صرافی گاندی صرافی نیاوران
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
عصر ایران: کشف 200 کلیسای خانگی در مشهد : چه کسانی جوانان مسلمان را از مساجد به کلیساهای خانگی می برند؟ عصر ایران: کشف 200 کلیسای خانگی در مشهد : چه کسانی جوانان مسلمان را از مساجد به کلیساهای خانگی می برند؟

چهار‌شنبه 06 اکتبر 2010 - 14 مهر 1389
خروج از دین اسلام و گرویدن به سایر ادیان و حتی لامذهبی، پدیده ای است که جامعه امروز ایران با آن مواجه است.


● مذهب و عرفان

 
عصر ايران : به بهانه كشف 200 كليساي خانگي در مشهد : چه كساني جوانان مسلمان را از مساجد به كليساهاي خانگي مي برند؟

 
 
سايت عصر ايران مي نويسد :
خروج از دين اسلام و گرويدن به ساير اديان و حتي لامذهبي، پديده اي است كه جامعه امروز ايران با آن مواجه است.

اين، موضوعي است كه مي توان با خواندن گزارش تكان دهنده روزنامه اصولگراي "جوان" به راحتي بدان پي برد. طبق گزارش اين روزنامه، تنها در شهر مقدس مشهد 200 كليساي خانگي كشف شده است. كليساهاي خانگي، منازلي هستند كه افراد تازه مسيحي شده كه نمي توانند در كليساهاي رسمي حاضر شوند، به آنجا مي روند و تحت نظر كشيش ها به عبادات دين جديد خود مي پردازند.

البته ناگفته پيداست كه اسلام گريزي در جامعه ما در برابر اعتقادات ديني اكثر قريب به اتفاق مردم مسلمان كشورمان، هنوز ناچيز است اما نمي توان از كنار همين ميزان نيز با بي اعتنايي گذشت و وجود شگفت انگيز اين همه كليساي خانگي، آن هم در شهر مذهبي و مقدسي مانند مشهد را ناديده گرفت.
در واقع، منظور از ناچيز بودن اين روند، قياس آن با كليت جامعه ديني ماست والا بايد اذعان داشت كه موضوع به اين سادگي ها هم نيست چه آنكه وقتي در مشهد الرضا (ع) چنين وضعيتي حاكم باشد بايد با نگراني بيشتري به واكاوي موضوع در شهرهاي ديگري مانند تهران پرداخت.

برخي تريبون هاي رسمي برآنند كه كل ماجرا را به تلاش هاي كشورهاي خارجي و مبلغان مسيحي كه با راه اندازي سايت ها، توزيع رايگان كتب و جزوات و سي دي هاي تبليغي ، در جذب جوانان مسلمان تلاش مي كنند، نسبت دهند.

البته در اينكه تلاش هاي هدفمندي در اين راستا صورت مي گيرد و حمايت هاي فرامرزي سنگيني هم از اين روند وجود دارد، شكي نيست، اما بايد اذعان داشت كه كل ماجرا، همين نيست كه مي گويند، بلكه بايد علل اصلي اين موضوع را در داخل جستجو كرد و بدون تعصب و پيشداوري كاستي هاي درون را كاويد:

1- امام صادق عليه السلام در رهنمود ارزشمندي خطاب به كساني كه داعيه دعوت مردم به دين را دارند، مي فرمايند: "كونوا دعاه الناس بغير السنتكم" يعني "مردم را به جز زبان هاي تان دعوت (به دين) كنيد."

در واقع اين روايت معروف، حاوي نكته روانشناختي پرمعنايي است كه بر تقدم عمل به قول دلالت دارد.

اما ببينيم اين دستورالعمل علمي- ديني در جامعه ما تا چه اندازه توسط داعيان دين جدي گرفته شده و عملي مي شود؟

تريبون هاي تبليغ دين را بنگريد: صدا و سيما در همه ايام بدون استثناء، برنامه هاي ديني دارد و اين مهم را حتي در برنامه هاي كودك نيز به وضوح ديده مي شود.اكثر مساجد به صورت مستمر شاهد منابر واعظان و خطبا هستند، در مدارس از همان دوره ابتدايي تا پايان دبيرستان، كتاب هاي ديني تدريس مي شوند، در دانشگاه ها، معارف اسلامي درس مشترك همه رشته هاي تحصيلي است، در پادگان ها و مراكز نظامي نيز دعوت به دين توسط روحانيون امري مستمر است. در بسياري نشريات و سايت ها مباحث ديني مطرح است و حتي در و ديوارهاي شهر نيز آكنده از مفاهيم و شعارهاي ديني است.

خلاصه آنكه كسي كه در جمهوري اسلامي متولد شده و رشد كرده، در ميان انبوهي از مفاهيم ديني و تبليغ هاي مكرر و خطابه هاي مفصل مذهبي زندگي مي كند. اما سوال اساسي و گريزناپذير اينجاست: در كنار اين همه شعار و دعوت لساني و كتبي و تصويري به دين، جاي عمل كجاست؟ اسوه ها و الگوها كجايند؟
جوان پاك فطرتي كه از روز تولد در گوشش اذان خوانده اند و بعد از آن هم دم به دم با تبليغات ديني مواجه بوده، كجا و در وجود چه كساني بايد تبلور عيني آن همه شعار و مفهوم و معناي زيبا را ببيند؟

اگر خداوند قرآني نازل كرده و بندگانش را به خير و نيكي دعوت نموده، اين دعوت را در آن كلام نوراني منحصر نكرده بلكه رسول خدا (ص) را به عنوان الگوي عملي تعاليم اش معرفي كرده است والا اگر آن مفاهيم، مصداق نداشتند كه نام و نشاني از دين محمد (ص) باقي نمي ماند.

