صرافی گاندی صرافی نیاوران
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
ایرلاین ها و هواپیماهای خطرناک ایران را بشناسید ایرلاین ها و هواپیماهای خطرناک ایران را بشناسید

چهار‌شنبه 12 ژانویه 2011 - 22 دی 1389
نمی دانم چرا کسی پاسخ نمی دهد که چرا این حجم از سوانح هوایی در ایران به ثبت رسیده و در شرایطی که تحریم بخش هوایی ادامه دارد هیچ مرجع بالا دستی برای حمایت از حق ایران که در پیمان شیکاگو بر آن صحه گذارده شده بر نمی آید.


● اخبار ايران و جهان


ايرلاين ها و هواپيماهاي خطرناك ايران را بشناسيد

عصرايران ؛ حميدرضا طهماسبي پور - همين ماه پيش با يكي از كارشناسان  هوايي گفت و گويي خودماني در خصوص وضعيت هوانوردي درايران داشتم و طي اين گفت و گوي مفصل كه با مرور كم و كيف ناوگان هوايي ايران همراه بود وي به من هشدار مي داد كه شروع سقوط هواپيماهاي بوئينگ در ايران نزديك است و در اين بين وي تاكيد ويژه اي داشت كه براي هشدار دادن به اين خطر بيشتر از اين جهت  بنويسم و به مردم اين هشدار را بدهيم كه سوار بر هر هواپيمايي نشوند چرا كه بسياري از هواپيما ها با عمر بالاي خود ايمني ذاتي خود را از دست داده اند.

آن روز به اين كارشناس محترم گفتم كه دلايل ايشان مستند است و بسياري از گفته ها و هشدارهايش را قبول دارم اما متاسفانه مسئولان مربوطه گوش شنواي لازم را ندارند و در صورت نوشتن چنين مطلبي به هزار گناه ناكرده متهم خواهيم شد كه از جايي و كسي خط و ربط مي گيريم!

هنوز كه هنوز است فراموش نكرده ام كه چند سال قبل به دليل نوشتن چند خط گزارش در خصوص تاخير پروازهاي هواپيمايي هما كه اظهر من الشمس بوده و هست، از سوي مدير روابط عمومي فعلي اين شركت متهم به توهين به پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران شدم و درخواست اخراجم را با امضاي ايشان روي ميز مدير رسانه ام ديدم!

3 سال پيش براي نوشتن يك گزارش عيني كه از حقايق ايران اير بود، سيل نامهرباني هاي مديران ايران اير را در قالب جوابيه اي سراسر توهين ديدم و تنها كاري كه توانستم انجام دهم اين بود كه قضاوت را به خداوندي  بسپارم كه به قلم قسم مي خورد.

به هر سو، اين داستان را براي كارشناس محترم تشريح كردم كه تحمل نقد پذيري و گوش شنوا وجود ندارد و گفتن از چيزي كه اثباتش عيني نيست حاصلي جز بهانه سازي هاي كساني كه سراسر مشكل اند چيزي نيست و نميتوان بر مخفي كاري هاي ايشان دليل عيني آورد.

زيرا تا سخن از ايمن نبودن پروازها به ميان مي آوري و در عين حال از سوانح پر تعداد در هوانوردي ايران ياد مي كني، سريع مي گويند هواپيما بدون ايمني امكان پرواز ندارد!

مي گويند تا 100درصد ايمني فراهم نباشد پروازي پرواز نخواهد كرد و هزاران توجيه، امثالهم.

اما نمي دانم چرا كسي پاسخ نمي دهد كه چرا اين حجم از سوانح هوايي در ايران به ثبت رسيده و در شرايطي كه تحريم بخش هوايي ادامه دارد هيچ مرجع بالا دستي براي حمايت از حق ايران كه در پيمان شيكاگو بر آن صحه گذارده شده بر نمي آيد.

آيا اين ضعف ما نيست كه نمي توانيم از پيماني دفاع كنيم كه مي گويد هيچ كشوري حق تحريم بخش هوايي مسافري را ندارد؟آيا ضعف ما بهانه اي براي ادامه سوانح هوايي است كه جان مردم را ميگيرد و خانواده هاي ايراني را داغدار مي كند؟

727 هايي كه محكوم به سقوط هستند

فارغ از اين بحث ها، اين كارشناس بخش هوانوردي درست يك ماه پيش و قبل از سانحه بوئينگ اروميه، مي گفت هواپيماهاي 727 هما و ام دي هاي تازه وارد به بخش هوايي ايران  بزودي دچار سوانح سريالي خواهند شد.

با تاسف كامل بايد گفت كه پيش بيني اول وي صحت يافته و بايد دليل  مدعايش را كه همان فرسودگي اين هواپيما هاست را بيشتر مد نطر قرار دهيم.


وي در خصوص هواپيماهاي بوئينگ ام دي كه عمدتا اجاره از شركت هايي هستند   كه ساعت پروازي هواپيما ها رو تا سر حد ممكن پر كرده اند هم معتقد است: جايگزين كردن توپولوف ها با هواپيماهاي فرسوده تر از نوع  بويينگ ام دي يك خطاي بزرگ استراتژيك است كه به دليل موضوعات رواني پس از سوانح سال 88 اتفاق افتاده است.

تاكيد ويژه اين كارشناس خبره هوايي كه نمي خواست نامي از ايشون برده بشه بر هواپيمايي هما هم بود كه با هواپيماهاي فرسوده 727 سردمدار استفاده از هواپيماهاي تاريخي است.

اما دريغ و افسوس كه اگر اين مطلب پيش از اين سانحه نوشته مي شد به سياق گذشته تنها جوابيه هايي مظلوم نمايانه ارائه مي شد كه خبرنگار مربوطه فلان است و مديران ارشد هما در اوج اقتدار و صلابت زير تيغ جفا!

اما امروز روز سياهي است و همراه با اين گلايه ها باز هشدار هايي در نهان اين گزارش سر مي دهيم كه مديران دلسوز؛اگر قلبتان براي مردم مي تپد  ، به فكر هواپيماهايي باشيد كه 3 فروند ديگر آن نيز با شكل و سياق هواپيماي سقوط كرده در هما حضور دارند.

