صرافی گاندی صرافی نیاوران
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
سخنرانی آته ایست( بی خدا) مشهور، ریچارد داوکینز + ویدیو و ترجمه سخنرانی سخنرانی آته ایست( بی خدا) مشهور، ریچارد داوکینز + ویدیو و ترجمه سخنرانی

سه‌شنبه 28 آوریل 2009 - 8 اردیبهشت 1388
ریچارد داوکینز (Richard Dawkins) زیست‌شناس بریتانیایی و استاد دانشگاه آکسفورد است. وی از مروجان داروینیسم و یک بی‌خدای مشهور است. داوکینز در کتاب پندار خدا صراحتا عنوان کرده است که خالق ماوراالطبیعه به احتمال قریب به یقین وجود ندارد و ایمان دینی یک پندار غلط جا افتاده است.
فیلم سخنرانی داوکینز در مرکز تد (TED) و نیز گزیده ای از متن آن در پی می آید


● مذهب و عرفان

سخنراني آته ايست( بي خدا) مشهور، ريچارد داوكينز

 ويديو و ترجمه سخنراني 

ريچارد داوكينز (Richard Dawkins) زيست‌شناس بريتانيايي و استاد دانشگاه آكسفورد است. وي از مروجان داروينيسم و يك بي‌خداي مشهور است. داوكينز در كتاب پندار خدا صراحتا عنوان كرده است كه خالق ماوراالطبيعه به احتمال قريب به يقين وجود ندارد و ايمان ديني يك پندار غلط جا افتاده است.
فيلم سخنراني داوكينز در مركز تد (TED) و نيز گزيده اي از متن آن در پي مي آيد  

 

حتي آته ايستها هم از افرادي مثل من كه جرات مي كنند و مي گويند ما علاوه بر باور به تكامل، يك آته ايست هم هستيم ناراحت مي شوند. من نمي توانم بفهمم چرا؟ اين درحالي است كه خداباوران هيچ مدرك قابل استنادي براي باورهايشان ندارند.

امروز من صحبتهايم را با سخناني از دوست عزيز درگذشته ام، داگلاس آدامز ادامه مي دهم.
او در سخنراني خود صحبتش را اين آغاز مي كند كه علم چگونه كار مي كند. علم از طريق آزمايش كردن نظريه هاي مختلف در برابر آنچه كه مي تواند نقضش كند جلو مي رود.
حال آن كه دين بر اساس اين فرمول كار نمي كند. حقايق دين حول دايره اي شكل گرفته است كه مقدس است و ما اجازه نداريم درمورد آن صحبت كنيم. ما اجازه نداريم! چرا اجازه نداريم؟ براي اينكه اجازه نداريم! [خنده حضار]
چرا ما اجازه داريم درمورد همه چيز بحث كنيم، درمورد اين كه جمهوريخواهان را انتخاب كنيم يا دموكراتها را؟ مي توانيم درمورد مكاتب مختلف اقتصادي بحث كنيم. درمورد اينكه ويندوز بهتر است يا مكينتاش مي توانيم صحبت كنيم. اما صحبت درمورد چگونگي پيدايش خلقت و اينكه چه كسي آن را به وجود آورده است ممنوع است. چرا؟ چون يك امر مقدس است. ما عادت كرده ايم كه آموزه هاي ديني را به چالش نكشيم. تنها يك دليل براي اين امر وجود دارد. آن دليل اين است كه خود ما توافق كرده ايم درمورد اين مسائل صحبت نكنيم. اين انتهاي سخن داگلاس است.

تضاد علم و دين

به نظر من نه تنها علم مي تواند تخريبگر دين باشد، بلكه دين هم مي تواند مخرب علم باشد. دين به مردم مي آموزد كه به شادماني ناشي از نيروهاي مافوق طبيعي غيرقابل توضيح دلخوش باشند. شادماني اي كه چشم آنان را در برابر توضيحات زيبايي كه قابل فهم هستند مي بندد. دين به ما ياد مي دهد كه به جاي اصرار بر پذيرش مسائل بر اساس برهان، آنها را بدون دليل و تنها از روي ايمان بپذيريم.

من براي شما يك مثال مي زنم. اين يك مقاله علمي است كه با دليل و برهان توضيح مي دهد كه [برخورد] يك سيارك باعث انقراض  دايناسورها شد. حالا اينجا را ببينيد!
[تصويري از جرج بوش پدر كه از قول او مي نويسد: معتقدان به نظريه انقراض دايناسورها توسط سيارك نمي توانند شهروندان وطن پرست امريكا باشند]
در سال ۱۹۸۷ يك گزارشگر از جورج بوش پدر پرسيد كه آيا او اعتقاد دارد شهروندان امريكايي آته ايست داراي حقوق شهروندي يكسان و حس وطن پرستي برابر با بقيه مردم هستند يا خير؟ پاسخ جورج بوش اين بود:

من فكر نمي كنم آته ايستها مي توانند شهروندان امريكاباشند. من حتي آنان را امريكاييان وطن پرستي نمي دانم. چرا كه ما يك ملت هستيم، زير سايه خداوند.

البته اين نظريه توسط دموكراتها هم تاييد شد. چيزي كه توماس جفرسون بر آن تاكيد كرده بود.
من شخصا دليلي براي افتخار به بريتانيايي بودنم ندارم، اما وقتي مي بينم بر روي اسكناس ده پوندي تصوير داروين نقش بسته است و بر روي دلار جمله “توكل ما به خدا است”، نمي توانم در برابر مقايسه مقاوت كنم! [خنده حضار]

در واقع اكثر ما آته ايست هستيم، منتها در برابر اكثر خداياني كه بشر تا كنون به آنها ايمان داشته است. فقط بعضي از ما منكر يك خداي اضافي ديگر هم مي شويم [خنده و تشويق حضار]

ارتباط هوش و مذهب چگونه است؟

حال به دنبال پاسخ اين سوال مي گرديم كه آيا ارتباط منطقي بين مذهبي بودن و هوش وجود دارد يا خير؟
[در اين لحظه حضار از ديدن تصوير جورج بوش پسر مي خندند]

بررسي ۴۳ مقاله منتشر شده از سال ۱۹۲۷ در اين زمينه نشان مي دهد كه هرچقدر فرد باهوش تر باشد، احتمال ديندار بودنش كمتر است.

حال اجازه بدهيد درمورد اطلاعاتي صحبت كنم كه به طور علمي تهيه و منتشر شده اند. اين مطالعه درمورد گروهي تحت عنوان دانشمندان برتر (Top Scientists) انجام گرفته است. در سال ۱۹۸۸ مطالعه اي كه بر روي دانشمندان برگزيده امريكا انجام شد نشان داد كه درصد افرادي كه به يك خداي شخصي اعتقاد دارند به عدد ۷% سقوط كرد. حدود ۲۰% جزء شكاكان هستند و بقيه (۷۳%) آته ايست بودند.
من گفته ام كه اگر يك دين باور بودم، از نظريه تكامل وحشت داشتم. علاوه بر اين حتي از علم هم در هراس بودم. چون دنياي علم جذابتر و شاعرانه تر از دنياي دين است.
از آنجايي كه مخاطبان اين سخنراني افراد فرهيخته اي هستند، انتظار دارم كه حدود ۱۰% شما مذهبي باشيد. بسياري از شما شايد به فرهنگي كه مي گويد به حكم ادب بايد به دين احترام بگذاريم، پايبند باشيد. اما در عين حال فكر مي كنم تعداد تقريبا زيادي از همين افراد از دين متنفر باشند، مثل خود من! [خنده حضار] اگر شما جزء اين دسته هستيد، از شما مي خواهم كه از اين مودب بودن دست بكشيد و نظر خود را با صداي بلند اعلام كنيد.
خيلي از شما از خودتان سوال مي كنيد كه ماجراي ۹/۱۱ چگونه شما را عوض كرد. بگذاريد من در يك جمله بگويم اين ماجرا چطور نظر من را نسبت به مسائل عوض كرد:

بياييد دست از اين مودب بودن لعنتي برداريم!

با تشكر.

jacopo - ايتاليا - ميلان
ممنون از مسولان سايت-جالب بود
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

mnm - كره - كره
یک روانی کامل با دنیای از حرفهای....مردتیکه دلقک وکودن
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

mohsen- - انگلستان - ليدز
اين آقا هنوز نفهميده كه دين با خداپرستي متفاوت است.
دين ساخته نياز بشر و ما ساخته خداوند هستيم
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
عجب دروغي : خداباوران هيچ مدرك قابل استنادي براي باورهايشان ندارند. احتمالاْ ايشان تا حالا هيچ كتاب فلسفه اي نخونده كه بصورت عقلي و منطقي وجود خداوند را اثبات كرده اند .
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

paiiz - ايران - تهران
من هم يک آته ايست به تمام معنا هستم زيبا گفتي لذت بردم
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

mardin8 - انگلستان - لندن
يكي از عا قلترين انسانهاي موجود
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
با سلام خدمت همه عزیزان
در اکثر افرادی که خداوند را نفی و یا قویا تائید میکنند یک مشکل اساسی وجود دارد و آن نگاه به خداوند از پنجره و دریچه دین یا مذهب است بدین معنی که اگر خدا را تائید میکنند این تائیدیه به جهت دینی یا مذهبی است که بدان اعتقاد داشته و این دین یا مذهب را کاملترین شمرده و دیگر خداناباوران و حتی سایر ادیان و مذاهب و پیروانشان را نفی و یا حتی کافر میشمارند و از توهین به آنان نیز روا نمیدارند و عکس این نیز اتفاق می افتد یعنی افرادی که به خداوند باور نداشته و این عدم اعتقاد ناشی از نفی دین یا مذهب بوده و آنان را ساخته دست بشر و ناشی از جهل و نادانی مردمان و فرصت طلبی بعضی از افراد دانسته و چون جوهره اصلی دین اعتقاد به خداوند است لذا او را نیز نفی میکنند و متاسفانه این دسته نیز به باورها و عقاید سایر افراد مذهبی و یا خدا باوران توهین نموده و حتی در بعضی از این توهین کردن ها از افراد مذهبی نیز پیشی میگیرند اگر دقت کرده باشید عامل اصلی در هر دو دسته در اعتقاد یا عدم اعتقاد به خداوند دین یا مذهب است باید بگویم که این دو دسته غافل از اینند که حالت سومی نیز وجود دارد و آن اعتقاد به خداوند فارغ از دین یا مذهب است یعنی نگاه به خداوند به طور مستقیم و بدون واسطه گانی مانند دین و مذهب و یا افراد خاص , دسته اول به چاپلوسی خداوند میرسند و دسته دوم به توهین به آن اما افراد دسته سوم به همه افراد و عقاید احترام گزاشته و همه محترمند چه مذهبیون و چه خدا ناباوران , کسی که به خداوند اعتقاد ندارد در نزد او همان قدر عزیز است که افرادی که به او اعتقاد کامل دارند خداوند برای انسانها تنها و تنها نسبت به خود انسان و سایر مخلوقین وظیفه و روش تعین کرده است نه نسبت به خداوند و چگونگی پیدا کردن این وظیفه و روش نیز به وسیله دو گوهر عقل و انسانیت است که منجر به عقل فردی و جمعی میگردد و به نظر شخص بنده کمال این عقل جمعی به دمکراسی ختم میگردد
در این غوغای کشمکش و جنگ عقاید و اندیشه های مذهبی و دینی و دین ستیزی
جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چون حقیقت ندیدند ره افسانه زدند
با تشکر از همه دوستان
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