واقعا در ميان دعوت كنندگان به دين خدا در جامعه امروز ما، چند نفر مانند آيت الله بهجت، آيت الله جوادي آملي، آيت الله مجتبي تهراني و آيت الله امجد و نظاير اين بزرگواران داريم كه بتوانيم دين مجسم را در وجود آنها ببينيم و از ايشان الگوبرداري كنيم؟

متاسفانه تبليغ دين در جامعه ما، عمدتا در گفتار متوقف مانده و كمتر به جنبه هاي عملي تبليغ پرداخته شده است. اين نكته اي است كه متوليان دين در جامعه كه درد دين دارند بايد بدان بپردازند و بدانند كه گفتار و تبليغ لساني، اگر چه لازم است اما به هيچ روي كافي نيست .

2- نه تنها در سامانه تبليغ دين در جامعه در ارائه الگوهاي عملي و "دعوت بغير السنه" مشكلاتي وجود دارد ، بلكه بايد به تلخي گفت كه برخي رفتارهاي غيرقابل قبول از سوي مدعيان دينمداري بزرگترين آسيب را به دين مي زند. به عنوان مثال كسي كه عمري مردم را به ساده زيستي دعوت كرده و از گيوه هاي وصله خورده امام علي (ع) و طعام ساده امام صادق (ع) داد سخن سرداده  ولي خودش در كاخ زندگي مي كند و به ماشين هاي كمتر از آخرين مدل رضايت نمي دهد، آيا در ذهن مردم ايجاد تناقض و ترديد نمي كند؟

حال اگر اين فرد و امثال او، محدود به تعدادي انگشت شمار باشند، مردم مي گويند كه اينان ربطي به دين ندارند ولي وقتي اين رويه فراگير شود، آنگاه ديگر به ويژه جوانان را نمي توان توجيه كرد.

شك نكنيد به اسلام آنقدر كه اينان ضربه زده اند، بني اميه و مغول و انگليس و رضاخان آسيب نرسانده اند و باز هم شك نكنيد اگر امروز مي بينيم جواناني از اسلام روي برمي گردانند و سر از كليساهاي خانگي درمي آورند، گناهش پاي كساني است كه از دين الهي در افكار و اذهان آنان چهره هاي نامطلوب ترسيم كرده اند و با اعمال زشت و منافقانه خويش در دل ها بذر ترديد افكنده اند و نهال ارتداد پرورانده اند.

3- طلبه هايي كه وارد حوزه هاي علميه مي شوند با آيه 122 سوره مباركه توبه بسيار مأنوسند: "فلولا نفرمن كل فرقه منهم طائفه ليتفقهوا في الدين و لينذروا قومهم اذا رجعوا اليهم لعلهم يحذرون" : چرا از هر گروهي از آنان [مومنان] طايفه اي كوچ نمي كنند تا در دين آگاهي يابند و به هنگام بازگشت به سوي قوم خود، آنان را بيم دهند تا شايد [از مخالفت فرمان پروردگار] بترسند و پرهيز كنند.

اين آيه، در واقع فلسفه تحصيل در حوزه هاي علميه و غايت آن است: "گروهي دين خدا را بياموزند و به سوي مردم شهر و ديار خود بازگردند و آنان را هدايت نمايند."

در طول تاريخ حوزه هاي علميه نيز چنين روندي حاكم بوده و همواره گروهي با تحصيل در حوزه ها و آموختن مباني دين و احكام شريعت به سوي مردم بازمي گشتند و آنان را در پيمودن راه حق و حفظ دين يار و ياور بودند.

هم اكنون نيز البته اين روند ادامه دارد ولي بدون تعارف بايد گفت بخش قابل توجهي از تحصيل كردگان حوزه پس از فراغت از تحصيل و آموزش فقه و معارف اسلامي كه عمدتا بالاي 10 سال به طول مي انجامد، به جاي آنكه به رسالت اصلي خود يعني تبليغ دين و پاسداري از آن بپردازند، جذب كارهاي اداري و اجرايي مي شوند و چه بسا روحانيوني كه سالهاست كار تبليغ دين را به كناري نهاده اند و درگير كارهاي اجرايي در فلان فرمانداري و بهمان اداره شده اند!

اينكه روحاني كار كند و "معاد"ش را از "معاش" خويش جدا نمايد، نه تنها امري مذموم نيست بلكه بسيار هم نكوست چه آنكه باعث مي شود از راه دين، معيشت نكند اما متاسفانه شاهد آن هستيم بسياري از كساني كه با شهريه حاصل از وجوهات شرعي سالها درس دين خوانده اند، در جامعه اساسا كاري به كار دين ندارند و مانند يك فارغ التحصيل دانشگاهي درگير روزمرگي هاي اداري و اجرايي اند و لاغير!
نتيجه اين مي شود كه هم اكنون مساجد بسياري حتي از داشتن يك پيشنماز براي اقامه نماز جماعت محروم هستند چه رسد به اين كه نيروهاي ديني فراگيري براي پاسخگويي به شبهات متعدد جوانان و الگوسازي ديني و معنوي ، همواره در دسترس آنان باشند.

كاملا معلوم است كه وقتي بخش قابل اعتنايي از فارغ التحصيلان حوزه ها مسووليت سنگين تبليغ دين را ناديده مي انگارند، در خلاء حاصله ، اتفاقات بسياري رخ مي دهد كه از آن جمله بي پاسخ ماندن بسياري از شبهات ديني در نزد جوانان و نهايتا ميل آنها به اديان ديگر و عرفان هاي دروغين و فرقه هاي كذايي است.
به راستي مگر اين همه كليساي خانگي خود به خود به وجود آمده اند؟ و مگر اين همه جوان كه از دين اسلام روي گردانده اند، از روي بدطينتي با مخالفت و لجاج با اسلام دچار اين وضعيت شده اند؟!

وقتي ما در تبليغ دين كوتاهي مي كنيم، آن را در تبليغات شعاري و زباني خلاصه مي كنيم، با رفتارهاي متناقض مان جوانان را به ترديد و پرسش هاي بي پاسخ مبتلا مي كنيم، طبيعي است كه ديگران بخواهند و بتوانند از خلاء هاي به وجود آمده نهايت بهره برداري را بكنند و جوانان مان را به هر سويي كه بخواهند بكشانند وحتي از دين نيز خارج شان كنند.