هم اكنون 3 فروند بوئينگ  سال 1976 و 1975 در هما هستند كه يك فروندش فعال و ديگري نيز براي چندمين بار  اورهال (تعمير اساسي) شده است .با آنها چه ميكنيد؟آيا قرار است چندي ديگر هم خبري مشابه بشنويم تا باور كنيد ما هم دلسوز مردم و برند پر افتخار هما (در گذشته) هستيم؟

چرا براي مردم نمي گوييد كه همين بوئينگ 727 كه  73 خانواده ايراني را روز شنبه در اروميه داغدار كرد،حدود  4 هته پيش براي ششمين بار اورهال شده بود اما با وجود رفت و آمدهاي مكررش براي تعمير از رده خارج نشد تا سقوط كند.

چرا به اشتباهتان اقرار نمي كنيد و نمي گوييد ، اين هواپيما و هواپيماهاي مشابه اين تابوت مرگ، با همان استدلال پر نكته تان  به پرواز مي رفت. آيا هنوز هم مي خواهيد بگوييد: هواپيما بعد از تعمير اساسي مانند هواپيماي نو مي شود و ايمني لازم را داراست!

نميدانم چرا مديران محترم از اين نمي گوييد كه در كجاي دنيا بيش از 3 بار هواپيمايي را اورهال مي كنند و با وجود كمبود قطعه و بازرسي موردي نام اورهال بر اين كار مي نهند!

پيشتازي منفي ايران اير با 6 سانحه و 495 كشته

مگر هواپيمايي ملي ايران يا همان  هما را با آن برند سابقا معتبر ساده هما شده بود كه اينگونه ساده از هستي ساقطش مي كنيد و كاري مي كنيد كه برايش فكاهي هاي پيامكي بسازند. شايد فراموش كرده ايد كه عنوان شركت نخست در انجام دور ترين پرواز بدون توقف  متعلق به هماست.شايد هم نميدانيد در سال‌هاي پاياني دهه هفتاد ميلادي، اين شركتي كه شما از آن خوب دفاع نمي كنيد، به عنوان رو به رشدترين شركت هواپيمايي جهان شناخته مي‌شد.

پس برايتان تاريخ بگويم كه هما  يكي از ايمن‌ترين، مدرن‌ترين، و پردرآمدترين شركت‌هاي هواپيمايي در اين سالها به شمار مي‌رفت و اين شركت در سال ۱۹۷۶ پس از شركت استراليايي كوانتاس ايمن‌ترين شركت هوايي جهان لقب گرفت و جالب است بدانيد كه تا پيش از انقلاب اسلامي تنها حادثه هما مربوط به سقوط يك فروند داگلاس دي سي ۳ اين شركت در سال ۱۹۵۲ بود كه تاثيري در اعتبار آن نداشت .


شايد هم اينجا بخواهيد بگوييد كه  اين شركت پس از انقلاب شكوهمند اسلامي  ايران ، روند ديگري را پيموده و باز هم نسخه تحريم را بيرون بكشيد و بگوييد مشكل داشته ايم!

چرا از سه دهه  اي نمي گوييد كه به تنهايي 6 سانحه داده ايد  و در 4 سانحه جان 495 انسان را از دست داديد .

فراموش نكرده ايم  كه 290 كشته از اين ليست سياه ، مربوط به حادثه حمله بيرحمانه نظامي آمريكا به ايرباس  اين ايرلاين درخليج فارس بوده است اما  3 سانحه ديگر كه با 205 كشته و توسط 3 فروند هواپيماي بوئينگ 727 مدلهاي 1974 تا 1976 اين شركت رخ داده است را با چه بهانه اي رفع رجوع ميكنيد؟

چرا نمي گوييد در اين سالها شركت هاي ديگري هم بوده اند كه با اقتدار كار كرده اند و هواپيما به ايران آورده اند و جان مسافرانشان را هم حفظ كرده اند!چرا از ضعف هاي اداري خود نميگوييد كه با انبوهي از پرسنل كارايي لازم را نداريد.درد آور است كه  از نزول عملكرد برندي ملي مي گوييم اما شنيده نمي شويم.

به هر سو اين نقد را گفتيم اما باز هم حسن توان مهندسان و تكنسين هاي ايراني را بايد به خاطر بياوريم كه با وجود مشكلات بشيارشان توانستند هما  را در 2 سانحه هم  بدون كشته مسافري پيش ببرند  كه هواپيماهاي فوكر 100  وايرباس 300 در آن ها نقش بازي مي كرده اند؛

 اما فراموش نكنيم كه در حادثه برخورد هواپيماي سي 130 به ايرباس 300 در فرودگاه مهر آباد 4 نفر از پرسنل فني اين شركت در سانحه فوت شده ند  اما در آمار كشته ها نيستند؛ بي انصافي نشود چرا كه سوانح ايرباس در اين شركت از شمول اختيار اين ايرلاين قديمي خارج بوده  و عوامل خارج از شركت  مقصر بوده اند.

4 سانحه ايران ايرتور و 281 كشته

اما نكته عجيب در خصوص سوانح هما در اين سالها، ايجاد شركت ايران ايرتور در سال ۱۹۹۲ است كه به عنوان  زير مجموعه اي  است كه در هنگام سوانح اين شركت، جدا فرض مي شود و در هنگام ارائه آمار هاي ناوگان ورشد پروازها جزئي از اين شركت.


ايرتور كه  با استفاده از چند فروند هواپيماي توپولف ۱۵۴ اجاره اي  از جمهوري‌هاي تازه استقلال يافته شوروي راه اندازي شد به طور كامل از شبكه فروش و خدمات فرودگاهي هما استفاده مي‌كند اما با همين عمر كم خود 3 سانحه منجر به مرگ با هواپيماهاي توپولوف 154 داشته كه آمار 281 كشته را ثبت نموده است.در كنار اين آمار هم ايرتور يك سانحه ديگر با توپولوف داشته است كه خوشبختانه بدون كشته بوده است.