kasrino - ايران - تهران
بهرام راشاد - ایران - تهران
بسيار عالي اشاره كرديد.عقيده ي شما deism نام دارد.بنده هم به مخلوطي از deism و شكاك بودن و انسان گرايي اعتقاد دارم.و به نظرم مذهب و مليت و عقيده و جنسيت و سن و رنگ پوست و زبان و... نبايد باعث مرز بندي بين انسانها بشه.
بحث بر سر بودن يا نبودن خدا چه فايده اي براي بشر دارد و كدام گره را از مشكلات بشري باز و كدام درد را از آلام بشري درمان ميكند.بياييد با هر عقيده و مرام و مسلك(يا خدا و بي خدا و شكاك و بي دين و بادين و...)به همنوع خود صرفنظر از نژاد وزبان و مليت و دين و عقيده و جنسيت و طبقه اجتماعي و... كمك كنيم.مشكل انسانها اينست كه مسلمان و يهودي و مسيحي و زرتشتي و بهايي و بودايي و بي خدا و بي دين و... عقيده ي خود را برتر مي داند و عقايد ديگران را غلط يا ناقص مي شمارد بنابراين كساني را كه با او هم عقيده نيستند را يا از دايره انسانها خارج مي كند و يا ارزش كمتري نسبت به هم عقيده هايش براي آنها قاپل مي شود.اين پافشاري كه حتماْ انديشه ي من صحيح است و ديگران در اشتباهند آفت جهان و بشر است.بياييد نخست انسان باشيم.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

tamoz - انگليس - نيوكاسل
خيلي جالب بود.درود بر تفكر.....
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

truth - يونان - اتن
من واقعا متاسفم که دانشمندی مانند داوکینز حتی الفبای فلسفه را هم نمی داند چه رسد به درک حضور خداوند تمام صحبتهای ایشان بر مبنای ایمان عمیق ایشان به اصول و روش علمی است یعنی ایشان در درون خود یک شخص بسیار مذهبی می باشد ولی اشان بدلیل داشتن ضریب هوشی معنوی بسیار پایین قادر به درک ایمان خود نمی باشد ولی امید دارم که ایشان هم مانندسایر منکرین خدا در اخرین ایام عمر خود به خدا ایمان بیاورد
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

rezanl - هلند - امستردام
mnm - كره - كره

چرا جوابهاي امثال شما سرشار از دينه؟!!
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
کسی از دوستان آدرس سایت این آقا رو نداره؟ من مدتیه هر چی سوال از بی خدایان میکنم جوابی پیدا نمیکنم. اگر کسی داشت ممنون میشم به من بدهند.
یا خدا
با تشکر
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

arvin314 - انگلستان - برادفورد
اگه خدا همان موجودي است كه ناگهان تصميم گرفت كه تمام كاينات و انواع را در شش روز خلق كنه و براي ثابت كردن بعضي چيزها به فرشتها از يك مشت خاك ادم رو خلق كرد و از دنده اون حوا را بيرون كشيد و بعد هم بخاطر خوردن سيب انها رو به زمين تبعيد كرد و بعد شيطان و هابيل و قابيل و بقيه ماجرا تا بعد روز قيامت بياد و بهشت و جهنم و كشت و كشتار و انتقام گيري و از اينجور اراجيف بنده اصلا اعتقادي به وجود اون ندارم .
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
تشکر از شما دوستان عزیز. خودم سایتش رو پیدا کردم. جالب اینجاست که این افراد میگن احتمالا خدا وجود ندارد!!!!!
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

AsaL Barbie - كانادا - ونكور
درك كارهاي خدا با عقل و منطق ناقص انساني غير ممكنه. ولي ميشه با قلب و احساس او رو حس كرد. چه بدبختن اونائي كه بي اعتقادن. درضمن بحث دين و اعتقاد به خدا، دو بحث از هم جدا هستن.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

aashkan - ايران - تهران
بررسي ۴۳ مقاله منتشر شده از سال ۱۹۲۷ در اين زمينه نشان مي دهد كه هرچقدر فرد باهوش تر باشد، احتمال ديندار بودنش كمتر است
در سال ۱۹۸۸ مطالعه اي كه بر روي دانشمندان برگزيده امريكا انجام شد نشان داد كه درصد افرادي كه به يك خداي شخصي اعتقاد دارند به عدد ۷% سقوط كرد. حدود ۲۰% جزء شكاكان هستند و بقيه (۷۳%) آته ايست بودند.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

atheist - هند - هند
با درود و تشکر فراوان از مسئولین وب سایت به خاطره درج این مطلب
کتاب پندار خدا از ایشون بینظیر هست حتما بخونیدش
لینک دانلود این کتاب به زبان فارسی‌ فرمت پی‌ دی اف
دریافت کتاب پندار خدا:
http://secularismforiran.com/Pendaar_e_Khoda_Richard_Dawkins.pdf
http://hostfile.org/GodDelusionRichardDawkinsfarsi.pdf
معرفی کتاب پندار خدا نوشته ریچارد داوکینز The God Delusion
http://www.youtube.com/watch?v=d7LXjWnopdg
شاد و پیروز باشید.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

man iraniam1 - هندوستان - بنگلور
جاي انتي اسلام خالي اگه بود خيلي حال مي كرد . راستي كجاست چندوقته كه نيستش .
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
mnm - کره - کره
کودن تویی عقب مانده ذهنی که در عصر اینترنت و فضا همچنان به موهوماتی مثل خدا و شیطان و فرشته و بهشت و دوزخ اعتقاد داری! کسی که یک دانشمند را روانی میداند خود دچار توهماتو و عقده ای شدید روانی است!
شما و سایر متعصبین مذهبی و خدا گرایان باید زیر نظر روانپزشک به درمان بیماری موهوم گرایی و توهمات مالیخولیایی خود بپردازید! تو هم با بوش پدر هیچ فرقی نداری! مذهب یعنی انکار علم و سرکوب افکار و پرورش دروغ و جهل و خرافه و موهومات!
برای پدیده های طبیعی توضیح علمی وجود دارد. هر قدم که علم پیشرفت میکند مذهب ده قدم عقب مینشیند.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

sarab22 - المان - دوسلدورف
راجع خدا بحث نكنيد سوسك ميشد ها.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

aashkan - ايران - تهران
mnm - کره - کره
میشه بگید این اقای ریچارد داوکینز (Richard Dawkins) زیست‌شناس بریتانیایی و استاد دانشگاه آکسفورد چطور در مقابل شماکودنه.شرط میبندم تو تمام عمرت یک هزارم این ادم مطالعه نکردی
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

milupa - ترکیه - استانبول
ایشان حرف دل من رو زد .دین و خدا و شیطان و بهشت و جهنم همه ساخته ذهن بشر هستند که از قبل تاریخ با ما هستند.اگر شما سیر تکامل دین و تاریخ را نگاه کنید به وضوح می بینید که هر چه هوش انسانها بیشتر می شود نوع خدا هم عوض شده و تکامل می یابد
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

Black Chador - امريكا - ولدن
هيچوقت به اين قضيه فكر كرديد كه كساني كه طرفدار جنگ و شكنجه هستند همه خودرا بادين ميدانند؟ همين حالا در امريكا كساني كه طرفدار شكنجه دادن زندانيان سياسي هسنتند همگي ريپابليكن و خود را مسيحي واقعي ميدانند. نگاهي به زندان اوين به شما همين را در مورد اين رژيم اسلامي ثابت ميكنه. اگر كسي واقعا بخدا اعتقاد داشته باشه پس بايد
بتونه اين سوال را جواب بده:
چرا خدا يكدفعه حدود 2000 سال پيش يادش اومد كه بايد براي انسانها پيغمبر و كتابهاي اسماني بفرستد؟
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

amirpro - بلزيك - استنده
بهرام راشاد - ایران - تهران
افرين بر تو.كاملا درست گفتي
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

rabi - ايران - تهران
خيلي خوب بود. ايكاش مي شد٬ كلاس اين اقا مي رفتم. خيلي جذاب حرف مي زنه ادم لذت مي بره دوست دارم وديو سخراني شو دانلود كنم. دوستان لطفا راهنمايي كنيد.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

farman666 - ايران - تهران
كاملا نظر دوستان را تاييد مي كنم . دين با خداپرستي تفاوت بسيار دارد . اما متاسفانه اكثر مردم دنيا به جاي خداپرستي به سراغ دين پرستي رفته اند
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

bahram$hiroshima - ژاپن - هيروشيما
در یک جمله{ ننگ بر بیخدایان } ننگ و نفرین خدا به کسی که این همه نعمت خدا رو ببینه و منکر خدا بشه!!!!امیدوارم خدا یه دردی به این بیخدایان بده که درمان نداشته باشه٬تا یه حساب کتابی دستشون بیاد و بفهمند که چنین دنیای بزرگی که با این نظم افریده شده خالقی چون پروردگار دارد.چنین ... چند ..جمع کردن دور خودشون و به...به به ٬ چه چه میکنن فکر میکنن چه خبره.تازه اسمشونم گذاشتن {باخرد}ها ها ا ها
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

nasim irani - اتريش - وين
سلام به مسولین سایت..ممنون ازاین مقاله ایی که درج کردید.البته جایی خواندم که این آقااعتراف کرده به خداامان آورده.به نظرمن علم هرگزقادرنخواهدبودباعوامل ماورالطبیعی مقابله کند.دستگاه عظیم طبیعت باتمام محصولاتش ساخته دست پروردگار بزرگ وسبحان است.یک دانشمندبهترازهرکسی می تواندازقدرت وعظمت خدای عالمیان حرف بزند وبه یقین وقتی این همه بزرگی رادرک می کندغیرازسجده وشکربه درگاهش نمی کند.متاسفانه امروزه دین رابراساس دکانداران مذهبی معرفی می کنند.درصورتیکه دین جدای هرشخص ونهادی است.دسن رابطه خداوند سبحان وبندگانش است.وامروزه قرآن کلام خداکافی است که رابطه انسان وخداباشد.اگرقرآن بدون بغض خوانده شودبه راحتی به دل مخاطب می نشیند وانسان می تواندبادرک مطالب راه تاریک زندگی راروشن دارد.قرآن کتاب ریاضی ویافیزیک نیست این کتاب الهی راهگشایی اخلاقی زندگی است.که هیچ ربطی به هیچکسی ندارد.امثال خمینی وبقیه دکانداران دینی دنبال مقاصدشوم خودبودند ومتاسفانه به دلیل ناآشنا بودن مابه قرآن توانستند برما غلبه کنند.به خدارسیدن نیازبه شخص ندارد.جاییکه خداوندسبحان فرموده:من ازرگ گردن به شمانزدیکترم وجایی دیگر که خداوند سبحان فرموده این کتاب به زبان ساده برای شمافرستاده شده تادرهای برکت رابه رویتان بگشاید.بخوانید مراتااجابت کنم دعای شمارا.خداوندبه این صراحت فرموده بخوانید مرا!منتهی مشتی دکاندار ازعلاقه انسان به معبودش سوآستفاده کرده وخودرارابط این رابطه قرارداده.به امید بیداری انسان ورهایی اش ازدست سوداگران دین ومذهب وآزادی بدون شرط ..
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

arman_keyvan - کانادا - کالگری
واقا عالی بود !
البته برای اونهایی که کر و کور نیستند !
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

bardia25 - ايرلند - دوبلين
ما يك فاميل داشتيم هميشه ميگفت خدا دروغه و كفر ميگفت اخر خدا سزاي كفر گفتنش رو داد و مرد البته بعضيا ميگفتن چون سنش بالا رفته بود و 93 سالش شده بود مرد من كه نفهميدم حالا شما پيداكنيد پرتغال فروش را !!!!!!
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

xerxes - لندن - بريتانيا
يك سوال از دوستاني دارم كه ادعا مي كنن دين و خدا پرستي دو موضوع جدا از هم هستند.
اگر دين و همينطور پيامبراني كه ادعا مي كردند از طرف خدا مبعوث شدند نبودند ايا مفهومي به اسم خدا به وجود مي امد يا خير؟
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

ashoor - ایران - تهران
مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
درست متوجه شدی داوکینز به اون صورت که شما فکر میکنی منکر خدا نیست بلکه مثل خیلی های دیگه حرفش اینه که موضوعاتی مانند زمان - ماده و . . . نگاه عمیق تری را برای توضیح میطلبد و این موضوعات به این غایت پیجیده را نمیشود با داستانهای بچه گانه ای مانند هابیل و قابیل و آدم حوا و امثال اینها توضیح داد.