درست است كه نيروهاي فرامرزي در اين وادي سهيم اند ولي اگر در داخل، اين همه كم كاري و بدكاري نباشد، آنها هر چقدر هم قوي باشند و برنامه ريزي كنند و صبح تا شب و شب تا صبح كتاب رايگان و فيلم و جزوه و سي دي پخش كنند نخواهند توانست كوچكترين توفيقي در پيشبرد طرح هاي خود داشته باشند.

خبر گسترش كليساهاي خانگي كه تنها 200 مورد آن در شهر مقدس مشهد پيدا شده را بايد جدي گرفت و معني جدي گرفتن هم چيزي جز اصلاح روندهايي نيست كه باورمندي اعتقادي و دينمداري را به چالش مي كشند و متزلزل مي كنند.
نظرات كاربران سايت عصر ايران در مورد اين مطلب :
 
چه كساني در كاخ ها زندگي مي كنند؟ آنان را معرفي كنيد و حساب آنان را از اكثريت رنج كشيده طلاب و روحانيون جدا كنيد عواملي ديگر نيز به خصوص در يك سال و نيم اخير وجود پيدا كرده است نترسيد بگوييد پلك چشمها را در برابر آن روي هم نيندازيد
احسنت
بساير بسيار زيبا و خواندني بود خدا كنه اونايي كه بايد بشنون گوشاشون رو باز كنن.
تنها دليلي كه تا امروز هيچ قدرت خارجي نتوانسته ايران را به زانو درآورد ايمان مردم و اسلام است واي به روزي كه اين نعمت بزرگ و اين باور انساني از نسل آينده ايران گرفته شود .
مهمترين دليل اين امر مصرع شيرين حافظ است:
. . . توبه فرمايان چرا خود توبه كمتر ميكنند؟
به خبرهاي امروز در سايت عصر ايران رجوع كنيد:
1)بقايي: چه كسي صدا وسيما را تماشا مي‎كند كه ما در آن تبليغ كنيم!
2)سردار همداني به كيهان: اين چرنديات چيست؟
3)آيت‌الله علم‌الهدي: طنز صدا و سيما 1000 برابر تفسير قرآن بيننده دارد
همه اين موارد نشان ميدهد كه جوان ايراني از ريا و تزوير و دروغ پردازيهاي گوناگوني كه در سايه دين و مذهب صورت گرفته و ميگيرد متنفرند.
واقعا نقد منصفانه و به جايي بود. به قول حضرت حافظ: توبه فرمايان چرا خود توبه كمتر مي كنند؟
بعد از سالها كه دين فقط به شكل زباني تبليغ ميشود مردم و بالاخص جوانان چيزي جز تضاد در گفتار (برخي) راويان ديني !! و اعمالشان و روش و منش اكثر آنها در زندگي نميبينند.
آنها فقط ضربه محكمتري به تيشه اي كه ما به ريشه مان ميزنيم ميزنند.
عملكرد ناصواب برخي روحانيت بخصوص آنها كه در سياست و امور اجرايي كشور حضور دارند مهمترين عامل دين گريزي است.
نوشتاري بود دردمندانه و از سر دغدغه دين و معنويت . من كه شخصا استفاده بردم . اميدوارم به آنچه دردمندان و انديشمندان مي گويند و هشدار مي دهند توجه شود. حيف است جوانان رعناي وطن ، از اسلام پاك و ناب بي بهره باشند و سر از ناكجاآباد درآورند.
بعضي از روحانيون عزيز هم در تريبون هاي نماز جمعه حرفهاي عجيب و غريب و گاهي دور از ادب و گاهي نيز خشن و بيمنطق را مطرح ميكنند كه اين موضوع نيز در دين گريزي جوانان بي تاثير نيست
دين رو ابزار قرار دادن و سياسي كردن دين نتيجه اي جزء اين نخواهد داشت
افرين به نويسنده ي اين مطلب.
خاطره بدي كه از اون كار زشت عصر ايران در مورد استاد بزرگوار رحيم پور توي ذهنم بود كمرنگ شد
عمل سياستمداران و اقازاده ها باعث چنين چيزي ميشه
يكي از بهترين نوشته هايي بود كه تا به امروز در سايت هاي رسمي خوانده بودم. احسنت!
خداوند اجر شما را فراموش نمي كند.
مثل اينكه تن تان براي فيلتر شدن ميخارد
چرا نامي از زندگي امام خميني و خامنه اي بعنوان الگو براي جوانان نبرديد
سلام.
الان كه دارم اين مطلب رو مينويسم تاريخ 7/11ساعت 21:15.تلويزيون داره مداحي پخش ميكنه.آقاي مداح هم تمام سعي خودش رو در اشك ريختن زور بكار ميگيره ولي حاضر نيست كه احاديث امام حرف بزنه.چون اول خودشو محكوم ميكنه.اگه بخواد بگه امام صادق يه استاد و يك دانشمندو يك فيلسوف و... بود ديگه جايي براي اون نميمونه كه بخواد از همچين كسي تعريف كنه.اگه بگه حضرت علي شب تنها با پاي پياده براي ايتام غذا ميبره كه ديگه نميتونه خودش كت شلوار وكفش آنچناني با ماشين آن چناني و خدم و حشم و نوچه هاش روزگار بگذرونه.آقايون دم از اسلام و امام و ميزنند و براي يه جلسه مداحي اول بايد براشون مبالغ ميليوني حواله كنيد تا تاريخ تشريف فرمايي شون رو بگن.اينها مايه ننگ اسلام و ديدن شون باعث بريدن از اسلام ميشه
واعظان چون جلوه در محراب منبر ميلنند چون به خلوت ميرسند ا ن كار ديگر ميلنند
وقتي فلان حاج اقايي براي 10 شب سخنراني مبلغ ميليوني ميگيرد يا فلان مداح معروف اول شماره حساب خود را مشخص ميكند خوب است كه مردم همين مقدار دين هم دارند
هرچند بازگو كردنش تلخ است. اما انشالله مفيد واقع شود و مسئولان به هوش شوند
با تشكر از صراحت كلامتون واقعا كه به جا و درست بيان شده
در تركيه كه نظام لاييك دارد تمايل به دين در بين مردم بيشتر از ايران است من در سفري كه به ان كشور داشتم با چشم خود مشاهده كردم كه موقع اذان پير وجوان به مساجد ميروند عادت ادمي انست كه هر چيزي راكه بيشتر تكرار كني بيشتر از ان زده ميشود
باورم نميشه اين صحبت ها را در ايران ميشنوم...
سردبير محترم !!! اي كاش شهامت و جرات درج نظرات را حداقل در اكثر خبر هاي سايت داشتيد افسوس كه نداريد