153 كشته كاسپين  و رتبه چهارمي آسمان

بعد از دو شركت ايران اير و ايران ايرتور كه از يك خانواده نيز محسوب مي شوند هواپيمايي كاسپين با يك پرواز مرگ كه در نزديكي هاي قزوين هواپيما منفجر شد با 153 كشته در رتبه سوم ايرلاين هاي پر خطر ايران قرار دارد و بعد از اين شركت هواپيمايي آسمان با 136 كشته در دو سانحه قرار دارد.

هواپيمايي كاسپين با هواپيماي توپولوف 154 و آسمان با دو هواپيماي فوكر 28 و بويئنگ 737 در اين سوانح پرواز داشته اند تا باز هم ردي از بويينگ و فوكر ديده شود .


43 كشته كيش اير و رتبه 5 ايرلاين هاي خطرناك

پس از اين 4 شركت كه ذكر آن ها رفت شركت كيش اير با سقوط هواپيمايي فوكر 50 كه 43 كشته داشته است رتبه پنجم خطرناك ترين ايرالاين هاي ايران و پس از آن هواپيمايي منحل شده فراز قشم با 30 كشته توسط هواپيماي ياك 40 قرا دارند.

در رتبه هاي بعدي هم شركت هواپيمايي آريا با 16 كشته توسط هواپيماي ايلوشن 62 شركت هسا با 5 كشته در هواپيمايي ايران 140 و ساها با 3 كشته در بوئينگ 707 قرار دارند.

اما در اين بخش ذكر يك نكته نيز ضروري است كه هواپيماي ايران 140 هنوز به خطوط هواي ايران وارد نشده و شركت سازنده ايراني آن يعني هسا اولين نمونه را كه براي تحويل به ايران اير تور دز نظر داشت با سانحه مرگ 5 نفر روبرو ديد!


سوانحي كه به خير گذشت

آنچه در بالا ذكر آن رفت سوانحي بود كه در آن كشته داشته ايم اما بوده اند ايرلاين هايي نيز كه سانحه داده اند اما به لطف تبحر تيم پروازي  تنها مجروح داده اند و به خير گذشته است!

در اين ليست هم هواپيمايي ايران اير(هما )با توجه به تعداد بيشتر پرواز هايش با 4 سانحه توسط هواپيماهاي فوكر 100 ،بوئينگ 747، ايرباس 300 رتبه اول و آسمان با دو سانحه توسط فوكر هاي 100 و فوكر 28 رتبه داران هستند .

بعد از اين شركت ها نيز ايران ايرتور  ،كيش اير ،ماهان و تابان با يك سانحه توسط توپولوف هاي 154 روسي  و ايرباس 310 حضور دارند .

ليست سوانح هوايي ايران بعد از انقلاب(بخش مسافري)

محل و دليل سانحه

نوع /سال ساخت

تعداد كشته شدگان

تاريخ سانحه

شركت هواپيمايي

حوالي اروميه

بويينگ 727

مرگ 73 نفر

دي 1389

هما (ايران اير)

مشهد/نقص فني

توپولف تي يو-۱۵۴

بدون كشته

بهمن ۱۳۸۸

تابان

حوالي قزوين

توپولف تي يو-۱۵۴

مرگ 153 مسافر پرواز

تير 1388

كاسپين

نقص فني/مشهد

 

ايلوشن62

 

مرگ 16 مسافر

 

مرداد1388

 

آريا

 

نقص فني/ اصفهان

فوكر ۱۰۰

 

بدون كشته

مرداد1388

آسمان

مشهد -بيشكك

بوئينگ 737

مرگ70 نفراز 90 مسافر

شهريور 1387

آسمان(اجاره به آيتك اير)

فرودگاه شاهين شهر اصفهان

ايران 140 (مقرر بود به ايران ايرتور تحويل شود)

مرگ تمامي 5 سرنشين

بهمن 1387

هسا

مهراباد/ انحراف ازباندبه دليل يخ زدگي بال و موتور

فوكر 100

صد مسافر بدون كشته

دي 1386

ايران اير

فرودگاه مشهد

توپولوف -154

148 مسافر/28 كشته

شهريور 1385

ايران ايرتور

قبل رودخانه كن تهران/نقص فني

بوئينگ  707مدل 1976

3كشته از 169مسافر

ارديبهشت 1384

هواپيمايي ساها

تهران/خطاي خلبان

ايرباس 310

بدون كشته

1384

ماهان

پكن/نقص فني

بوينگ 747

بدون كشته

1383

ايران اير

شارجه/نقص فني

فوكر-50مدل 1993

43 نفر از 46 مسافر كشته

بهمن 1382

كيش اير

نزديكي ساري

 

 

 

هواپيماي ياك-  40مدل 1977

تمام 30 نفر از جمله وزير راه

ارديبهشت1382

شركت فراز قشم

مشهد/فرود سخت

توپولوف-154مدل 1987

بدون كشته

1381

كيش اير

خرم آباد برخورد كوه /خطاي خلبان

 

توپولوف-154مدل 1991

تمام 119 نفر كشته

بهمن 1380

ايران ايرتور

اهواز/خطاي خلبان در فرود سخت

فوكر28مدل 1981

 

بدون كشته

1378:

آسمان

تهران/برخورد با سي 130

 

مدل 1979-  ايرباس A300

 

4كشته فني (هواپيما خالي)

بهمن 1378

ايران اير

اصفهان/خطاي خلبان

فوكر 100مدل 1990

 

بدون كشته

1377

ايران اير

رشت/خطاي خلبان

 

بوئينگ 727مدل 1975

 

4 نفر كشته از 7

خرداد 1375:

ايران اير

خروج از باند/خطاي خلبان

توپولوف-154مدل 1993

بدون كشته

1375:

ايران ايرتور

نزديك نطنز/نقص فني

فوكر28مدل 1973

تمام 66 سرنشين آن كشته

مهر 1373

هواپيمايي آسمان

نزديكي كرمان

 

هواپيماي آنتونوف-124

همه 17 سرنشين آن كشته

 

آبان 1372

هواپيماي عبوري از اسمان ايران

برخوردبا  هواپيماي سوخو-24 سپاه

هواپيماي توپولوف-154مدل 1991

3 كشته نظامي +تمام131 مسافر

بهمن 1371

ايران ايرتور

نزديكي كرمانشاه

هواپيماي ايلوشين-76

4 سرنشين آن كشته

خرداد 1370

 

-----

حمله ناوجنگي آمريكا

 

A300 ايرباس

تمام 290 سرنشين

تير 1367

ايران اير

انهدام / مهرآباد

بوئينگ ۷۲۷

--

تير 1362

ايران اير

سقوط /مسير مشهد

بوئينگ 727

128 نفركشته

خرداد 1359

ايران اير

توضيح مهم:به دليل اعلام هاي بعضا متفاوت كه در مستندات موجود وجود داشته است،احتمال اندك نوساني در برخي اعداد وجود دارد اما تلاش شده تا در نهايت دقت اعداد گردآوري شود.