قسمتی از حرفهای داوکینز که چند وقت پیش در همین سایت درج شده بود:
ميخواهيم بگوييم.خدايان المپ يا مرگ عيسي بر صليب را شايسته آن جلال و شكوه نمي بينم. اينگونه امور به نظر من محدوديت بخشي (به آن بي نهايت) است. اگر خدايي وجود دارد ماوراء اين حرف ها و فراتر از آن چيزي است كه خداشناسان مذاهب ارائه داده اند.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

shahin 12 - انگليس - چشر
اگر خدايي هم وجود داشته باشه انخدايي با خصوصيات انسانها كه مذهبيون ميگن نيست و براي من ثابت شده خدا قدرت كنترل انسانها را ندارد مثلا خميني-هيتلر- صدام-بوش وغيره اگر ميتوانست مانع جنايت هولناك اين جور ادمها ميشد.و ماورالطبیعی و جادو هيچ ربطي خدا نداره در دنيا خيلي از انسانها هستد كارهاي باور نكردي انجام ميدن مثلا باعث امدن باران يا بند امدن باران ميشوند و اصلا هم بخدا اعتقاد ندارند مثلا مرتاضها.و عقايد تمام انسانها براي من قابل احترامه تا زمانيكه نخواهند عقايدشان را براي ديگران تحميل بكنند
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

Black Chador - امريكا - ولدن
bardia25 - ايرلند - دوبلين
باحال بود.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

p.a - بلژیک - لیژ
بهرام راشاد-ایران-تهران
میتونم خواهش کنم کمی بیشتر توضیح بدی یا اگر از مرجع خاصی صحبت میکنی بهم آدرس بدی ، توی ایران ازین خبرا نبود مسلمون بودیم و فکر میکردیم آخر دینه . من واقعاً با این همه تبلیغات دینی و مطالعه در اینجا گیج شدم ولی نظریه ای که از شما خوندم خودم بهش اعتقاد داشتم و نمیدونستم که اسمی داره فکر میکردم کاملاً شخصیه .
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

pejman-khafan - كانادا - تورنتو
اين دلقك خير سرش استاد دانشگاه آكسفورده احتمالا كردان هم كه اونجا درس ميخونده شاگرد همين مجنون بوده!
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

atheist - هند - هند
rabi - ایران - تهران
خیلی خوب بود. ایکاش می شد٬ کلاس این اقا می رفتم. خیلی جذاب حرف می زنه ادم لذت می بره دوست دارم ودیو سخرانی شو دانلود کنم. دوستان لطفا راهنمایی کنید.

لینک دانلود ویدئو سخنرانی مشهور، ریچارد داوکینز
http://rapidshare.com/files/226855552/richard.mp4.html

لینک دانلود این کتاب به زبان فارسی‌ فرمت پی‌ دی اف
دریافت کتاب پندار خدا:
http://secularismforiran.com/Pendaar_e_Khoda_Richard_Dawkins.pdf
http://hostfile.org/GodDelusionRichardDawkinsfarsi.pdf
معرفی کتاب پندار خدا نوشته ریچارد داوکینز The God Delusion
http://www.youtube.com/watch?v=d7LXjWnopdg
شاد و پیروز باشید.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

aashkan - ايران - تهران
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
دمت گرم حال كردم. مرسي
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

کاوه 42 - دانمارك - كپنهاگ
دستتان درد نكند ....واقعا دين افيون توده هاست
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

aashkan - ايران - تهران
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
من پیشنهاد میکنم با یک ...پزشک حتما وقت ملاقات بگیرید
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

punisher - ایران - شيراز
سپساسگزارم از مسئولین سایت که با درج اینگونه اخبار باعث تفکر و تامل دوستان میشوند.بالاخره میبایستی واقعیت قضیه دین برای عموم مردم روشن بشه.امیدوارم که دوستان دیگر هم به این خبر سری بزنن و نظر خودشون رو بدن.فقط میدانم که وجود دین در جامعه / جز سو استفاده توسط مروجینش / چیزی را عاید مردم نکرده است.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
دست بچهای سایت در نکنه .خیلی بموقع این مطالب را در اینجا درج کردند.
معلوم شد که بچهای سایت هم دیگر از دست ...رف گویهای بعضی از ادمها در رابطه با خدا ومحمد وعلی فا طمه حسن وحسین . جانشان بلب رسیده .واقعا که عجب طاقتی وعجب صبری دارید شماها که مجبورید ....یک مشت مالیخولیای را بخوانید. در میان شما دوستان سایت جای
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه بسیار خالی میباشد. چرا که میتوانست با یک پاکسازی انقلابی درد سرهای شما را کمتر کند.
بعضی از این اسلامیون رادیکالی من را یاد (دن کیشوت)می اندازند.

من بتمام دوستانم ودشمنانم اعلام میکنم .که خودرا یک آته ایست( بی خدا) میدانم تا زمانیکه زنده هستم.من خودم را از دست دین(رها )کردم و از این( رهای) کمال ارمش و رضایت را هم دارم. انسانی هستم که به قوانین بشری احترام میگذارم .
ودر امور خصوصی دیگران دخالت نمیکنم. با سنگ سار مخالفم.با شلاق زدن مخالفم. با تراشیدن موی جوانان مخالفم. با تبعیض نژادی زن و مرد مخالفم.من با هرچه که محمد علی وامامان وتمام ادیان گفته اند مخالفم.
قانونی که من بان احترام میگذارم قانون انسانها میباشد . قانون( روز) و(نو)
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

رها.مزدا - ایران - مشهد
به تاریخ نگاه کنید ! به چند میلیون سالی که گذشت ؛ به اعتقادی که بنا به گواه بلا رد تاریخ ، جان میلیونها انسان آزادیخواه ، دگراندیش و مظلوم را در سراسر گیتی به بی رحمانه ترین وجهی گرفت : "اعتقاد به خدا" !
اعتقادی که بالقوه این توانایی در آن نهفته شده که به صاحبش همه توجیهات لازم برای سرکوب ، استثمار ، برده کشی ، تجاوز ، طبقاتی کردن و حذف بلامانع هر جریان فکری یا گروه انسانی "غیر خودی - منتقد - منکر و دگراندیش " را با هر ابزار ممکن و متاسفانه به پشتوانه هرگونه توجیه و تفسر به رای ! لازم و دلخواه ، ارائه کند .
اعتقادی که در ذات وجودیش ، تفسیر به رای شخصی کاملا نهادینه شده هیچگاه نمیتواند و نباید مقبولیت اجرایی بیابد آن هم در سطحی جهانی ، اتفاق شومی که برای جامعه انسانی به وقوع پیوست و زمینه ساز تراژدی غم انگیز حذف بسیاری از طبقات بشری در طول تاریخ شد .
خود ساخته های موهوم تاثر انگیزی که از اذهان بیمار ، متعصب و دچار اوهام اکثریت صاحبان این اعتقاد با عناوین : کافر ، مرتد ، نجس ، مهدورالدم و ... تراوش شده ، از قدرت بالایی در "نابود" کردن هر نوع نگاه سازنده و مخالفی برخوردارند و همه این بیماریها از " آتش خدا باوری به اجرا رسیده در سطوح مدنی " نشات گرفته اند .
مشکل امروز بشر ، اثبات وجود یا عدم وجود خدا نیست ؛
مشکل امروز و دیروز و همیشه ما این بوده که به یک نگاه ، حس ، الهام یا دریافت صد در صد "شخصی" آن قدر آزادی داده ایم که میتواند به هر تفسیر و توجیه لازمی متوسل شود تا "زندگی ما را ، آزادیمان و اساسی ترین حقوق مدنی و شخصیمان را " پایمال و حذف کند و بر سر مزار اندیشه ها و افکار و اجسادمان ، گردن افتخارش را به "تقدسی" خود ساخته و موهوم بر افرازد .
ننگ بر چنین اعتقادی !
اعتقاد به وجود خدا اگر از چهار دیوار خانه خصوصی هر فرد خارج شود و به خود اجازه دهد جلوی سایرین را بگیرد و آنانرا مورد بازخواست "چرا و چطورها" قرار دهد ، اعتقاد به خدایی که مرا نجس قلمداد کند و دیگری را جایزالدم ! ، اعتقاد به خدایی که ناعادلانه ترین قضاوتهای تاریخ را در جهت طبقاتی کردن نظام انسانی به "مرحله اجرا" درآورد ، از هر سم مهلکی برای "جامعه بشری" خطرناک تر است ولو در حریم خصوصی هر فرد ، دنیایی از زیبایی ، اعجاز و لطافت به همراه داشته باشد .
"اعتقاد" به وجود خدا همانند بسیاری ار "اعتقادات"ما ! اگر دارای "قدرت اجرایی و قضاوتی در سطحی اجتماعی و فراگیر" باشد ، مهلک ، منحرف و در نظر فرهیختگان ، بی اعتبار خواهد بود و "باید به هر طریق ممکن این روند ویران ساز را مانع شد".
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما

در یک جمله:
تتگ بر شما بینوایان فکری و عقب ماندگان عصر تحجر مذهبی. جای تعجبه که امثال شماها که تنها کتابی که آن هم سرسری خوانده اید احتمالا تازینامه محمد و ..مل البلاغه علی است، استدلالهای علمی افراد آتئیست برایتان شگفت آور مینماید! کسی میتواند تعجب کند و به این استدلالها خرده بگیرد که خود با استلالی برتر به آن پاسخ بگوید! آن بدبختی که مثل تو به عذاب دوزخ و الله و شب اول قبر و نیش مار قاشیه و نکیر و منکر و سایر دورغهای ساخته و پرداخته مشتی بیمار ذهنی و عرب عقب مانده 1400 سال پیش اعتفاد دارد و دیگران را هم از عقوبت اللهی میترساند باید به حالش گریست!

برای همین است که آخوند جماعت نه 30 سال نکبت بار انقلاب اسهالی بلکه 1400 مصیبت بار کارش را به جلو برده! تا مشتی ابله و ساده لوح و بی دانش مثل شما حامیان این نظریات احمقانه هستند سرنوشت ملت ایران تغییر نخواهد کرد!

آن یکی ناقص عقل دیگر nasim irani - اتریش - وین میگوید خدا فرموده ...
چه کسی گفته خدا فرموده؟ میگویید محمد! در کجا چنین چیزی گفته شده؟ میگویید در قرآن! می پرسند از کجا معلوم که قرآن کلام خداست؟‌ میگویید چون محمد گفته! میپرسند از کجا معلوم که چنین خدایی وجود دارد؟ میگویید چون قرآن گفته! میگویند از کجا معلوم که پیغمبر راست گفته؟ میگویید چون قرآن میگوید! (عجب استلالی!!!)