حساب عمل هر كس تنها با خداست. هيچكس را بر ديني مجبور نميكنند يا اينكه به اجبار به خدا ايمان بياورند . از قديم گفتند حرف نيك را بشنو و عمل كن حتي اگر گوينده اش به ان عمل نكند. منتها كسانيكه دين گريزند به بهانه وصلند. و كسانيكه از ان نان ميخورند هم به ما مربوط نميشه.براستي كسانيكه نفس خود را تزكيه دهند و پاكيزه كنند رستگارند .و كسانيكه نفس خود را به گناه الوده كند زيانكارانند. بايد انسان خودش راهش را انتخاب كند.هيچ اجباري در دينداري نيست.كسانيكه دنياي عاجل را ميخواهند يا بدي را از خوبي سريعتر ميخواهند همانهايي هستند كه دوست دارند انطور زندگي بكنند.بنا به فرموده امام صادق عليه السلام جز به زبان هدايت به دينداري نكنيد.چون غير از ان نتيجه معكوس خواهد داد.چون بعضيها كلا تمايل به گناهكاري و بيديني دارند و انرا بهانه توهين به دين خدا و رسولش و ائمه اطهار ميكنند.
كاملا حرفهاي بجاييي بود. بنده زياد مسجد ميرم و با آدمهاي مذهبي هم سر كار زياد دارم. متسفانه 90% مسجدي هاي ما افراد مسن و پير هستن و جوان كمتر ديده ميشه.
دلايل بسياري باعث اين امر شده كه اگر الگوها درست نشه بدتر هم خواهد شد. در ضمن جوان امروزي بسيار فهميد تر از گذشته هست و ...
بلاشك اين دينـگريزي مردم هم كار همان سران فتـنه هست. ميگيد نه فردا معلوم ميشه.
قبل ازانقلاب اسلام گريزي نبوده چرا؟
شايد بيشتر ازآنكه حكومت ديني شده باشد، دين حكومتي شده و اينرا بسادگي در تمام دستگاههاي دولتي ميتوان ديد.
چرا از بلوكه شدن دارايي مسئولان در خارج نگرانيم؟ثروتمندهاي امروزي و آنهايي كه وامهاي كلان گرفته و كارخانه تاسيس ميكنند و وارد و صادركننده هاي انحصاريند چه كساني هستند؟
اسلام را خلاصه كرديم در حجاب و مشروب نخوردن ودوري از بي بند و باري جنسي!حال گذشته از اينكه اينها فقط در حرف بوده و عملا" بشكل وسيع درجامعه وجوددارد،تمام ابعاد ديگر اسلام را با اين بهانه رها كرده ايم.كسي از بيكاري وفقر و عواقب شوم آن در رسانه ملي صحبت نميكند.
با شعار انزجار از طاغوت انقلاب كرده وبراي حفظ مملكت اسلام ومكتب اسلام شهيد داده و جانانه دولتي را كه داعيه ذوب در ولايت دارد انتخاب نموده است واين دولت همكنون از "سردسته طاغوت"ومكتب ايراني تجليل و دفاع ميكند وموجبات خرسندي يهود را فراهم ميكنند.
از مدرك ديپلم تا دكتري،با پول بسادگي ميتوان گرفت بدون اينكه كوچكترين ارتقاء در زمينه مربوطه اهميت داشته بشد.مردم دار و ندار خود را درانواع و اقسام بي پايان موسسات الكي و بينهايت ضعيف به اصطلاح آموزش عالي،صرف اخذ مدرك ميكنند،فقير ميشوند و حين تحصيل و بعد از فارغ التحصيلي بيكار!سوادي صرفا" درجهت آمادگي بيشتر براي انحراف ديني ،اخلاقي و اعتقادي يافته اند نه بيشتر. يك جرقه كافيست! اين جرقه را هزار بار قبل از عوامل خارجي،درداخل وجامعه به هزارو يك روش ميزنند....
دركمتر از يك هفته ارز خارجي 25 درصد گران ميشود بعبارت ديگر ارزش پول وثروت هر كس 25درصدكمتر ميشود.مردم اينرا به حساب عملكرد دولت و حكومتي كه خودرا100% اسلامي ميداند ميگذارند ونتجه منطقي خود را ميگيرند.
جواني كه از دوران ابتدايي،راهنمايي دبيرستان،دانشگاه،پادگان،برنامه كودك،فيلم و سريال ،در و ديوار و....از بس توصيه هاي ناقص و رياكارانه به اسلام و دين شنيده كه عملا""دين زده" شده است با سواد ناقصترش كه نتيجه مدارك و تحصيل در دانشگاههاي آ بكي زير نظر اساتيد ي كه فقط چند سال از خود اينها جلوتر اين مسير را طي كرده اند براي موارد بالا سئوالاتي در ذهنش ايجاد ميشود و چون جوابي بدست نميآورد چون آنهايي كه مسئول جواب هستند بدنبال وام و اخذ موافقت اصولي و..غيره اند،در نتيجه درآغوش باز انواع فرق و .. مي افتند. همه مسئوليتهاي خود را رها كرده است.وا اسفا 200 كليساي خانگي در شهر مقدس مشهدالرضا(ع)؟؟؟
البته من يك پيشنهاد دارم:مسئولي در يك مصاحبه تلويزيوني ،خبر كشف 200 كليساي خانگي را تكذيب نمايد. روالي كه مردم هم تا حدودي عادت دارند درنتيجه تمام سئوالها بدون جواب در اين رابطه اتوماتيك كان لم يكن شده و همه چيز به خير خوبي پايان مي يابد.!!
با تشكر از اينكه حرف دل دردمندان را زده ايد. به نظر من تاريخ اندلس و مسلماني مردم اسپانيا در ايران در حال تكرار است. انشاا... كه ما چنين ايندهاي نداشته باشيم ..........
به نظر من بايد اين 200 كليسا كه ترويج دين كفار و مشركين رو مي ده و به احتمال زياد 200 هم نيست بلكه بيشتره،بايد نابود بشه،و سعي را اين داشته باشيم كه كه با ترويج درست و بهتر اسلام شناساندن آن به جوانان ديگر چنين اتفاقاتي هم نيفتد
طاعت آن نيست كه بر خاك نهي پيشاني
صدق پيش آر كه طاعت به پيشاني نيست (سعدي)
مسبب بيشترين انحراف در رفتار و اخلاق برخي روحانيون وپرداختن آنها به امور اجرايي و پست هاي حساس وزندگي مرفه و تجملاتي واشرافي خود وخانواده شان كه سبب ايجاد بي اعتمادي مردم شدشخصي بود كه بعد از رحلت امام (ره) محل كار شاه معدوم وپدرش را به عنوان محل كار خودش انتخاب كرد ودر توجيه شيوه زندگي اشرافي خود گفت : من زهد فروشي نمي كنم اين شيوه الگويي شد براي دنيا طلبان دين مدار ...
 