كدام هواپيما ها پرخطرترند

براي شناخت پرخطرترين هواپيما در ايران بايد بدانيم كه شركت هاي سازنده معتبر هواپيما  بويينگ آمريكا و ايرباس فرانسه هستند كه هر دو نيز ايران را براي فروش مستقيم هواپيما ي نو تحريم كرده اند و در اين بين ايران تنها به هواپيماهاي كاركرده اي چون  فوكر كه از سال 1997 ميلادي توليد نمي شود دسترسي داشته اما اجاره  توپولف و آنتونوف هاي از رده خارج داستاني بوده است دائمي.

در ايران غير از ايرباس كه مورد هدف  ناو آمريكايي وينسنس قرار گرفته اين هواپيما سانحه عادي نداشته و به صورت حتم موفق ترين برند هواپيما در ايران بوده است .اما  محصولات بقيه كمپاني هاي هواپيماسازي جهان حتي همچون بوئينگ هم كه ساخت امريكا است دچار مشكاتي بوده است و تعدادي از هموطنان ما را به كام مرگ فرستاده است.

در جدول ذيل ليست سياه هواپيما ها را بر اساس تعداد سوانحي كه كشته داشته و يا نداشته مي بينيد تا بدانيد چرا ايرباس را براي ايران نسخه اي برتر مي دانيم و هيچ جايگاهي براي توپولوف متصور نيستيم و براي هواپيماهاي شرقي و مشاركتي چون ايران 140 هم نمي توانيم فرصتي قائل شويم.


 جدول پرخطرترين هواپيما ها در ايران

 

 

نوع هواپيما( سازنده)

 

 

 

تعداد كشته و تعداد سانحه

 

تعداد سانحه بدون كشته

 

سانحه در شركت هواپيمايي

توپولوف 154(روسيه)

434كشته در4 سانحه

3 سانحه

ايران ايرتور(4نوبت)كيش اير،تابان،كاسپين

بوئينگ 727(آمريكا)

205 كشته در 3 سانحه

يك سانحه برخورد در حال پارك

ايران اير(هما)

فوكر 100(هلند)

--------

3سانحه

آسمان،هما(2 نوبت)

ايرباس 300(فرانسه)

2سانحه( 294 كشته در حمله نظامي و 4 كشته دربرخورد به هواپيماي پارك شده )

 

 

----------

هما

توضيح:هيچ كدام از سوانح به دليل اشكال هواپيما نبوده است

بوئينگ 737(آمريكا)

70 كشته در يك سانحه

----------

آسمان

فوكر 28 (هلند)

66 كشته در يك سانحه

يك سانحه

آسمان

فوكر 50 (هلند)

43 كشته در يك سانحه

---------

كيش اير

ياك 42(شوروي سابق)

30 كشته در يك سانحه

------

فراز قشم

ايليوشين -۶۲(شوروي)

16 كشته در يك سانحه

------

آريا

ايران140(آنتونوف اوكراين وايران)

5 كشته(تمام سرنشينان سانحه)

------

هسا

بوئينگ 707

3 كشته يك سانحه

----

ساها

بوينگ 747

 

يك سانحه

ايران اير(هما)

ايرباس 310(فرانسه)

 

يك سانحه

ماهان

 

 

 

 


بخش نظامي و آموزشي و بي توجهي هاي دنباله دار:

اما در بخش نظامي مرور وقايع و سوانح بسيار تاسف بار است ؛چرا كه در بسياري از سوانح سرداران رشيد و بالا مقامي از نيروهاي نظامي به ديار حق شتافته اند و در بيشتر موارد نيز اطلاع رساني در خصوص دليل سوانح نشده است و با توجه به كمبود اطلاعات  در اين بخش تنها تلاش شده است تا جدولي از وقايع مهم  در سالهاي پس از انقلاب  اراده شود.

باشد تا اداي ديني به آناني شود كه در راه مام وطن جانشان را در سوانحي از دست دادند كه مي شد با ارتقاي ايمني و مراعات اصول قانوني اين بخش در ميان ما باشند.

از سوي ديگر در بخش هواپيماهاي آموزشي نيز متاسفانه سوانح پر شماري ديده مي شود كه بعضا به دليل بي دقتي هاي واضحي منجر به فاجعه شده است كه اين موضوع نيز جاي تامل و تدبر ويژه دارد.

آمار سوانح هوايي ايران بعد از انقلاب(نظامي و ساير بخشها)

 

محل يا دليل سانحه

 

نوع

تعداد كشته شدگان

تاريخ سانحه

 هواپيما تحت اختيار

نقص فني /حوالي شهرك صنعتي بوشهر

اف-۴فانتوم

بدون كشته

تير 89

نيروي هوايي ارتش ايران

حين مانور هوايي ارتش در جنوب قرچك

ايليوشين داراي سيستم آواكس

هفت نفر كشته

شهريور ۱۳۸۸

مانور هوايي ارتش

علت نقص فني/رشت به تهران

هواپيماي آموزشي از نوع تك

يك نفر

۱۰ شهريور ۱۳۸۸

شركت هواپيمايي آموزشي ايران زمين

نقص فني و اتش سوزي

بالگردآموزشي نظامي

سه سرنشين آن كشته شدند

۲۵ مرداد ۱۳۸۸

هوانيروز

ماهدشت كرج

تك موتوره

هر دو سرنشين

۲۴ مرداد ۱۳۸۸

آموزشي

ارتفاعات شرق/نقص فني

 