این تمام استدلال شما عقب ماندگان ذهنی است! یعنی برای اثبات چیزی از خود آن چیز مثال میاورید که خود نیاز به اثبات دارد!
آن وقت جالب است که حرف چنین دانشمندی برای شما عجیب است! ننگ بر شما عرب پرستان مزدور و بی وطن که حتی به خود زحمت مطالعه نمیدهید!
کتاب تاریخچه مختصری از زمان نوشته استیون هاوکینگ را که به زبانی بسیار ساده نوشته شده بخوانید تا بفهمید خدا و زمان و امام زمان و این مفاهیم ...نه اختراع مشتی رمال و ...اتان مانند پیامبران و امامان جعلی شیعه و پیروان مخبط آنهاست!
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
آیا این فرد که ادعا ی فهم وشعور دارد اگر تمام دانشمندان جهان را جمع کند می تواند بدون اینکه دست به چیزی بزند از هیچ -نیستی-موجودی را خلق کند یا حتی یک مولکول به میلیارها میلیارد مولکولهای جهان اضافه کند وقتی از اینها که ادعای دانشمند بودن را دارند پرسیده می شود که دنیا چگونه بوجود آمده است می گویند در اثر یک انفجار عظیم این دنیا بوجود آمده است ولی هیچ وقت از خود نمی پرسند مواد اولیه این انفجار را چه کسی بوجود آورده است یاوقتی از آنها پرسیده می شود موجودات زنده چگونه بوجود آمده اند می گویند یک موجود تک سلولی بر اثر تصادف بوجود آمده وبر اثر گذشت زمان وبر اثر تکثیر -زیادشدن-وتکامل وتصادف موجودات دیگر بوجود آمده اند آنها فکر می کنند اگر بر فرض بنا به گفته آنان چون همه موجودات جهان از یک موجود تک سلولی بوجود آمده پس آن موجود تک سلولی زیاد مهم نیست و می تواند بر اثر تصادف بوجود بیاید در حالیکه عظمت آن موجود تک سلولی کمتر از دیگر موجودات نیست چون همه دانشمندان جهان هم جمع شوند نمی توانند بدون استفاده از اجزای موجودات زنده دیگر -مثل دی ان ای یاسلولهای بنیادین-یک موجود زنده کوچک مانند مورچه را بوجود بیاورند در پایان باید بگویم که بجز قدرت عقل که میتوان با آن وجود خدا را ثابت کرد با احساس درونی هم می شود وجود خدا را فهمید همه ما در زندگی وقتی در وضعیتی دشوار قرار می گیریم بطوریکه احساس می کنیم هیچ کس بجز یک قدرت عظیم نمی تواند بما کمک کند و وقتی مشکل ما حل می شو د وجود آن قدرت عظیم را درک می کنیم وبی اختیار از آن قدرت عظیم ومهربان-خدای بزرگ-تشکر می کنیم /بسیار خوبان دیده ام /مهر بتان سنجیده ام /اما تو چیز دیگری
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

masoud991 - پاريس - فرانسه
man iraniam1 - هندوستان - بنگلور ..انتي ااسلام تو اين مطلب كامنت گذشته ...... واكنش تربيت بدني به درخواست گستاخانه اعراب....فكر كنم يكي دارد به اسم انتي اسلام كا منت ميده ... وچند جاي كه خيلي كم كاربر دارد كامنتش گذشته .والله واعلم
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

mohsen- - انگلستان - ليدز
..کسی که یک دانشمند را روانی میداند خود دچار توهماتو و عقده ای شدید روانی است
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
mnm - کره - کره
نه اون لقب پروفسوری نشان برتری او به ماهاست و نه عمامه و تاج.
آره ممکنه دوست ما از کره بیشتر از اون بدونه. همین اشتباه رو ما تو انقلاب کردیم. فکر کردیم هر که عمامه بذاره خوبه و دیدیم چه شد.این طرز تفکر افرادی است که در شکل دیگری در ایران پیرو ولایت مطلقه فقیه هستند. هرهری مذهب ها که البته شما گویا هرهری لامذهب هستید
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

ario1 - ايران - تهران
نيوتون گاليله اينشتين اديسون و و و ...
بوعلي سينا وابو ريحان و و و ...
و همون دانشمندي كه دي ان اي رو رمز گشايي كرده بود وبسياري دانشمندان وفيلسوفان وشاعران وبزرگان ديگر همه به وجود خدا ايمان داشته اند و حال برخي سطحي نگران سبك مغزي كه مي خواهند به شهرت برسنداين گونه انكار مي كنند!
تنها براي دو چيز نمي توان حدي تصور نمودجهان وحماقت بشر.البته در مورد اول خيلي مطمين نيستم! آلبرت اينشتين
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
فراموش نکنید بزرگترین فجایع تاریخ بشر به وسیله ی ادیان بوجود امد از جنایات کشیشهای مسیحی و سوزاندن مخالفان به عنوان جادوگر.... کشتار یهودیان بوسیله ی المان مسیحی و چند دهه ی اخیر جنایات وحشتناک اسلامیون بر ضد کفار!!!بگذریم از کشتار دگر اندیشان در صدر اسلام در ایران مصر افریقا و و
1 عمر زمین بیشتر از 5 میلیارد سال است خدای شما این مدت اعجاب اور را صبر کرده تا در این 4000!!!!سال 3 دین بیاورد که بداند نه تنها کمکی برای بشریت نبوده بلکه جز سیاهی.تباهی... مرگ و نفرت بین افراد بشر نیافرید...اگر به جای این خدایان دروغین و رسولان او... تکیه بر وجدان بشریت و اتکا بر نوع دوستی و احترام متقابل بود و روی پتانسیل معنوی بشر فعالیت می شد به جای موهومات و وعده های دروغین مثل///برای خدایت بکش تا در ان جهان جایزه بگیری و و--- جهان دیگری می شد بدور از جنگ و نفرت بین انسانها!!!
دقت کرده اید ادیان سامی و دیگر ادیان چنان تفرقه ای بین انسانها افریده اند که حتی در......گورستانها...... راه انسانها جداست!!!! گورستان هر دین و مذهبی جدا.
سه‌شنبه 8 ارديبهشت 1388

farhad_swIss_zurich - سوييس - زوريخ
mohsen- - انگلستان - ليدز
اين آقا هنوز نفهميده كه دين با خداپرستي متفاوت است.
دين ساخته نياز بشر و ما ساخته خداوند هستيم
عزيز جان اشتباه نكن و 100در 100 مطمئن باش اگر دين نبود خدا هم نبود كمي فكر كردن اشكالي ندارد.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

mohsen- - انگلستان - ليدز
xerxes - لندن - بریتانیا
حتما بخاطر اینکه قبل از اینکه افرادی بنام پیامبر خود را معرفی کنند. انسانها به وجود خداوند پی برده بودند. این را از روی سنگ نوشته ها و آثار بجا مانده از انسانهای پیش از پیامبران دیده میشود.
حتی بت پرستی نوعی از خداپرستی است . بت پرستان خود سنگ را نمی پرستند همانطور که زرتشتیان خود آتش را نمی پرسدند.
همه به وجود خداوند با اسامی مختلف صحه گذاشته اند.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

atet_8oo8 - آمريكا - كنزاس
شما خداپرستا اصلا اجازه استفاده کردن از مغزتون رو ندارین چون دینتون بتون اجازه نمیده. چون اگه میکردین که دیگه خدا پرست نبودین. پس ساکت بشینید و سعی کنین یه چیزی یاد بگیرین بجا قدقد کردن
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

truth - يونان - آتن
عزيزان نيازي به بحث نيست چراكه آقاي داكينز يك اشتباه متودولوژيك مرتكب شده و پايش را از گليم علم تجربي فراتر گذاشته و در مورد مسايلي صحبت كرده كه در حيطه درك و تخصص او نيست.
ولي من يك سوال مطرح مي كنم و از اقاي داوكينز مي خواهم كه جواب دهد:
من يك مسيحي معتقد هستم و حاضرم 200 نفر انسان را بياورم كه قبلا دزد يا تيه كار يا بيمار رواني يا مجرم خطرناك بوده اند و بعد تحت تعليم و محبت مسيحي تبديل به انسانهايي شريف درستكار انسان دوست و مفيد براي جامعه شده اند كه حتي باعث افتخار كليسا مي باشند. ولي از آقاي داوكينز مي خواهم كه فقط 2 نفر را به من نشان دهندكه قبلا مسيحي خوبي بوده اند ولي الان با پذيرفتن عقايد آقاي داوكينز تبديل به انسانهاي بهتري شده اند؟
خلاصه كلام اينكه هر چيزي را بايد از ميوه اش شناخت و ميوه تفكر آقاي داوكينز انساني نا اميد و در مرز خوكشي است ولي ميوه مسيح انساني است كه با شادي و اميد و ايمان و عشق باعث بركت خود و ديگران است.
دوستان عزيز خواهش مي كنم يك تابلوي زيباي نقاشي را با دانش مهندسي نقد نكنيد و يا تلاش نكنيد يك بيت شعر حافظ را با دانش شيمي درك كنيد همچنين تلاش نكنيد كه حقيقت وجود خداوند را با عقل محدود خود درك كنيد بلكه با چشم ايمان و دلي پاك مي توان خدا را ديد و با عشق مي توان خدا را به ديگران نشان داد. خدا واقعي ترين دوست زندگي من است حتي واقعي تر از شما دوست عزيزم. خدا به همه شما بركت دهد آمين
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
خيلي جالب بود!!!
نه اشتباه نكنين! منظورم نظرات افراديه كه نظر دادن!!! مخصوصا اونايي كه خيلي اهل علمند و ارادت خاصي! به دانشمندان اينچنيني دارند!!!
انسان موجود بي جنبه ايه. اينو از نظريه هاي علمي!!! اثبات عدم وجود خالق (در اينجا خدا) و طرفداري دانش پزوهان عالم مخصوصا از نوع ايراني از سراسر گيتي از سن خوزه امريكا تا مالموي سوئد ميتوان ديد!!!
وقتي انسان امواج الكترومغناطيس رو كشف كرد و تونست از اونا براي بهره برداري در سيتمهاي مخابراتي بي سيم استفاده كنه، خيليها فكر كردن چقدر چيزي ميدونن!!! و چقدر دانشمند شدن!!! در صورتي كه توجه نكردن كه اين امواج وجود داشت و فقط كشف شد!!!
طرف بيولوژيسته! ميبينه كه دي ان اي هر موجودي با هم متفاوته (فكر ميكنين چند تا و چند گونه از موجودات زنده روي كره زمين وجود داره؟) و اگر كوچكترين تغييري در يكي از اونها ايجاد بشه، موجود ديگري خواهد بود با خصوصيات متفاوت، ولي باز ميگه اينها اتفاقي بوده و در اثر بيگ بنگ بوجود آمده! خوب اين بيگ بنگ چه جوري اتفاق افتاده؟ و كي باعثش بوده؟ يا همين كره زمين خودمون! فكر ميكنين اگه سرعت چرخش زمين به دور خودش يا دور خورشيد كم يا زياد بشه و يا زاويه محور زمين تغيير كنه چه اتفاقاتي ميافته؟ ماشالا همه اينجا دانشمندن و فكر ميكنم ميتونن تجسم كنن چي ميشه! ولي خوب كلاس و پرستيژ و ادا و اطواراي دانشمند بودن چي ميشه؟
كمي فكر كردن ضرر زيادي به مغزتون نميزنه! نذارين اين مغزها آكبند برن زير خاك خوراك مار و عقربا بشن! حيفه به خدا به اون جونورا خوراك مغز دست نخورده بدين!