bluestar - ایران - تهران
مگه رفتن به کلیسا چه اشکالی داره؟ من تو اچمیازین نماز خوندم.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
گرویدن داوطلبانه ! از یک چاه به یک خندق جدید چیزی شبیه عوض کردن الاغ با یک شتر جدید با هدف رسیدن به ماهه ، آدم تا چه عاری از شعور باشه که پاشه بره دخمه ارثیه 4 تا شیاد شیزوفرنی عبادت بازی
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

siah76 - امريكا - لوس انجلس
اسلام مال عربه بزارين براي اونها ايراني به چه دردش ميخوره اينهمه چرند وپرند اساس اسلام بر پايه كينه و دروغ است ....
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
منظورم اوقات بود.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

emiliyano - اکراین - کیف
ای آنکه گزيده ای تو دين زرتشت. اسلام فکنده ای تمام از پس و پشت. تاکی نوشی باده و بينی رخ خوب؟. جائی بنشين عمر! که خواهندت کشت
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
به اميد اينده نه چندان دوري كه ايرانيان دوباره به دين پاك و نيك زرتشت روي بياورند
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

kili_patilaki - قطر - دوحه
منگوله مشهدی - ایران - مشهد:موسی به دین خود.عیسی به دین خود.شما عقل کل!!برو حال کن!
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
بهترين خبري بود كه در اين سايت شنيدم. اين دين تازي خون اشام مزخرف پر خرافات عقف افتاده دروغين ننگ بار بايد از بين بره كه ما بتوانيم سعادت مند بشيم. دقيقا مثل كاري كه اروپائيها با دين كردند وبعدش توانستن يك جامعه سعادت مند بوجود بيارند
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
چیزی که ما ایرانی ها به آن نیاز داریم سکولاریسم است. یعنی جدا شدن دین از سیاست در ذهن مان. سی سال پیش چون از محمدرضا پهلوی خوشمان نمی آمد همه طرفدار خمینی شدیم چون از نظر مذهبی با او تفاوت داشت. حالا هم چون از خامنه ای خوشمان نمی آید به عنوان مخالفت سیاسی مسیحی و زرتشتی و بی دین می شویم. بیایید باور کنیم که دین ربطی به سیاست ندارد.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

tnttnt59 - ايران - تهران
دين اجباري نيست ،هر كس هر ديني كه دوست داشته باشه ميتونه بهش ايمان بياره ،هر كسم نميخواد ميتونه بي دين باشه . دينو هيچكسي با چماق و باتوم و زندان و اعدام قبول نميكنه.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
اینها از چی نمی ترسند که داشتن معنویت دومیش باشه؟ حالا افراد چه توی پستوی خانهءشان بخواهند 4تا کلمه عبادت کنند یا مثل مسلمانان خودشیفته, روی مناره عربده بکشند یا اصلاً هیچکدوم از این کارها را نکنند چه دخلی به حکومتگر داره؟
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

hirowa - ایران - هیرو
واعظان کین جلوه در محراب و منبر می کنند * * چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

hashamdar - ايران - تهران
كجاشو ديديد. اكثر ايرانيها در اين حكومت بي دين شدند يعني دين ندارند. چون ميدونند كه هر جا خوردند از دين بوده. منم يكيشون.ما كه فاميلي بي دين شديم.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

SATTARKHAN - کانادا - تورونتو
همش دروغه.امروزه به گفته سانديس خورهاي سايت مردم دنيا فوج فوج و گروه گروه در دسته هاي 1ميليوني دارن به نور اسلام عزيز منور ميشن.امروزه تمام مردمي كه اداب ورود به مسراح و طريقه نزديكي با كنيز و زناني كه تشنه كتك خوردن از همسرانشون هستند تو صف ورود به دين مبين اسلام هستند.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

porharfi - هلند - آرنم
چه کسانی (چیزی) جوانان را از مسجد به کلیسا..؟؟پاسخ..پایگاه ِ امام رضا..!!!
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

amir pishro - ایران - تهران
یه خارجیه میاد ایران و روز جمعه می ره مسجد می بینه دارن ناهار می دن می گه مگه اینجا نماز نمی خونن بهش می گن اگه میخوای نماز بخونی باید بری دانشگاه تهران. می گه مگه اونجا دانشجوها و استادا نیستند می گن نه بابا اونا اوین هستند! می گه پس دزدا و خلافکارا کجان؟ می گن پس کی دولت را بچرخاند!!
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