بالگرد

سه نفر

مرداد ۱۳۸۸:

نيروي انتظامي

توابع اصفهان/علت نامعلوم

هليكوپتر ۲۰۶

--

شهريور ۱۳۸۷

 آموزشي هوانيروز

پايگاه هوايي اميديه

هواپيماي شكاري اف-پنج

2نفر كشته

تير1387

ارتش ايران

سقوط

كايت موتوردار

۲ سرنشين

خرداد 1387

نظامي

نقص فني /سقوط

هواپيماي سوخو 24

اجكت سرنشينان

فروردين 1387

ارتش

نقص فني/ ورزقان

هليكوپتر

 

فروردين 1387

نيروي انتظامي

نقص فني / چابهار

 

 

كرمانشاه/نامعلوم

پيرانشهر/نامعلوم  رشت /نقص فني

اتوبان زنجان-قزوين

بدي هوا/ كهريزك

هواپيماي نظامي اف-4 فانتوم

 

هليكوپتر كبرا

هليكوپتر ۲۱۴

هليكوپتر

هواپيماتك موتوره

گلايدر

 

دو نفركشته شدند

 

 

 

 

كشته شدن خلبان

كشته شدن 2نفر

آذر 1386

 

 

مهر ۱۳۸۶

مرداد 1386

مرداد ۱۳۸۶

ارديبهشت ۱۳۸۶

فروردين 1386

ارتش ايران

 

 

هوانيروز

هوانيروز

نظامي

آموزشي

آموزشي

سقوط

درياچه مهارلو

درياچه مهارلو/ نقص فني

ارتفاعات علم كوه

 

نجف آباد اصفهان

 

 

 

فرودگاه مهرآباد

هليكوپتر ارتش

هليكوپتر آكوريل

----

 

 

 

شنوك

 

 

آنتونوف 74

14 كشته

براي كمك رفته بود

----

 

عمليات نجات

 

فرسودگي هليكوپتر

 

36 نفر كشته و 2 نفر زخمي شدند

اسفند ۱۳۸۵.

بهمن ۱۳۸۵

بهمن ۱۳۸۵

 

دي ۱۳۸۵.

 

آبان ۱۳۸۵

 

 

 

آذر 1385

هوانيروز

وزارت نفت

وابسته به نفت

 

هلال احمر

 

هوانيروز

 

 

 

سپاه پاسداران

در شمال غرب ايران

هواپيماي فالكن-20

تعدادي از مقامات ارشد سپاه

دي 1384

سپاه پاسداران

بر روي منطقه‌اي مسكوني در تهران سقوط

هواپيماي سي-130

خبرنگاران و پرسنل ارتش110 كشته

آذر 1384

ارتش ايران

در جنوب شرق ايران

ايليوشين-76

تمام 276 سرنشين

بهمن 1381

سپاه پاسداران

تصادف با ايرباس آ-300 پارك شده در مهر اباد

هواپيماي سي-130

تمام 8 سرنشين كشته شدند

بهمن 1378

نيروي هوايي ارتش

دزفول

سي-130

86 سرنشين آن كشته

اسفند 1375

نيروي هوايي ارتش

در اردبيل

هواپيماي فالكن-20

همه 4 سرنشين

اسفند 1375

ارتش ايران

در نزديكي اصفهان

ارمنستان

جت لاكهيد

هواپيماي سي-130

همه 12 سرنشين

19تن مسافر+13 سرنشين

دي 1373

اسفند 1372

هواپيماي ارتش

در نزديكي ساوه

هواپيماي فوكر-27

39 سرنشين كشته

ارديبهشت1371

نيروي هوايي ارتش

در زاهدان

سي-130

98 سرنشين كشته

آبان 1365

نيروي هوايي ارتش

در كهريزك سقوط

هواپيماي سي-130

80 سرنشين كشته

مهر 1360

ارتش ايران


 

khosh bavar - ايران - يزد
خدا همه را بيامرزد و صبر بخششد ! ولي, گفته نشده, با كدام هواپيما سفر كنيم ?!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

smsaa68 - ايران - تهران
بايد به اين آمريکايي که مدعي حقوق بشره چي مي تونيم بگيم آخه فروش يه بوئينگ مسافربري که ايران رتبه اول درخواست داره کجاش نظاميه ؟اگه دلشون به حال مردم ايران مي سوزه و ايرانيا رو دوست دارند پولش رو بگيرن و به ايران بوئينگ مسافربري بدند.از اينجا ميشه راست و دروغ همه اين ماجراها رو فهميد که کي راست ميگه و کي دروغ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
lمصاحبه های منتشر شده با نجات یافته های حادثه همگی حکایت از آن دارد بی شک نقص فنی، و نه بدی آب و هوا، عامل حادثه بوده است. در ضمن روش مقایسه ای این مقاله کاملا غلط است. درست است که هما با شش سقوط بیشترین و تابان با یک سقوط کمترین سقوط را داشته ولی تعداد پرواز های این دو برابر نیست و نمی توان نتیجه گرفت تابان امن تر از هماست. هما 50 هواپیما دارد که 6 تایش سقوط کرده و تابان دو هواپیما دارد که یکی اش سقوط کرده!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

yashainiran - ایران - ایران
حالا وزیر راه میاد میگه خدارا شکر که تعداد تلفات در حادثه اخیر کم بوده!! آخه تعداد 77 کشته از 105 مسافر کم است حتی اگر ازدماغ یک نفر هم خون بیاد مسئول مستقیمش خود شما هستید . در کشورهای دیگر اولین نفری که از کار برکنار می شود و یا استعفا می دهد همین وزیر نیرو است حالا در ایران تقصیر را بر گردن آب و هوا می اندازند و یا اینکه می گویند مشیت الهی بوده چرا مشیت الهی در کشورهای دیگر شامل حال آنها نمی شود چون ناوگان هوایی شان فرسوده نیست. به جای اینکه بگویند علت های سقوط های پی در پی بی عرضگی خودمان هست تقصیرها را به گردن عوامل طبیعی و غیره می اندازند و صورت مسئله به این راحتی پاک می کنند خدا به داد ما برسد
چهار‌شنبه 22 دي 1389