افرادي كه هميشه نسبت به دين مخصوصا اسلام نظر مخالف دارن بهتره كمي فكر كنن. هيچ ديني مثل اسلام به علم و علم پروري توصيه نكرده. اگه ميايين چهار تا روايت و حديث ميارين در مورد صيغه و حقوق زن و مرد و چيزاي ديگه و بهش اعتراض ميكين، اينا اسلام نيست، بلكه درك افراد و تفسير اونهاست بر اساس اين درك كه بهش ميگن فقه! اگه اسلام ميگه زن بايد همزمان يه شوهر داشته باشه، اين به نفع خودشه و گر نه بره همزمان 1000 تا شوهر كنه كه بر خلاف اسلام رفتار كرده باشه و ثابت كنه كه مشكلي براش پيش نمياد (قابل توجه ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو). اگه از دين و نام خدا سو استفاده ميشه، همه اينها به دليل حرص و آز انسانه كه در اينجا به صورت روحاني مذهبي از دين و مذهب سوء استفاده ميكنه و باري خودش و همپالگي هاش منافع جديد خلق ميكنه! وگر نه كدام دين و مذهي رو ديدين كه آورنده به دنبال جاه و جلال و ثروت و مكنت بي حد و حصر باشه؟ ولي بعد از رفتن اون پيامبر، ميبينين كه جانشنينان اون هستن كه شروع ميكنن به بحث و اختلاف و هر كسي به راي خودش دين رو تفسير ميكنه! اونايي كه ميگن اسلام دين كشتاره! آيا تا حالا توجه كردن و اصلا ميدونن كه وقتي پيامبر اسلام مكه رو فتح كرد، دستور عفو عمومي داد؟ حتي اونايي رو كه كثافت رو سرش ميريختن؟ و يا حضرت عيسي كي خشونتي رو كه در قرون وسطي به مردم اعمال ميشد انجام داد؟ و همينطور حضرت موسي؟
ممكنه بگين من ايراني نيستم و عرب (تازي) پرستم و از حمله اعراب به كشورم طرفداري ميكنم، ولي دليل اصلي كه باعث پيروزي اعراب بر ايران شد، ايده ئولوژي اي بود كه در دين زرتشت با عنوان «پندار نيك، گفتار نيك و كردار نيك» بيان شده بود و در اون زمان اثري از اون باقي نمونده بود و مغان و روحانيون زرتشتي مردم را عاصي و بيچاره كرده بودند و جامعه يك جامعه طبقه بندي شده بود! (مثل حالا و لي به اسم اسلام). به نظر شما آيا اين شرايط قابل تحمل بود و آيا ايرانيان نميبايست به دنبال يك ايدئولوژي كه صحبت از برابري و برادري و نيك كرداري ميكرد بروند؟ اسلامي كه الان ارائه ميشه بيان اون اسلام نيست. توصيه ميكنم كتاب تشيع علوي و تشيع صفوي دكتر شريعتي رو بخونين، متوجه ميشين.
بهر حال بسيار مشعوف شدم از خواندن اين همه نظرات پر مغز و نغز! خداوند ما را به راه راست هدايت فرمايد كه به گفته زرتشت: راه يكي است و آن راه راستي است!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

ramin_farvahar - امريكا - جكسونويل
احمقا اگه اين اقا رواني بودند استاد دانشگاه اكسفورد نميشدن.. همينطور سلمان رشدي كه بنده دست ايشون رو به نشانه احترام ميبوسم چراكه كتاب تخيلي و ضد بشري قران رو نقض كرده..
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
اولا ممنون از اينكه سخنراني ايشون را اينجا گذاشتيد. اما من همينكه سخنان ايشون تمام شد صحبتهاي اقايان دينمدار و خداباور را تماما خوندم، يكي فحش داده، اونيكي مسخره كرده، ديگري به مغلطه و دروغ رو اورده وتا اونجا جلو رفتن كه بدون دادن ادرس ميفرمايند: nasim irani - اتريش - وين
سلام به مسولین سایت..ممنون ازاین مقاله ایی که درج کردید.البته جایی خواندم که این آقااعتراف کرده به خداامان آورده. !!!!!!!
خوب وقتي از پايه مخاطب شما هيچ اصول اخلاقي و وجدان را قبول نداره و هيچ معياري در ضد اخلاقيات نداره ديالوگ فايده اي نداره. اقاي مسلمان ايراني وقتي مياد در صحبتهاي خودش استناد به نامه اينشتين ميكنه و ميگن اينشتين در نامه بدوستش نوشته بخدا ايمان داره و غيره اما شما كه ميري نامه را ميخوني و ميبيني كه اين اقا از پايه دروغ گفته و در نامه دقيقا عكس اين مطلب و ابلهانه بودن باور به ان داستانها را عنوان كرده، ديگه چه جاي بحث و ديالوگه؟!؟ در مناظره و بحث دستيابي و رسيدن به حقايق اولين هدف ماست.اما اقايان دين باور از قبل بدون هيچ مدركي ميفرمايند ما بوسيله ايمان حقيقت را پيدا كرده ايم و هيچ چيز ديگري را هم نميپذيريم. در اين باور پافشاريشون تا جاييست كه حاضر به اعمال خلاف هم ميشن. از جمله قتل كسروي و دشتي و فتواي قتل و هزاران كار و روش زشت ديگر. ميگويند خدا را شما با عقلتان نميتوانيد ببينيد!!!خودشان احتمالا با ارنج دست يا كف پايشان ديده و درك كردن!
مثلا كامنت جناب : ario1 - ايران - تهران ميفرمايند :نيوتون گاليله اينشتين اديسون و و و ...
بوعلي سينا وابو ريحان و و و ... همگي خدا را قبول داشتن ... خوب اسم اين كار غير از دروغگويي در روز روشن چيه؟ حتا اريو1 به متن سخنراني توجه نكرده كه چند بار از اينشتين و هاپكينز اسم برده شده . عزيزان اون چيزي كه موجب ترويج و رشد اين خرافات و دكان دين و خدا شده فقط محمد و ايين برده داري نيست بلكه منافع مادي و زندگي از دسترنج ديگرانه كه تعصب و پافشاري در ناديده گرفتن اسناد و شواهد را موجب ميشه.
و تا جايي پيش ميبرن مغلطه را كه جناب pejman-khafan - كانادا - تورنتو
استاد دانشگاه اكسفورد را با شخصي مثل كردان كه اتفاقا انساني مذهبي و خداباور است مقايسه ميكنه :اين دلقك خير سرش استاد دانشگاه آكسفورده احتمالا كردان هم كه اونجا درس ميخونده شاگرد همين مجنون بوده!
اما اقا پژمان توجه نكردن كه كردان مذهبي و معتقد بخدا رفته مدرك و جايگاهي را كه پروفسور داوكينز سالها براش زحمت كشيده و رنج برده را يكشبه با پرداخت چندصد دلار جعل كرده و خريده. و اتفاقا اين جعليات را براي اين كرده كه به خودش شكل و شمايل حقيقي بزنه!!! البته با جعل!!
من با كمال ميل از مناظره و بحث ازاد استقبال ميكنم، اما باين شرط كه مخاطب به يك معيارهاي اخلاقي پايبند باشه و تنها هدفش اين نباشه كه بهر صورت بايد چيزي در مقابل گفت حتا اگر دروغ باشد!!! مثل كاريكه اين برادر ديني مسلمان ايراني ميكنن، يعني دروغ و حرف نادرست گفتن. اقايون و خانومها همگي گمان ميكنم يادشون باشه كه ايشون چند بار در مورد پست ترين نقطه زمين و نامه اينشتين اينجا مطلب نوشتن و ما هم جواب نوشتيم و ترجمه هاي مختلف از قران را نوشتيم.در هيچكدام تفسيري كه ايشان عنوان ميكرد نبود و دست اخر بدون اينكه ايشون از دروغ گفتن پوزش بخواد، فرمودن اين ترجمه بنده است كه براي علما هم ارسال كردم تا قرانهاي قبلي جمع اوري بشوند و تعبير منرا بجاي ان بنويسند!!!!!
بنابراين گذاشتن شرطي در مورد صداقت فكر ميكنم از اولين اصولي است كه در ديالوگ با مذهبيون لازم است. در مورد جدايي دين و خدا هم از همديگر والا بنده كه كلي خنديدم شما را نميدانم. ولي از يكي از اين دوستان ميپرسم و اميدوارم جواب شفاف بشنويم.( گرچه از غير ممكنهاست) كاش بما ميگفتند اگر دين را نه ولي خدا را قبول دارند، انرا از كجا شناخته اند؟ ولي همين مقدار هم جاي اميدواريست. چون حداقل از تحجر ديني بيرون امده ولي نميتوانند بخاطر ترس از مرگ تنهايي و پوچي بواقعييت عدم وجود چيزي بنام خدا، گاد و يا يهوه پي ببرند.
با پوزش از طولاني شدن مطلبم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

gggfff - ايران - ايران
نميتوان منكره خدا شد چون نظم در كائنات وجود خدا را نشان ميدهد ولي دين ساخته دسته بشر استفاده از عقل و تفكرات يك نفر برايه عموم است و خدا در كليات خلقت است و خدايي به شكلي كه در اديانه ابرهيمي امده وجود ندارد
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبي
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
تو كه حالت خيلي خوبه برو به زندگيت برس كافيه يه كسي يك كلمه از دين يا خدا بگه اونوقته كه تو با كامنتهاي لبريز از تنفرت به شدت ميكوبيش آقاي فرهيخته شما كه از هر راديكالي راديكالتري .
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

سپیده صبح - ايران - تهران
kasrino - ايران - تهران
بهرام راشاد - ایران - تهران
با نظرتون كاملا موافقم
و در ادامه به صبحتهاي شما دو دوست عزيز اضافه مي كنم.
دعواي بين انسانها از ابتدا هميشه بر سر زمين و دين بوده
اگر از بحث اين زمين بگذريم كه گاهي هم به همان دين هم مي رسيده افراد برسر چيزي دعوا مي كردند كه در واقع ازيك جا بر مي خواسته يعني حرف تمام ما يكي است و به خاطر نوع نگرشمان تفاوت دارد من ازيك سوبه زاويه نگاه مي كنم و ديگري از زاويه ديگر اصل تغيير نمي كند اين ماهستيم كه متفاوت مي نگريم. خداوند را اگر نه به عنوان پادشاه مستبدي كه انسانهاي مستبد علمشان كردند بنينيد هيچگاه نيازي به حذف آن نمي بينيد
اگر در هر دين مذهب وكتب مذهبيشان به عنوان كتابي كه مطالعه مي كنيم و مي توانيم نكات مثبتي درآن نيز بيابيم استفاده كنيم هر آنچه كه درست است را رعايت وهر آنچه نادرست است را كنار بگذاريم چه بحثي باقي مي ماند؟
با تشكر از مسولين سايت
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
زيبا نوشتي
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
ممنون از كامنت
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

sara-j - سويد - استگهلم

arvin314 - انگلستان - برادفورد
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
shahin 12 - انگليس - چشر
hamidTANTAN - اتريش - وين
رها.مزدا - ایران - مشهد
Black Chador - امريكا - ولدن

درود بر همه شما.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

moeinyoutub - مالزي - كوالالامپور
از دوستاني كه به خا اعتقاد نارن.خواهش ميكنم معجزات قران را مطالعه كنن
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

pokalu - المان - دورتموند
sarab22 - المان - دوسلدورف
آفرين.قشنگ ترين كامنت از شما بود...كلي خنديدم :))
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

pokalu - المان - دورتموند
atet_8oo8 - آمريكا - كنزاس
بي ادب!!!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

agha hamid - ايران - تهران
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
عصباني نشو. زياد خودتو ناراحت نكن. همه دانشمنداني كه ميگن خدا هست نميفهمند فقط ايشون ميفهمن. شايد هم فقط ايشون دانشمندن.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