naghme 77 - سوئد - گوتنبرگ
به نظر من كه فرقي نمي كنه ادم چه ديني داشته باشه مهم اعتقاد به خداس چون معمولا ما از خدا كمك مي خواهيم و با اون حرف ميزنيم تا با عيسي يا محمد يا....
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
از اول ژانويه تلويزيون كريستين هاي فارس زبان برنامه هايش را اغاز مي كند. هم اكنون مبلغان مذهبي از سوئد در حال راهي شدن به ايران هستند تا با كمك ياران ايراني شان برنامه ريزيهاي لازم را انجام دهند. در اين رابطه تعداي از مسئولان نظام ايران عليرغم ظاهر شان با ما همكاري دارند. همكيسان عزيز منتظر اعلام ساعات پخش پيام عشق و دوستي هم از طريق اينترنت وهم ساتالايت باشيد.دين اسلام بزور برماتحميل شده بنابراين داراي منطق صحيحي نيست و اين را خود معممين ميداند و در باطن به انچه مي گويند پايبند نيستند چون ميدانند دروغي بيش نيست. اسلام ساخته و پرداخته خود محمد است و كلماتش خدائي نيست.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

z.e.molla - ایران - ایران
دم مشديا گرم...
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام
ایرانی هر دینی به جز اسلام داشته باشه به نفعش هست. اسلام امپراطوری ایران رااز بین برد اسلام زبان ایرانی را عوض کرد اسلام آیین ایرانی را عوض کرد اسلام فرهنگ ایرانی را عوض کرد اسلام نوشتن ایرانی را عوض کرد اسلام کتابهای ایرانی را سوزاند. در یک کلام اسلام ضد ایران و ایرانی هست.سرانجام یک روز یک روز ایرانی اصلیت خودش را پیدا خواهد کرد و به پشتوانه جوانان برومند ایران همه مساجد و منبرهای ریا و فساد واژگون خواهند شد.زنده باد ایران نابود باد اسلام
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
نویسنده سعی کرده مثل همه مسلمانها به ما اینطور نشون بده که عیب از مسلمانی ماست و اسلام عیبی نداره واین حرف جدیدی نیست در جمهوری الهی اسلامی ایران در طول 30 سال گذشته همین بساط برقرار بوده این که پیام اسلام درست داده نشده واگرنه مسلمانهای واقعی که پیام اسلامرو شنیدن ادمای درستی هستن چرنده مگه بیشتر صاحیان قدرت و سرمایه که خون مردم را تو شیشه کردن از همین آقازاده ها وپاسدارهای ذوب شده در ولایت نیستد ؟ همین خامنه ای پولای بنیاد مستضعفان و سایر مراکزی که در اختیارشه رو تو این جامعه فقر زده خرج میکنه ؟ همین آیت الله بهجت وقتی مرد 1 و اندی میلیارد پول ازش مانده بود چرا ؟ روش درست کار نشده بود ؟ بابا اسلام همینه که هر روز تو خیابونها مردم رو میزنه و میکشه اون رسول گرامی اکرم ( پیغمبر رحمت ) 800 یهودی رو در برابر زن و فرزندشون یه دست سرور جوان مردان عالم حضرت علی گردن زد و با زنهای اونها برادران مجاهد عروسی کردن . اون آخوند فلوکسی های قبل از انقلاب آلان به کمتر از بنز رضایت نمیدن ...جمع کنین این شرو ور ها تو گوش ما نمیره .
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

farhad352 - ایران - تهران
مهملات ديني را پاياني نيست.خوشا خردمندان آزاده اي كه چون الاغي گندم ارد كن دين فروشان نيستند و از خرد خود براي گزينش بهترين هاي زندگي نهايت بهره را ميبرند. این دین قرون وسطایی همچنان که پیامبر تازی هم گفته است فقط برای تازی های عهد عتیق ساخته و پرداخته شده است و ربطی به ایرانیان واقعی و آزاده ندارد(به آیات 4 سوره ابراهیم و مشابهات مراجعه شود).برای آگاهی بیشتر کتاب های 23سال را بخوانید و یا تلویزیون ای2 را در جهات تی وی دات کام و یا در ای2دات یو اس ببینید تا حقیقت این ادیان و لاطائلات آنها بر شما روشن شود. درود بر ایران و ایرانی که بردگی ملا را به هیچ قیمتی پذیرا نیست و شرف و عزت خود را با هیچ چیزی معاوضه نمیکند..
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

ghom.666 - ایران - قم
معلومه كسي كه ميفهمه و ايراني هست اين دين مزخرف عربي را نميخواد.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

2oktor - ايران - قم
من از دين برگشتم ولي احساس كمبود ميكنم كه روزانه كمتر ياد خداوند مي افتم من مطمئنم خدايي هست با ميليونها دليل منظم ولي همونقدر هم مطمئنم كه زبان و نوشتار و علم انسان نميتونه ملموس خداوند را نشان بده اما هرچيزي كه ما بهش نرسيديم معنيش اين نيست كه وجود ندارد بلكه هسسسسسسسسسست
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
وقتي حكومتي خودكامه ميشه و زماني حكام بيشتر و بيشتر به نيروهاي نظامي تكيه مي كنند و انها را زير فرمان خود قرار ميدهند انوقت است كه برمبناي همين تكيه گاه شروع به ظلم و مردم ستيزه كرده و انقدر فشار را بر ملت تنگتر و تنگتر مي كند تا به نقطه عطف خود ميرسند. الان حكومت جبار و فريبكار ما به اين نقطه هر روز قدم هاي نزديك تر برميدارد و اين عاقبت حكام نادان و ظالم است. ايت الله هاي مفت خور و شكم گنده در اين راه كمك موثري در رسيدن به اين نقطه عطف هستند.گراني همراه با بيكاري بزرگترين كاتاليزور فعال در پباخيزي عمل خواهد كرد حالا حرامزاده گان اقايان هركدام چندين شغل را دراشغال داشته باشند تا انروز كه دير نيست.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
من بی دین هستم و از بی دینی خود بسیار شادومسرورم. وهمه را به آزاد شدن از قیدوبند دروغین دعوت می کنم.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاريس
borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام . مشتعل - سوئد - استکهلم . هر دوي شما همميهنان درست نوشته ايد من كاري به جهان و قرون وسطي ندارم ولي هر جنايت و خيانتي در بعد وسيع در ايران ما رخ داد از اسلام بوده است تا به امروز/من به هيچ ديني اعتقاد ندارم ولي با هيچ ديني در محدوده ي خارج از حكومت مخالفتي ندارم جز اسلام چرا كه برباد دهنده همه ي نكات مثبت در تاريخ گذشته ي ما بوده و در اين زمينه حتي قابل مقايسه با حمله چنگيز اسكندر تيمور و اشرف افغان نيست و تا روزيكه اين سيل جنايت در ايران ادامه دارد تعدادي كه بي اتكا به قدرت ماورا زندگي برايشان مشكل است به مسيحيت زردشتيت پناه مي برند هيچ اشكالي هم ندارد.
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

