدن عروس خانم , رم کرد و او را پائین انداخت
مجموعه ویدیوهای کوتاه از حرکات فوق العاده دیدنی که در سال 2014 ثبت شده اند
تحلیل دکتر یوسف اباذری، جامعه شناس و استاد دانشگاه، از موسیقی مرتضی پاشایی و رفتار مردم با آن
سخنانی تکان دهنده از فقر در خوزستان در برنامه صندلی داغ صدا و سیما
نوازندگی با گیلاس های شراب در خیابان
یک درس به یاد ماندنی برای راننده
برج Dom در هلند
میهمانان مادام توسو، از کیم کارداشیان تا مسود اوزیل.
حال و روز کتاب در آمریکای امروز.
ده‌ها سال کشمکش آمریکا و کوبا به پایان می‌رسد.
نفرین های زن جوان بر اثر ترس در پارک بازی
کارشناس مذهبی، داستانی از چشم‌چرانی با ذکر خدا تعریف می‌کند
تصادف دوچرخه سوار با یک آهو در جاده
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن
ادامه ...
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
سخنانی تکان دهنده از فقر در خوزستان در برنامه صندلی داغ صدا و سیما (162+)
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت (137+)
اعتراض مسافران یک پرواز به تاخیرها جواب داد؛ بسط نشستند تا خسارت گرفتند (131+)
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است (121+)
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن (105+)
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو (99+)
حضور بی‌روبنده‌ی همسر شیخ سعودی در تلویزیون جنجال برانگیخت. (91+)
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران (88+)
تنبیه عجیب دانش آموزان یک مدرسه (87+)
پاسخ رفسنجانی به مصاحبه محمد خامنه‌ای: «سخنان سخیف» (81+)
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان. (73+)
جنایت فجیع پایان رابطه پنهانی (72+)
جشن تولد کوچکترین قربانی اسیدپاشی (71+)
عضو مجلس: در جمهوری اسلامی فساد و رشوه و اختلاس به نوعی هنجار تبدیل شده است (65+)
حضور اتباع افغان در استان مازندران «ممنوع» اعلام شد (63+)
ادامه ...
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
Copyright 2004 - 2014 © IranianUK.com , All rights reserved.