Emam Zaman - ايران - قم
حتي اگر فرضا خدا وجود نداشته باشه؛امام حسين و امام زمان كه وجود دارند.يا زهرا
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

m.a.jahan - ايران - تهران
اين آِدم اصولا فاقد هرگونه مغز مي باشد چرا كه هزاران كتاب ( غير از فلسفه ) در اثبات وجود خدا با ادله محكم و غير قابل رد نوشته شده . چطوره كه ميگه هيچ دليلي دين باوران ندارن. دست گوسفند رو از پشت بسته اين موجود دو پايي كه هيچ قدرت و تواني نداره . موجودي كه نمي تونه از مرگ خودش جلوگيري كنه .
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

fall - ايران - تهران
می بخور منبر بسوزان مردم آزاری نکن !
خدا توی قلب آدمهاست . و هیچ قالبی برای خدا قشنگ تر از دل همسایه و دوست و همنوعمون نیست که بدست بیاریم . و بزرگترین آیین دنیا آیین دوستی و محبته .
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

farhad_swIss_zurich - سوييس - زوريخ
odin - بلژیک - انتورپن
در مورد جدایی دین و خدا هم از همدیگر والا بنده که کلی خندیدم خنده دار تر از همه اینکه حقایق دین حول دایره ای شکل گرفته است که مقدس است و ما اجازه نداریم درمورد آن صحبت کنیم. ما اجازه نداریم! چرا اجازه نداریم؟ برای اینکه اجازه نداریم
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
در یک جمله{ ننگ بر بیخدایان } ننگ و نفرین خدا به کسی که این همه نعمت خدا رو ببینه و منکر خدا بشه!!!!امیدوارم خدا یه دردی به این بیخدایان بده که درمان نداشته باشه٬تا یه حساب کتابی دستشون بیاد و بفهمند که چنین دنیای بزرگی که با این نظم افریده شده خالقی چون پروردگار دارد.چنین ... چند ..جمع کردن دور خودشون و به...به به ٬ چه چه میکنن فکر میکنن چه خبره.تازه اسمشونم گذاشتن {باخرد}ها ها ا ها
فکر می کنی تو کی هستی اقای خدا پرست.همان بهتر که در خرافات کتابهای دینی بمانید.و عشق کنید با داستان پیدایش.که خدا در 6 روز این جهان بسته را بوجود اورد.من باید به تو بگویم.ها ها ها.اتفاقاتی که در گهکشانها در حال وقوع است حتما کار خدای شماست.اگر خدا اینکار بود امثال شما خرافات پرستان را چنان از بین می برد که دیگر با اسم او باعث بازی با زندگی دیگران نشوید.برو جلو بوق بزن.
mnm - کره - کره
دانشمند.تو و امثال تو خیلی گوته فکر تر از این حرفها هستید.برو بچسب به داستان ادم وحوا .که چگونه خدایت حوا را از دنده چب ادم ساخت.خدایت وقتی ادم را ساخت از لحاظ عددی اشتباه کرده بود چون یک دنده به ادم زیادی داده بود.یعنی گودن.وقتی ادم می ایستاد باید ب سمت راست گچ می شد.همان خدائی که در کتابهای قصه اسمانی شما امده به شما با خدایان عقل بده.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

masoud-alman - المان - بن
Emam Zaman - ايران - قم
خيلي بانمك بود. كلي خنديدم. ياد اون ادم گرفتار و درمونده اي افتادم كه ضريح امام حسين رو چسبيده بود و با گريه ميگفت يا امام حسين بيا از دست خدا نجاتم بده !!!!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

arvin314 - انگلستان - برادفورد
ادین-بلژیک-
کارت درسته عزیز واقعا از صمیم قلب بهت افتخار میکنم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

sorour - امريكا - سن آنتونيو
بدبخترین انسانها روی زمین انسانهائئ هستند که به خدا ایمان ندارند اصلا یه ا حساسی درون انسان هست که در موقعی که تنهاست و کمک بزرگی میخواهد سراغ خدای بزرگ و مهربان برود از همینجا دعا مکنم که خداوند نور ایمان را در دل همه انسانها بکذارد انسان به هر چیزی نگاه کند یک نشانه ای از خداوند میبیند مطمین باشید این نظمی که در هر چیزی وجود دارد یک کنترل کننده خیلی قوی و افریدگار قوی دارد
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

Ya_Ali - المان - كلن
بسم الله الرّحمن الرّحيم

سلام عليکم .

"داوكينز در كتاب پندار خدا صراحتا عنوان كرده است كه خالق ماوراالطبيعه به احتمال قريب به يقين وجود ندارد و ايمان ديني يك پندار غلط جا افتاده است."
برای يک استاد دانشگاه آکسفورد بسيار تحقير آميز است که مسئله ای را بدون علم کامل و تحت عنوان "قريب به يقين" بازگو کند .

"خداباوران هيچ مدرك قابل استنادي براي باورهايشان ندارند."
این مسئله را در انتها جواب می دهم .

"حال آن كه دين بر اساس اين فرمول كار نمي كند. حقايق دين حول دايره اي شكل گرفته است كه مقدس است و ما اجازه نداريم درمورد آن صحبت كنيم. ما اجازه نداريم! چرا اجازه نداريم؟ براي اينكه اجازه نداريم!"
"اما صحبت درمورد چگونگي پيدايش خلقت و اينكه چه كسي آن را به وجود آورده است ممنوع است."
إِنَّ رَبَّكُمُ اللّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ
سوره يونس آيه 3 .
در اینجا خداوند می فرمايد زمين و آسمان زمين(جو) در شش روز و
قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ ﴿۹﴾
وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ ﴿۱۰﴾
فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ ﴿۱۲﴾
سوره فصلت آيات 9 و 10 و 12
در اینجا می فرمايد چهار روز شکل گيری زمين از ابتدا تا مهيا شدن برای زندگی انسان و دو روز برای شکل گيری جو زمين .
این مسائل را خداوند بی جهت نفرموده است . بلکه دقيقاً برای آن است که از خود سوال کنيم "چرا" . تا به چهار دوره زمين شناسی و دو دوره تشکيل جو که از مسائل علمی تائيد شده هستند برسيم . و بدين وسيله خداوند انسان را تحريک می کند تا به دنبال سوال و جواب و سپس رسيدن به علم برود .
از این قبيل موارد در قران زياد هستند که به يک عدد بسنده می کنيم .

"به نظر من نه تنها علم مي تواند تخريبگر دين باشد، بلكه دين هم مي تواند مخرب علم باشد."
دين اسلام که پيوسته به تعلم و تعقل و تدبر امر می کند . اوامری همچون "افلا تعقلون" افلا تتدبرون" و مشابه که بارها و بارها انسان را به انديشه و تفکر و تعقل دعوت می کند .
يا اینکه پيامبر اسلام(ص) برای يادگيری علم هيچ گونه محدوديتی برای ما در نظر نمی گيرد و از ما می خواهد در تمام عمر يعنی ز گهواره تا گور و در طلب آن به تمام دنيا حتی در چين به دنبال علم آموزی باشيم .

"دين به ما ياد مي دهد كه به جاي اصرار بر پذيرش مسائل بر اساس برهان، آنها را بدون دليل و تنها از روي ايمان بپذيريم."
کاملاً برعکس . دين از ما می خواهد همه چيز را با آگاهی و با معيارهای علمی و عقلی بپذيريم .
وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ
سوره الاسراء آيه 36 .
يعنی آنچه را که علم نداريد تبعيت نکنيد . بدون علم چيزی را نپذيريد .
این پذيرش را حتی برای يگانگی خداوند که مبنا و اولين اصل دين است را نيز علمی و با عقل به ما توصيه می کند .
فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ
سوره محمد آيه 19 .
يعنی علم به يگانگی خداوند پيدا کنيد . نمی فرمايد "قل" . نمی فرمايد "بگوييد" . بلکه می فرمايد "بدانيد" با آگاهی و علم به يگانگی الله پی ببريد .

"خداباوران هيچ مدرك قابل استنادي براي باورهايشان ندارند."
این مسئله را در انتها جواب می دهم . اکنون به انتها رسيده و این سخن این آقا . با نگاهی به اشتباهات این شخص بی اطلاع از اصل دين . انتظاری نمی رود که ایشان مطالعاتی در زمينه های مذهبی و نوشتار های عالمان با خدا داشته باشند . تا ادعای باز هم نادرست و بدون سند هم از ایشان جايز باشد .
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
فاتح - ايران - تهران

اتفاقا ايشان بيشتر از امثال شما كتاب خوانده! اثبات وجود خدا به لحاظ فلسفي و منطقي تلاشي بوده كه صدها فيلسوف از زمان ارسطو معلم اول تا فارابي معلم ثاني و تا عصر حاضر سعي در انجام آن داشته اند و بايد به عرض جنابعالي و بقيه دوستاني كه با فلسفه و منطق بيگانه هستند برسانم كه اين تلاش ناموفق بوده است و افرادي مزبور در نهايت يا دچار سفسطه شده و يا به دور باطل رسيده اند! شرمنده كه شما را نا اميد كردم. (بيشتر در اين باره توضيح خواهم داد)

mohsen- - انگلستان - ليدز

احتمالا خود شما هم متوجه نشديد كه چي گفتيد! جمله نادرست شما را اصلاح ميكنم:

خداباوري محصول دين است و دين ساخته و پرداخته ذهن بشر و خدا اختراع موهوم اديان است.

اما گفتيد كه: همه به وجود خداوند با اسامی مختلف صحه گذاشته اند!

جواب اين يكي را نميدهم چون اين جمله به لحاظ منطقي فاقد بنيان درستي است و ارزش پاسخگويي ندارد. بشر همواره جواب سوالات خود را در خارج از بدن خود جستجو ميكرده و ار هر چيز غير قابل توضيح وحشت داشته و اين وحشت باعث ميشده كه به ان چيز مثلا رعد و برق يا حيوان وحشي و غيره
با ديده ترس و احترام بنگرد تا شايد به او گزندي نرسد!

gggfff - ايران - ايران

يكي از قياسهاي سفسطي آخوندها و ساير ملايان اديان مختلف براي اثبات وجود خدا همين برهان به اصطلاح نظم است كه تصادفا يكي از سست ترين استدلالهاي سفسطي براي اثبات وجود ناظمي هوشمند بنام خداست!