bita tehrani - كانادا - ونكوور
اگر نور خداوندي دميده در نهاد ادم و حواست...پس اي مردم خدا اينجاست,خدا در قلب انسانهاست....
جمعه 16 مهر 1389

sherenAsal - قطر - دوحه
بابا این دعواها وجنجالها همش سر لحاف ملاست باور كنيد دين اگه شخصي ودور از سياست باشه اون وقت خوبيها وارزشهاش مشخص ميشه چه وسه خود شخص وچه اطرافیانش
جمعه 16 مهر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
انسانها باید در گزینش باورهای خود آزاد باشند. این هیچ ربطی به ملا و همسایه و کشک ساب محل و حکومت و شهرداری و پاسبانی ندارد که مردم چه باوری دارند. یکی میخواهد سنگ پرست باشد، یکی آفتاب پرست، و دیگری خدا پرست. منتها حکومت توتلیتر میخواهد همه را یکسان و یکرنگ ببیند تا آسانتر آنها را کنترل کند.
جمعه 16 مهر 1389

Black Chador - امريكا - ولدن
amir pishro - ایران - تهران . خيلي جالب وحقيقي گفتي.
جمعه 16 مهر 1389

Black Chador - امريكا - ولدن
وقتي علي چكه اي جوانان رو بجرم اذان گفتنبه زندان ميندازه و زندانبانها بعد ازنماز خوندن به اين جوانان تجاوز ميكنند. بازپرس مسلمان بهشون شكنجه ميده تا وقتي كه به دروغ بجرم دروغيخود اعتراف كنه. در دادگاه اسلامي دادستان مسلمون و قاضي مسلمون قانون را به دستور علي چكه اي زير پا ميگذارند و قبلاز خواندن حكمي كه بر اساس دروغ بهش رسيدن ايه قران استفراق ميكنند ميخواهيد اين جوانان اسلام دروغي را بازهم قبول داشته باشند? زكي
جمعه 16 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
از مسجد به کلیسا پناه بردن که مهم نیست!!! از اینکه تا حالا مسجد و کلیسایی توی ایران وجود داره باید تعجب کرد. از اینکه مردم هنوز به خدا اعتقاد دارند باید تعجب کرد. از اینکه مردم به چیزی اعتقاد دارند باید تعجب کرد. از اینکه این حکومت هنوز از خدا حرف میزنه باید تعجب کرد. از اینکه ....
جمعه 16 مهر 1389

smartrun - كانادا - تورونتو
نمی دونم کی این مردم می خواهند بفهمند که دین چی هست .. از همه بد تر همین ایرانهای خودمون اخ بابا جان از چاله به چاه .. اصلا به کلاس ما دین نمی خوره به رفتار ما غذای ما زندگی اجتمای ما اصلا ب دین سازگار نیست و نخواهد شد ولا پنجاه هزارتا پیغمبر بیاید نمی تونه یک ایرانی اصیل را گمراه کنه همهیشه رفته دنبال بی سوادها متائسفم برای این عده از هم وطنی که اینطوری خودشو خراب کرده ..واقعا چه بهشتو چهنمی برای خودتون باز کردید حالا جالب اینه که در اخر دعای پول می کنند واقعا شماها عقل درست حسابی ندارید با بیرون از این تشکیلات مذهبی ..
شنبه 17 مهر 1389

Facebook Twitter Contact us RSS
www.IranianUK.com
دویچه وله
تحصیل در انگلستان - آمریکا