بی خیال - ایران - کرمان
بهترین شرکت هواپیمایی ایران شرکت ماهان کرمان است که اکثر پروازهای مهم و خارجی را انجام میده. این شرکت را مرعشی که الان در زندان است تاسیس کرد. به امید آزادی همه دلسوزان مردم ایران از زندانهای رژیم سفاک خامنه ای
چهار‌شنبه 22 دي 1389

azi2000 - ايران - مشد
اه اي خداي من چه ميشه گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 22 دي 1389

nimaaa - امریکا - نیویورک
هواپیمایی که چهل سال از عمرش گذشته باشه معلومه یک روزی سقوط میکنه.من هر وقت ایران میرم از خطوط پروازی ترکیه استفاده میکنم به شما هم این مسیر رو پیشنهاد میکنم
چهار‌شنبه 22 دي 1389

ARIA_JAPAN - ژاپن - توکیو
ايران در سقوط هوا پيما رتبه اول را داره كه افرين به اين متخصصين ايراني
چهار‌شنبه 22 دي 1389

alireza_pa - ایران - تهران
این همه کی سقوط کردند من نمیدونستم!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

Isabelle - سوئيس - زوريخ
مرسي!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

شیر بیشه مازندران - ایران - مازندران
اينها آمار سوانح هوايي هستش ناگفته نمونه در سوانح زميني ايران يد طولايي دارد وبا سالي 25000 كشته همچنان دارای مقام اول در جهان هست.
چهار‌شنبه 22 دي 1389

naslesookhteh - ايران - تهران
"شهادت خوشي را برايتان آرزو ميكنيم" هواپيمايي ايران
چهار‌شنبه 22 دي 1389

naslesookhteh - ايران - تهران
پيشنهاد به زن و شوهر ها: از اين به بعد اگر خواستيد شوهر كشي يا زن كشي راه بندازيد كافي است يك بليط هواپيما به همسرتون هديه بديد. مرگ تضميني همسر. هيچ كس هم نميتونه شما رو محكوم كنه!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

hameshehbahar - انگلستان - لندن
كارنامه جمهوري اسهالي ايران!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

fereshteh nejat - امارات - دبی
باعث تاسفه
چهار‌شنبه 22 دي 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
حالا با این بنده خدا که این مطالب و از روی وطن دوستی درز داده چه کار می کنند ? بازم دمش گرم چه شجاع و با انصاف بوده ! درد و بلاش بخوره تو سر هر چی خائن به ایران و ایرانی است . در ضمن فقط ایرباس قابل اطمینان است .
چهار‌شنبه 22 دي 1389

ایران دوست - ایران - تهران
این سازمان هواپیمایی کشوری هیچ وقت یک مدیر کارامد و توانا نداشته!. خدا به بازماندگان سانحه صبر عنایت بفرمایند!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

amir_masood16 - ايران - قم
با تشکر خيلي مطلب مفيدي بود . موفق باشيد
چهار‌شنبه 22 دي 1389

esfahan_20 - ایران - اصفهان
مهم نیست.مردم فلسطین و غزه سالم باشند ایرانی بدراک.....تف بر این رژیم
چهار‌شنبه 22 دي 1389

naslesookhteh - ايران - تهران
پيشنهاد به زن و شوهر ها: از اين به بعد اگر خواستيد شوهر كشي يا زن كشي راه بندازيد كافي است يك بليط هواپيما به همسرتون هديه بديد. مرگ تضميني همسر. هيچ كس هم نميتونه شما رو محكوم كنه!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

kamal_1351 - ایران - مشهد
ایران همیشه در شطح بین المللی اوله منتها از آخر. باعث خجالته
چهار‌شنبه 22 دي 1389

venoosi - بلژيك - وروير
naslesookhteh . loool خيلي با حال بود كلي خنديديم..
چهار‌شنبه 22 دي 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
khosh bavar - ايران - يزد ... دوست گرامی طبق پاراگراف بالا در جدول ذيل ليست سياه هواپيما ها را بر اساس تعداد سوانحي كه كشته داشته و يا نداشته مي بينيد تا بدانيد چرا ايرباس را براي ايران نسخه اي برتر مي دانيم و هيچ جايگاهي براي توپولوف متصور نيستيم و براي هواپيماهاي شرقي و مشاركتي چون ايران 140 هم نمي توانيم فرصتي قائل شويم.
چهار‌شنبه 22 دي 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
khosh bavar - ايران - يزد ,,اگر بشه با پروازهای توریستی یعنی تا کشور مقصد, اگر هم 2 تا بیشتر هواپیما تعویض و بیش از 24 ساعت تاخیر به سلامت برسید پیش بستگان یا دوستانت بهتره از اینکه آدم اصلا نرسه, ما که اروپا همین کار را میکنیم نه بخاطر ارزانتر بلکه مطمعنیم آخرش بسلامت میرسیم سفری خوش و بدون خطر برای همه هموطنان ایرانی به هر جا که قصد سفر دارند چه هوایی چه دریایی چه زمینی یا زیر زمینی..شمادرست به اولین پرواز(سقوط /مسير مشهدبوئينگ 727 128 نفركشته خرداد 1359ايران اير)توجه کنید درست همینکه خمینی سمهای نحسش را تو ایران گذاشت و از خیروپرکت عنقلاب و عسلام چنین حادثه بغرنجی رخ داده. مرگ و ننگ و شرمباد هر رژیم دژخیمی که به فکر آسایش و امنیت مردم کشورش نیست چون امکانات حق ملت نه اینکه رژیم از جیب باباش خیرات کند هزران رژیم خوب و بد عوض میشوند ولی کشور متعلق به صاحبشه یعنی مردم .
چهار‌شنبه 22 دي 1389

perestige - ايران - تهران
رجوع کنيد به گفته هاي چند ماه پيش رييس سازمان هواپيمايي کشوري که مدعي بود رد پاي مديريت امام زمان در اين سازمان کاملا مشهود است!!!!!. اينان حاضرند همه چيز (حتي نعوذ بالله خدا را هم) در پاي بي کفايتيهايشان قرباني کنند. آيا باتوجه به اينکه تحريمها بدليل بحث هسته اي برقرار شده ميتوان اين کشته هاي بيگناه را قربانيان هسته اي ناميد؟.
چهار‌شنبه 22 دي 1389