جهت اطلاع شما و ساير دوستان نا آشنا به دانش و منطق و فلسفه كه صرفا بدنبال هر حرفي براه ميافتيد و آنرا بسادگي مبناي باور هاي خود قرار ميدهيد عرض ميكنم كه ميزان بي نظمي در عالم با گذشت زمان رو به افزايش است و چنانچه نظم عالم را گواه بر وجود خدا بناميد در توضيح بي نظمي رو به افزايش جهان خلقت دچار مشكلات اساسي ميشويد!
(در اين باره بيشتر توضيح خواهم داد)

ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
واقعا مغز انسان درد ميگيره از اين همه بينوايي فكري و سطح پايين مطالعه در بين هموطنان آنهم كساني چون شما كه در مهد علم زندگي ميكنيد و به همه منابع مطالعاتي دسترسي آزاد داريد!
جنابعالي كه بنظر ميرسد نه تنها با متطق و فلسفه بيگانه هستيد بلكه با علم و دانش هم سر ناسازگاري داريد و سعي داريد مطلبي را كه آن دانشمند به آن اعتقاد ندارد در دهانش بگذاريد!
(جواب مستدل من را در اين باره خواهيد شنيد و در باره دي ان آ و تنوع موجودات و معني آن توضيح خواهم داد)

truth - يونان - آتن

دوست عزيز! شما علاوه بر سفسطه و مغلطه دچار بيماريهاي ذهني و حس احمقانه خود بزرگ بيني نيز هستيد! اگر دانشمندي كه استاد يكي از بزرگترين و معتبر ترين مراجع علمي جهان است به زعم شما داراي بهره هوشي بسيار پايين است امثال جنابعالي را بايد در يك تيمارستان رواني غل و زنجير كنند چون بهره هوشي شما در مقايشه زير 100 است!
شايد هم شما استعداد علمي هستيد كه جهان خلقت هنوز شما را كشف نكرده! زودتر خود را به آشناي دكتر كردان در آكسفور معرفي كنيد تا يك فوق دكتراي جنون براي شما فراهم كند!
اما در جواب مهملاتي كه سر هم كرده ايد بايد بگويم كه اتفاقا كار علم تببين نظام خلقت و تعيين نحوه پيدايش آن است و جهت اطلاع شما و ساير كسانيكه با يافته هاي اخير علمي بخصوص دانش اختر فيزيك بيگانه هستيد ميرسانم كه دانشمندان اكنون قدمي كوتاه تا كشف علت بيگ بنگ و نحوه پيدايش جهان خلقت فاصله دارند و در حال حاضر به طور كامل و دقيق ميدانند كه از كسري از ثانيه پس از آفرينش چه اتفاقاتي در عالم رخ داده و تمام كائنات چگونه شكل گرفته و موجودات چگونه بوجود آمده اند!
(در اين باره بيشتر توضيح خواهم داد)

ario1 - ايران - تهران

كم نيستند دانشمنداني كه دچار تفكرات مذهبي هستند و احتمالا دانشمند نماز خوان هم زياد داريم! اما دانشمنداني كه شما به آنها اشاره كرديد بجز آلبرت انيشتن بقيه در مقام تببين علمي وقايع جهان خلقت بر نيامده اند و آن فيلسوفان و شاعراني هم كه نام نبرديد مشمول همان پاسخي اولي است كه به فاتح - تهران ايران داده ام و بيشتر در اين باره خواهم گفت.

parastoopeak - ايران - تهران

جنابعالي حداقل يك قدم از بقيه خدا باوران جلوتر هستيد چون سوالي منطقي و علمي مطرح كرده ايد كه به شما پاسخ خواهم داد هر چند كه در درك بقيه مسائل همچون ساير خداباوران مشكلات جدي داريد اما اشكالي هم ندارد چون به نظر يرسد در جستجوي سوال اصلي و پايه هستيد.

(در اين باره بيشتر توضيح خواهم داد)

بهرام راشاد - ایران - تهران

دوست عزيز! اعتقاد به خدا حالت دوم ندارد! زماني كه به خدا اعتقاد پيدا كردي هزاران مشكل لاعلاج ديگر را همچون يك بسته يا پكيج تحويل ميگيريد كه بعضي آن بسته را بطور كامل استفاده ميكنند و تبديل به خميني و بن لادن و غيره ميشوند و برخي مثل شما فقط خدا باوري را دريافت ميكنند و بقيه بسته را دور ميريزند يا در گوشه اي نگه ميدارند شايد بعدا به دردشان بخورد. احتمالا در هنگام مرگ و ترس از وقايع پس از مرگ كه عده اي را وادار به آويزان شدن به مسائل موهومي ميكند. (‌به توضيحات بعدي من توجه كنيد)

بحث وجود يا عدم وجود خدا را ادامه ميدهم ...
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
از مسئولين محترم وب سايت خواهش ميكنم كه مطالب علمي و دنباله دار بنده را به ترتيب درج كنند و قبل از بستن اين مقاله به روي كامنتها فرصت بيشتري بدهند چون موضوع جذابي است. من هم سعي ميكنم كوتاه بنويسم.

با تشكر فراوان.

قسمت اول از دلايل عدم وجود خدا:
--------------------------------------------
مقدمه: جهت اطلاع تمامي دوستان و علاقه مندان به اين بحث ميرسانم كه مطالبي كه در اينجا بيان ميكنم نظرات بنده نيست و من فقط ناقل اين مطالب هستم و آخرين يافته هاي علمي را به عرض شما ميرسانم. از آنجا كه به نظر ميرسد سطح مطالعه بسياري از هموطنان بخصوص در منطق و فلسفه و علوم پايه بسيار پايين است،‌ بعضي مطالب پايه را كه در جهان علم كسي شكي به صحت آن ندارد بعنوان مبناي بحث قرار داده، توضيح خواهم داد.

همچنين در جواب بعضي از دوستان عرض ميكنم كه بنده عاشق ايران و هموطنان با شعور و فرهيخته و آگاه هستم و از كسي نفرت ندارم ولي از هالوها و متعصبين مذهبي بيزارم. يعني انسانهاي تك كتابي كه فكر ميكنند علم اول و آخر جهان در كتابي بشري و سراسر مهمل و پر از اشتباهات مسلم صرفي و نحوي و علمي بنام قرآن نهفته است!

الف - چند توضيح ساده

- در وجود بيگ بنگ (مهبانگ) يا انبساط بزرگ عالم (كه به غلط انفجار بزرگ) ناميده ميشود هيچگونه ترديدي وجود ندارد و اكنون نظريه ادوين هابل (اولين كسي كه به انبساط عالم و وجود نقطه شروع اشاره كرد) به كمك تلسكوپ هابل و ساير يافته هاي علمي از جمله اندازه گيري طول موج كوتاه پس زمينه كيهاني به تاييد رسيده و جنبه هاي ديگر آن نيز براي دانشمندان بازتر شده و خواهد شد كه در ادامه توضيح بيشتر در اين زمينه خواهيد يافت.

- حتي خدا باوران اعتقاد دارند كه جهان خلقت به يكباره آفريده نشده و طبق رساله آفرينش تورات و سوره هود در تازينامه جهان در شش روز آفريده شده كه مفسرين مذهبي آنرا به 6 دوره تفسير كرده اند. (در اين لحظه كاري به درستي يا نادرستي اين مطلب ندارم)‌
بنا بر آخرين مشاهدات علمي و محاسبات نجومي،‌ جهاني كه ما در آن زندگي ميكنيم كه شامل تمام سيارات و كهكشانها و ماده سياه كيهاني و غيره ميشود (و تنها يكي از ميلياردها ميليارد جهان قابل تصور است) در زماني حدود 15 تا حداكثر 20 ميليارد سال نوري قبل از يك بيگ بنگ يا مهبانگ بوجود آمده. (اين بيگ بنگ خود يكي از ميلياردها بيگ بنگ قابل تصور است!)

بنابر اين عده اي كه ادعا ميكنند اگر دانشمندان ميتوانند يك سلول يا يك موجود زنده را خلق كنند (كه البته كرده اند و بيشتر هم خواهند كرد) با سفسطه سعي دارند فاكتور زمان را حذف كنند و از يك دانشمند ميخواهند كه مثلا فوتي بكند و همچون خداي خيالي آنان جهاني را (بر اساس نظم و ترتيب ظاهري كه مي بينند و آنرا مبناي وجود خدا قرار داده اند) ايجاد كند!

- اين نظم و ترتيب ظاهري عالم كه مبناي برهان سفسطي نظم قرار دارد و خدا گرايان آنرا وسيله اثبات خدا قرار داده اند نيز مشمول قانون زمان است.

به اين ترتيب كه طبق قوانين ترموديناميك و بويژه قانون اول ترموديناميك، جهان خلقت داري يك توالي رو به بي نظمي است. يعني بي نظمي در عالم با گذشت زمان رو به افزايش است كه اين موضوع استدلال سفسطي برهان نظم ارائه شده از سوي خدا باوران را دچار درد سرهاي جدي ميكند از جمله اينكه وجود خداي ازلي و ابدي به دلايلي كه بعدا خواهم گفت زير سوال ميرود.

- بر خلاف تصور خدا باوران آفرينش هدف دار جهان خلقت با توجه به ميلياردها ميليارد احتمال پيدايشي يا عدم پيدايش امري بي معناست و بر خلاف سفسطه هاي مذهبيون تصادف با گذشت زمان توانسته هم به نظم و هم به بي نظمي بيانجامد و اين تصادفات بي هدف كه از ابتداي خلقت (مهبانگ) آغاز شده همچنان ادامه دارد كه توضيح كامل خواهم داد.

- وجود انرژي حياتي يا روح ارتباطي با خدا و قرآن و غيره ندارد. در حال حاضر به كمك دوربينهاي ديجيتالي حساس به طيف حرارتي توانسته اند انرژي حياتي يا به اصطلاح مذهبيون ارواح را مشاهده كنند كه در آمريكا حتي سريالهاي مستند تلويزيوني متعددي به اين قضيه ميپردازند. اينكه مذهبيون وجود انرژي حياتي يا روح را دست آويزي براي تاييد قرآن يا تورات قرار داده و ادعا ميكنند كه حتي پيش از آنكه كسي به وجود روح اشاره كند كتب مذهبي به روح اشاره كرده اند نيز دليل بر اثبات وجود خدا و درستي مطالب كتب مذهبي نيست. در اين باره اگر فرصت باشد به تفصيل براي شما خواهم گفت كه اين مسائل از كجا وارد كتب به اصطلاح آسماني شده!
ادامه دارد... ‌
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