جدیدترین مطالب سایت
دیدنی ها و شنیدنی های روز
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اخبار ایران و جهان
اخبار ورزشی
اخبار سینما و موسیقی
اخبار ایرانیان خارج از کشور
حوادث
عکسهای دیدنی
ویدیو کلیپ
دانلود فیلم
دانلود موزیک
فیلم ایرانی
دختران پسران و مسائل جنسی
پزشکی و سلامتی
علمی و دانستنیها
مقالات
داستان
روانشناسی
خانواده و زندگی زناشویی
تاریخی فرهنگی و هنری
زنان
مد آرایش و زییایی
تغذیه رژیم و گیاهان داروئی
آشپزی
مذهب و عرفان
طنز و جوک
کتاب و شعر فارسی
ایران سرای من
انواع فال طالع بینی و تعبیر خواب
روزنامه ها و مجلات
کامپیوتر و دانلود نرم افزار
رنگارنگ
راهنمای زندگی در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور
مهاجرت
کودکان
امکانات
خانه
تبادل نظر پرنیان
سفارش آگهی
تماس با ما
فیلترشکن
عضویت در سایت
RSS
آگهی های متنی
عکس - ویدیو - سرگرمی
تحصيل در آمريكا
ادامه تحصیل در انگلستان
کالج های زبان در انگلستان
طراحی حرفه ای وب سایت
کنترل پنل کاربران
عضویت در سایت
تغییر کلمه عبور
تغییر دیگر مشخصات
جستجو در ایرانیان انگلستان
عضویت در خبرنامه
ایمیل :
دوره های تضمینی آموزش زبان انگلیسی
صرافی سمیانی
صرافی کاسپین
رایان یوکی
صرافی اطلس
صرافی موج
صرافی پرآرا
صرافی سیمرغ
دویچه وله فارسی
ادامه تحصیل در انگلستان
طراح وب سایت
راهنمای مشاغل ایرانیان
کتاب فروشی نما
صرافی گاندی
فیسبوک رایان یوکی
رایان یوکی
اين سايت هيچ گونه مسئوليتي را در قبال آگهي ها نمي پذيرد
جدیدترین مطالب سایت
شهریه دانش‌آموزان افغان به جای حذف سه برابر شد.
با خواندن دعای «اللهم کن لولیک» در سازمان ملل، شوق دیدار ولیعصر ایجاد نمی‌شود
وزیر دفاع دولت روحانی، رفسنجانی را به «بداخلاقی» متهم کرد
پاسخ پرویز پرستویی به حرف‌های شریفی‌نیا / جایی که ایشان باشد، پا نمی‌گذارم
عکس روز : پیام سفارت استرالیا به مهاجران غیرقانونی
خاتمی: قدرت بی‌مهار نقد نشود به دیکتاتوری می‌انجامد.
مجمع عمومی سازمان ملل «نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرد
«هیات مذاکره‌کننده ایرانی می‌داند آمریکا دشمن شماره یک ما است»
معاون رئیس جمهوری ایران: نرخ ارز در بازار آزاد باید کاهش یابد
تعویق در انتشار اسناد کودتای ۲۸ مرداد از بیم تاثیر بر مذاکرات اتمی.
فیاض زاهد : از انقلاب ۵۷ خاطره خوبی نداریم که دوباره انقلاب کنیم
استیلی: با اصرار بازیکنان به عنوان سرمربی به کارم ادامه می‌دهم/ راه‌آهنی‌ها نمی‌توانند جدا شوند
جسد هشت کودک در خانه‌ای در استرالیا پیدا شد
رده بندی تیم های آسیایی/ استقلال ششم است، پرسپولیس سی و سوم!
تلفن همراه، جایگاه سوخت را به آتش کشید
نماینده مجلس، اینستاگرام و کارلوس کی‌روش
"دانشگاه ایرانیان" با وجود لغو مجوز آغاز به‌کار می‌کند.
برنامه چمدان: 'پدرم مادرم را به حد مرگ زد'
"برنامه هسته‌ای؛ چاهی که آب ندارد اما برای خیلی‌ها نان دارد".
سونا و فوائد آن
دست مصنوعی که از مغز فرمان می‌گیرد
افزایش های ناگهانی متان در مریخ؛ گازی که می تواند منشاء زیستی داشته باشد
فال روز جمعه 19 دسامبر - 28 آذر
اعتراض مسافران یک پرواز به تاخیرها جواب داد؛ بسط نشستند تا خسارت گرفتند
دختر جوان سناریوی اسید پاشی بر روی خودش را طراحی کرد
قوانین صدور ویزای انگلیس ، غیرقانونی اعلام شد
هاشمی رفسنجانی: در سال ۸۴ می‌دانستم که اوضاع خراب می‌شود
اداره امنیت ملی افغانستان نوجوان انتحاری سیزده ساله را بازداشت کرد
دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد.
حضور اتباع افغان در استان مازندران «ممنوع» اعلام شد
ادامه ...
دیدنی ها و شنیدنی های روز
روش ابتکاری مرد جوان برای خواستگاری از دوست دخترش
مرد عربستانی در رقص تفنگ , ناخواسته به خودش شلیک کرد
رائفی‌پور و تفسیر تابلوی شام آخر داوینچی!
مادربزرگ 72 ساله ورزشکار
از پژواک شعار "بازجو برو گمشو" تا آتش‌سوزی در عسلویه.
10 صحنه از شکار گراز وحشی که نزدیک بود جای شکار و شکارچی عوض شود
در بازار داغ کریسمس چه هدیه‌هایی بیشتر رد و بدل می‌شود؟.
شنا با میلیون ها عروس دریایی در دریاچه ای در پالائو
میهمانان مادام توسو، از کیم کارداشیان تا مسود اوزیل.
اسب پس از سوار شدن عروس خانم , رم کرد و او را پائین انداخت
مجموعه ویدیوهای کوتاه از حرکات فوق العاده دیدنی که در سال 2014 ثبت شده اند
تحلیل دکتر یوسف اباذری، جامعه شناس و استاد دانشگاه، از موسیقی مرتضی پاشایی و رفتار مردم با آن
سخنانی تکان دهنده از فقر در خوزستان در برنامه صندلی داغ صدا و سیما
نوازندگی با گیلاس های شراب در خیابان
یک درس به یاد ماندنی برای راننده
ادامه ...
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
سخنانی تکان دهنده از فقر در خوزستان در برنامه صندلی داغ صدا و سیما (224+)
اعتراض مسافران یک پرواز به تاخیرها جواب داد؛ بسط نشستند تا خسارت گرفتند (152+)
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است (132+)
پاسخ پرویز پرستویی به حرف‌های شریفی‌نیا / جایی که ایشان باشد، پا نمی‌گذارم (119+)
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو (107+)
برنامه چمدان: 'پدرم مادرم را به حد مرگ زد' (97+)
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران (93+)
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان. (76+)
تحلیل دکتر یوسف اباذری، جامعه شناس و استاد دانشگاه، از موسیقی مرتضی پاشایی و رفتار مردم با آن (73+)
عضو مجلس: در جمهوری اسلامی فساد و رشوه و اختلاس به نوعی هنجار تبدیل شده است (72+)
حضور اتباع افغان در استان مازندران «ممنوع» اعلام شد (71+)
عکس روز : پیام سفارت استرالیا به مهاجران غیرقانونی (58+)
"برنامه هسته‌ای؛ چاهی که آب ندارد اما برای خیلی‌ها نان دارد". (55+)
قوانین صدور ویزای انگلیس ، غیرقانونی اعلام شد (50+)
دختر جوان سناریوی اسید پاشی بر روی خودش را طراحی کرد (50+)
ادامه ...
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
Copyright 2004 - 2014 © IranianUK.com , All rights reserved.