Punisher - ایران - شیراز
شهادت را با ما تجربه کنید ....! / "هواپیمایی جمهوری اسلامی"
چهار‌شنبه 22 دي 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
عجب كشتارگاه مجهزيه اين شركتهاي هواپيمائي !!!
چهار‌شنبه 22 دي 1389

jp55 - ژاپن - توکیو
راههای زمینی بدتر ازراههای هوایی با ماشین خودتم که بنزین نداری بری بهترین و امنترین خر والاق با وفا از همشون بهتر./ این اخوندا عاشق همین روزها هستند توخاک و خل بلولن حالش ببرن
چهار‌شنبه 22 دي 1389

afsi222 - ایران - تهران
واقعا جای تاسف داره باید برگردیم به 100 سال پیش با الاغ سفر کنیم
چهار‌شنبه 22 دي 1389

khosh bavar - ايران - يزد
shirzan48 - بلژیک - بروکسل , خانه به دوش - سوئد - استکهلم : مرسي دوستان گرامي از بابت راهنماييتان .
چهار‌شنبه 22 دي 1389

feminism - انگلستان - لندن
بنا به گفتۀ یاوه سرایان همۀ اینها "مشیت الهی" است . واقعأ غم انگیزه و خشم آوره . شیربیشه مازندران-ایران-مازندران دوستِ خوب به نکتۀ دقیقی اشاره کردی . آقایانِ خون آشام هیچ غمی به دلِ سنگشان نیست چون خودشون از خون جگر مردم مالکِ هواپیماهای شخصی هستن و زندگی دیگران هم که کمتر اهمیتی نداره .
پنج‌شنبه 23 دي 1389

vahid.dubai - دبى - دبى
واقعا ترس هم داره اين هواپيماها. خدارو شكر راه نزديكه از اين به بعد با دوچرخه ميرم ،جهنم كه كمى دورتر ميرسم.lol
پنج‌شنبه 23 دي 1389

vahid.sharifi - كانادا - ونكوور
من پدرم رو در حادثه سقوط هواپيماي فوكر 27 كه در نزديكي ساوه سقوط كرد از دست دادم. اين پرواز از ماهشهر عازم تهران بود كه اون زمان گفتند ساعقه عامل سقوط بوده. جنازه نصف شده پدرم رو در 10 سالگي تشعيع كردم..
پنج‌شنبه 23 دي 1389

feminism - انگلستان - لندن
pegahsr-امارات-دبي بهتره اين قسمت را مطالعه كني و ياد بگيري كه انتقاد پذير ياشي . از اطلاعاتِ مثلا وسيع و گستره اي كه در اختيار من گذاشتي معلومه كه كلي انرژي سوزوندي !! آمار نشون ميده كه بعد از انقلابِ سياه اسلامي تعداد سوانح هوائي (مسافربري نظامي و ساير بخشها) به 60 فروند ميرسه و اين يعني جنايت . سركار اگر تونستين چنين آماري را كه از هر كشور ديگه اي ارائه بديد , نه تنها ممنون ميشم بلكه به اطلاعاتم هم افزوده ميشه ولي وجدانأ چشم بسته از اين نظام ديكتاتوري حمايت نكن .
پنج‌شنبه 23 دي 1389

Nani2008 - انگلستان - لندن
نويسنده محترم مقاله! مدير شما راست ميگفت؛ كار خطرناكي كردي، اول اينكه منافع سازمان هواپيمايي كشوري را به خطر انداختي ثانياً ممكن بود با اين مقاله جاسوس اسرائيل و آمريكا شناخته بشي و جانت را هم زير شكنجه لباس شخصي‌هاي زندان اوين از دست بدي، الآن قدر سلامتي و آزادي خودت را بدون، مواظب خودت باش! مخصوصاً وقتي توي شهر رانندگي ميكني بپا چيزي به ماشينت نچسبونن.
پنج‌شنبه 23 دي 1389

feminism - انگلستان - لندن
vahid-sharifi-كانادا هموطن عزيز, وقتي كامنتت رو خوندم بسيار متأسف و غمگين شدم . سنگيني اين غم رو در سخنانت ميشه حس كرد. وحيد جان سعي كن با خاطره هاي شيرين و خوب ِ پدر زندگي كني و خیلی خوبه که حتمأ با یک روانشناس و يا دوست راجع به اين دردِ سنگين صحبت كني. اگر هم مايل باشي من ايملم را در اختيارت ميذارم تا با خود من هم صحبت كني . در هر صورت اين غم و درد رو در دلت پنهانش نكن عزيز. Take Care
پنج‌شنبه 23 دي 1389

vahid.sharifi - كانادا - ونكوور
feminism - انگلستان. سپاسگزارم از همدلي شما هموطن خوبم.
پنج‌شنبه 23 دي 1389

feminism - انگلستان - لندن
vahid-sharifi-كانادا . تمنا دارم عزيز. Look after yourself
جمعه 24 دي 1389

Facebook Twitter Contact us RSS
www.IranianUK.com
دویچه وله
تحصیل در انگلستان - آمریکا

جدیدترین مطالب سایت
دیدنی ها و شنیدنی های روز
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اخبار ایران و جهان
اخبار ورزشی
اخبار سینما و موسیقی
اخبار ایرانیان خارج از کشور
حوادث
عکسهای دیدنی
ویدیو کلیپ
دانلود فیلم
دانلود موزیک
فیلم ایرانی
دختران پسران و مسائل جنسی
پزشکی و سلامتی
علمی و دانستنیها
مقالات
داستان
روانشناسی
خانواده و زندگی زناشویی
تاریخی فرهنگی و هنری
زنان
مد آرایش و زییایی
تغذیه رژیم و گیاهان داروئی
آشپزی
مذهب و عرفان
طنز و جوک
کتاب و شعر فارسی
ایران سرای من
انواع فال طالع بینی و تعبیر خواب
روزنامه ها و مجلات
کامپیوتر و دانلود نرم افزار
رنگارنگ
راهنمای زندگی در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور
مهاجرت
کودکان
امکانات
خانه
تبادل نظر پرنیان
سفارش آگهی
تماس با ما
فیلترشکن
عضویت در سایت
RSS
آگهی های متنی
عکس - ویدیو - سرگرمی
تحصيل در آمريكا
ادامه تحصیل در انگلستان
کالج های زبان در انگلستان
طراحی حرفه ای وب سایت
کنترل پنل کاربران
عضویت در سایت
تغییر کلمه عبور
تغییر دیگر مشخصات
جستجو در ایرانیان انگلستان
عضویت در خبرنامه
ایمیل :
دوره های تضمینی آموزش زبان انگلیسی
صرافی سمیانی
صرافی کاسپین
رایان یوکی
صرافی اطلس
صرافی موج
صرافی پرآرا
صرافی سیمرغ
دویچه وله فارسی
ادامه تحصیل در انگلستان
طراح وب سایت
راهنمای مشاغل ایرانیان
کتاب فروشی نما
صرافی گاندی
فیسبوک رایان یوکی
رایان یوکی
اين سايت هيچ گونه مسئوليتي را در قبال آگهي ها نمي پذيرد
جدیدترین مطالب سایت
دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد.
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است
عضو مجلس: در جمهوری اسلامی فساد و رشوه و اختلاس به نوعی هنجار تبدیل شده است
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران
"دانشگاه ایرانیان" با وجود لغو مجوز آغاز به‌کار می‌کند.
دو عضو دولت روحانی از افشای «مصوبات به کلی سری» ایران خبر دادند
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو
نقشه شوم خواستگار قلابی با حلوای مسموم
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان.
حریف پرسپولیس می‌خواهد با مهاجم تاتنهام به تهران بیاید/ لخویا قطر آده‌بایور را می‌خواهد
تلاش ناکام دو مردجوان برای اسیدپاشی به صورت دخترجوانی که مدیر اجرایی شرکت شان بود
وزارت ورزش و آخرین گزینه موجود / هدایتی در یک قدمی بازگشت به پرسپولیس
کیف‌قاپی‌های 4 دانش‌آموز سوار بر یک موتور
گلر پرسپولیس به دنبال رضایتنامه از پرسپولیس / نیلسون با گسترش فولاد تمام کرد
«سالمونلا» چیست؟
علائم کمبود آهن در زنان
آیا کورتون داروی بدی است؟
فال روز پنجشنبه 18 دسامبر - 27 آذر
شیخ حسین انصاریان:خیلی از زنان بدکاره را خودم شوهر دادم
علم الهدی: فسق‌ و فجورهایی در فرودگاه مشهد می‌بینیم
مشاهدات جالب روان‌پزشک سوئیسی از کنگره روان‌پزشکی در ایران.
برگزاری تور شب یلدا ممنوع شد
معاون اول روحانی: هنوز نگفته‌ایم چه سوء استفاده‌هایی در گذشته انجام شده است
آمریکا سفارت خود در کوبا را بازگشایی می‌کند
بحث و جدل پیرامون ورود یک ماده مخدر "کاملا قانونی" به بازار.
دلار آمریکا در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید
سهم ایرانی‌ها در انتشار مقاله‌های علمی تقلبی
پاسخ رفسنجانی به مصاحبه محمد خامنه‌ای: «سخنان سخیف»
دفاع لاریجانی و نوبخت از فعالیت‌های اقتصادی قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه
حضور بی‌روبنده‌ی همسر شیخ سعودی در تلویزیون جنجال برانگیخت.
ادامه ...
دیدنی ها و شنیدنی های روز
نوازندگی با گیلاس های شراب در خیابان
یک درس به یاد ماندنی برای راننده
برج Dom در هلند
نفرین های زن جوان بر اثر ترس در پارک بازی
کارشناس مذهبی، داستانی از چشم‌چرانی با ذکر خدا تعریف می‌کند
تصادف دوچرخه سوار با یک آهو در جاده
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت
زندگی ایرانی در کشاکش سنت و مدرنیته.
از پل خواجوی اصفهان تا چهل برج بامیان.
آلمان و تنوعی که نمی‌توان از آن چشم پوشید.
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن
ویدیوی نگاهی به سال 2014 - تهیه شده توسط گوگل
صحنه هو کردن حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران - 24 آذر
عنکبوت بزرگ یک مارمولک را زنده زنده خورد
افتادن کالسکه بچه بر روی ریل قطار در ملبورن استرالیا در پی چندثانیه بی توجهی پدربزرگ
ادامه ...
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
صحنه هو کردن حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران - 24 آذر (207+)
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت (120+)
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن (90+)
حضور بی‌روبنده‌ی همسر شیخ سعودی در تلویزیون جنجال برانگیخت. (88+)
تنبیه عجیب دانش آموزان یک مدرسه (82+)
پاسخ رفسنجانی به مصاحبه محمد خامنه‌ای: «سخنان سخیف» (72+)
مرگ قهرمان وزنه‌برداری جام باشگاه های آسیا / میثم محبی دچار گازگرفتی شد (70+)
جنایت فجیع پایان رابطه پنهانی (70+)
جشن تولد کوچکترین قربانی اسیدپاشی (69+)
معرفی غذاهای سنتی افغانستان به جهان. (62+)
کشته شدن بیش از۱۳۰ دانش‌آموز در حمله طالبان به مدرسه‌ای در پاکستان (61+)
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان. (53+)
رفسنجانی: تنها گاهی قطعاتی از کوه یخ فسادها به مردم گفته می‌شود (51+)
اعلام آمادگی سومین بوش برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا (38+)
اسکایپ ترجمه همزمان می‌کند (37+)
ادامه ...
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
Copyright 2004 - 2014 © IranianUK.com , All rights reserved.