arvin314 - انگلستان - برادفورد
از همه دوستان گرامي پوزش ميخواهم يه چند نكته به ذهنم رسيد خواستم با شما در ميان بذارم اگه اشتباه ميكنم لطفا منو راهنمايي كنيد: وقتي گفته ميشه كه خدا تصميم به افرينش گرفت در قدم اول؛ چيزي كه به ذهن ميرسه اينه كه تا قبل از اون لحظه از زمان كار ديگه اي ميكرده {اين كه چه ميكرده خودش يه موضوع قابل بحث ديگه است كه فعلا كاري بهش نداريم }در نتيجه اين موجود شامل بحث زمان ميشه كه متعاقبش بطور غير قابل اجتنابي احتياجش به مكان مطرح ميشه و پر واضح است كه هر چيزي كه زمان و مكان داشته باشه داراي بعد خواهد بود و هر چيزي هم كه داراي ابعاد باشه نا محدود نخواهد بود چيزي هم كه محدود باشه خدا نميتونه باشه.اينها جز ابتدايترين پرسشهايست كه هيچ ديني جوابي براشون نداره جز يك مشت مغلطه و متاسفانه بر عكس علم دين به هيج وجه اعتراف به چيزي كه نميدونه نميكنه و فقط از شما ميخواهد كه اقرار به ايمان به چيزي بكني كه اون هيچ وقت به ندانستنش اقرار نميكنه.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
Ya_Ali - المان - کلن
دوباره سفسطه های این آیت الله بی منطق شروع شده! حضرت آیت الله! اولین چیزی که شما باید ثابت کنی همین الله و قرآن و سایر مهملات مذهبی است که آنرا مبنای اثبات بقیه سفسطه ها و مغلطه های خودت قرار میدهی!
برای اثبات ادعاهایت نمیتوانی از کتابی سراسر دروغ و غلط و اشتباه علمی مثال بیاوری که خود نیاز به دفاع و اثبات دارد.
بارها گفتم و گوش نکردی و باز سفسطه میکنی!
1- باید وجود الله را بدون استناد به گفته های محمد و قرآن اثبات کنی (که هرگز نمیتوانی)
2- باید ثابت کنی که قرآن کلام محمد نیست و کلام الله است که آنرا اثبات میکنی (‌که البته نمیتوانی و نخواهی کرد). تنها یک کتاب (بیست و سه سال) راد مرد ایران علی دشتی برای دور انداختن قرآن کافی است!
3- شما انسانهای تک کتابی کودکانه و ا...ه فکر میکنید که جواب تمام سوالات عالم در این تازینامه و غلط نامه محمد نهفته است! زهی خیال باطل.
4- بقول یک ضرب المثل:‌ مغز انسان مثل چتر نجات است. تا آنرا باز نکنی به دردت نخواهد خورد! مغز امثال شما متعصبین مذهبی همچون یک صندوقچه است که به در آن قفل زده اند و شبیه چتر نجاتی است که هرگز باز نخواهد شد و یدک هم ندارد!
برای افرادی مثل تو که دچار جمود مغزی هستند باید بقول خودتان یک فاتحه خواند!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
Ya_Ali - المان - کلن
خجالت نمیکشی اینقدر مزخرف سر هم میکنی ..! عجبا! یکی از بزرگترین زیست شناسان جهان و استناد دانشگاه آکسفورد بدون مطالعه حرف میزند اما فردی بنام آیت الله یا علی از کلن که آخوند زاده عرب پرستی با تحصیلاتی به مراتب کمتر از سطح حوزه میباشد معلومات و مطالعات ایشان را بسادگی زیر سوال میبرد چرا که ایشان کتابی دارند بنام تازینامه!
در این تازینامه از مسائل اتاق خواب و حیض نفاس و کتک زدن زن گفته شده تا راز خلقت که در شش روز آفریده شده و اینکه عرش خدا بر آب قرار دارد! این خدای تو مگه دیوانه بوده که اینقدر پرت و پلا گفته! که چه کسی رو وادار به فکر کردن کنه؟ تو که با داشتن 6000 تا از این آیات هنوز بلد نیستی فکر کنی اما دانشمندان بدون توجه به این مزخرفات فکر میکنند و رازهای خلقت را یکی پس از دیگری کشف میکنند و میلیونها اختراع و اکتشاف برای پیشرفت بشر انجام داده اند! امثال تو چه کار کرده اید جز بلغور کردن این آیات سخیف و مهمل!
واقعا شما مذهبیون از داشتن عقل سلیم محروم هستید و دچار انواع توهمات و عقده های روحی و روانی!
دوستان عزیز! بخشی از نبوغ این بیمار روانی یعنی یا علی را توجه بفرمایید!
--------------------------------------------------------------------------------------------
یا علی:‌"حال آن که دین بر اساس این فرمول کار نمی کند. حقایق دین حول دایره ای شکل گرفته است که مقدس است و ما اجازه نداریم درمورد آن صحبت کنیم. ما اجازه نداریم! چرا اجازه نداریم؟ برای اینکه اجازه نداریم!"
"اما صحبت درمورد چگونگی پیدایش خلقت و اینکه چه کسی آن را به وجود آورده است ممنوع است."
جالب است! عجب استدلالی! اجازه نداریم! چرا اجازه نداریم! برای اینکه اجازه نداریم! ...! اونوقت بعضی از دوستان به من ایراد میگیرند که چرا به این...مغزان اهانت میکنی!

..! تو داری با بیسوادی خودت بدترین دفاع رو از اسلام میکنی! مگه مجبورت کردند که اینقدر مزخرف بگی! اگه این چند آیه رو از تو بگیرن اصلا چی داری بگی؟!
اگر تمام دانشمندان جهان بجای کشف قوانین علمی و شناخت خلقت و اختراع و اکتشاف به این نظرات مسخره جنابعالی توجه میکردند الان تو داشتی در یکی از چادرهای عربی شیر شتر میدوشیدی و سوسمار نوش جان میکردی و روزی هزار دفعه آرزوی مردن میکردی که زودتر به بهشت خیالی بری و از این درد و رنج نجات پیدا کنی چون به انواع بیماریها دچار میشدی و دکتری نبود که ترا شفا دهد هر چند که الان هم برای تو شفایی نیست!
ننگ بر بی مغزان مذهبی .. که حتی سواد حرف زدن منطقی ندارید و تمام سواد شما نقل ناشیانه چند آیه مهمل از تازینامه است!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

mujtaba13 - انگلستان - منچستر
دلم به حالش میسوزه فکرمیکنه خیلی دانشمندو شجاعه ولی مثل همه بی دینها ازقلب وازاحساس تهی هست
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

rabi - ايران - تهران
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
بي خيال٬ ارزش جواب دادن رو ندارن٬ زنده باد شما.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
arvin314 - انگلستان - برادفورد
در تكميل پرسش
خدا چگونه بوجود امده؟؟؟؟
اين سوال رو هيچ دين و مذهبي قادر نيست پاسخ بده
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

shiva_hr86 - -
چه انسان بیچاره ایست کسی که در طول زندگیش حتی برای یک بار، حضور روشن خداوند را در قلبش حس نکرده است
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

shad - فرانسه - نيس
درود و با تشكر از زبل خان عزيز در تشريح سفسطه برهان نظم.
با پيشرفت علم دين و خرافات عقب نشيني مي كند.

در يك نظر سنجي از كاتوليكهاي فرانسه انجام شده توسط CSA و لوموند دنياي مذاهب از 18 تا 25 اكتبر 2006 :

55درصد از انها اعلام كرده اند كه مسيحيت را به طور ارثي كسب كرده اند. 48 درصد كاتوليكها به وجود خدا اعتقاد ندارند يا اعلام كرده اند كه در اين مورد چيزي نمي دانند و احتمال وجود خدا خيلي كم است.
65 درصد از كاتوليكهاي معتقد به خدا به شيطان اعتقاد ندارند.
57 درصد از كاتوليكهاي معتقد به خدا به ترينيته يا پدر و پسر و روح القدس اعتقاد ندارند.
--------------------------------------------------
31 درصد فرانسويها اتئيست و بدون مذهب و اگنوستيك هستند.51 درصد فرانسويها كاتوليك هستند و 48 درصد كاتوليكها به وجود خدا اعتقاد ندارند ! اين تعداد را كه تقريبا 25 درصد تعداد فرانسويها يا نيمي از كاتوليكهاست را با اتئيستها جمع ببنديم حاصل55 يا 56 درصد مي شود.

اميدوارم روزي برسد كه مسلمانان هم به اين درجه از اگاهي برسند و بدانند كه شيطان و الله و جهنم و بهشت و جن و پري و حوري همه زاييده تخيل انسانهاست نه چيزي فرضي به اسم خدا. چند هزار سال قبل از ظهور الله بيشتر از 700 خدا در مصر پرستش مي شد. امروز اثري از انها نيست.
ايندگان در باره خداباوران و متعصبان امروز همان چيزي را خواهند گفت كه ما امروز در باره خدايان گذشتگانمان مي گوييم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
درود بران شرفت. افرين برتو
تو كه بابا دست ريچارد داوكينز را از پشت بستي .
ببينم تصميم گرفتي بازهم پاكساسي كني.؟
اخه عزيزمن يكي يكي. تو داري تما مشون را تو گوني ميريزي وبعدش(سانسور) .اخه يكي دوتاشون را نگهدار بگذار تو اين سايت باشند. بلكه ما كمي بخنديم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

arvin314 - انگلستان - برادفورد
جاکوپو-ایتالیا
مرسی
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن
اگر ابو علی سینا و ابوریحان مسلمان ومعتقدبه خدا نبو دند پس چه بودند حتما کتابهایی در باره زندگی آنها و اعتقاد عمیق آنها به خدا مطالعه کنید ابو علی سینا در فلسفه شیوه مشهوری در اثبات خداوند وبحثهای دیگر دارد که در میان فیلسوفان معروف است درآخر گرچه انسانهای فرومایه زیادی بودند که از نام دین برای بردگی وغارت وظلم به انسانهای دیگر استفاده کردند اما انسانهای زیادی هم بودند که با ایمان واقعی به خداو جوهره اصلی دین همواره موجب افتخار بشریت بودند 1-ایمان به خدای یگانه 2-ایمان به جهان اخرت وزندگی ابدی 3-ایمان به پیامبرانی که از جانب خداوند برای هدایت انسانها فرستاده شده اند وجز صلاح انسانها چیز دیگری نمی خواستند وخود زندگی ساده ای داشتند 4-خدمت به انسانهای دیگر ورفتار عادلانه با آنها -هر آنچه که برای خود می پسندد برای دیگران هم بپسندد وهر آنچه که برای خود نمی پسندد برای دیگران هم نپسندد در ضمن از شما سوالی دارم که امیدوارم صادقانه به آن جواب دهید من انسانهای زیادی دیده ام که هیچ ادعای درستکاری نداشتند ولی ایمان قلبی به خداوند داشتند ودرزندگی همواره به انسانهای دیگر کمک می کردند و وقتی از این دنیا رفتند هر کس که آنها را می شنا ختند برای از دنیا رفتن آنها متاسف بودند آیا شما کسی را می شناسید که واقعا به خدا ایمان نداشته باشد ولی انسان درستکاری باشد
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه شما علارغم توضيحات بلند بالايي كه داديد هنوز جواب مرا نداديد من پرسيدم جهان كه بر اثر يك انفجار بوجود آمده است ماده اوليه اين انفجار را چه كسي بوجود آورده است وعامل اين انفجار چه كسي بوده است بلاخره طبق قوانين طبيعي براي روشن كردن آتش بايد چوبي وجود داشته باشد وكسي كبريت را روشن كرده باشد ولي شما سعي داريد با تبديل يك انفجار به ميلياردها انفجار آن را مشمول گذر زمان كنيد و چون يك انفجار به ميلياردها انفجار تبديل شده است ديگر لازم نيست به دنبال عامل اصلي اين انفجار بگرديم مانند مورد قبلي كه چون همه موجودات زنده از يك موجود تك سلولي بوجود آمده است ديگر لازم نيست درباره خالق آن موجود تك سلولي فكر كرد چون كوچك است بي اهميت درحاليكه عظمت آن موجود تك سلولي بي نهايت است چون بر فرض اگر اينگونه باشد تمام موجودات زنده از آن موجود تك سلولي بوجود آمده اند در پايان تنها آفريننده هست كه اولا خود بوجود آورننده خود باشد ثانيا از هيچ-نيستي -عدم... وبدون كمك كسي موجودات ديگر را خلق كند وزماني كه آنها مردند دوباره آنها را زنده كند -«آيا انسان مي‌پندارد كه ما استخوان‌هاي پوسيده‌ي او را جمع نخواهيم كرد؟ آري ما حتي سر انگشتان او را كه يكي از ظريف‌ترين نقاط بدن اوست بيافرينيم»
قيامه آيه 3-4 دانش:خطوط سر انگشتان 1400 سال پيش
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

truth - يونان - اتن
دوستان عزيزم من هم سالها قبل مانند آقاي داوكينزشخصي اتيست و منكر وجود خدا بودم ولي خداي مهربان به من فيض عطا كرد تا توسط شنيدن پيام انجيل به مسيح ايمان آوردم و از آن زمان سعادت و خوشبختي حقيقي را چشيده ام. به چهره ظاهرا خندان آقاي داوكينز نگاه نكنيد چرا كه من به خوبي مي دانم كه در دل او چه غم و نااميدي عميقي نسبت به زندگي و مرگ خود دارد.من درد پنهان دل او را احساس مي كنم چون زماني مانند او زندگي مي كردم.من براي او از صميم دل دعا مي كنم تا چشم دل او شفا بيابد توسط دستان شفابخش مسيح. بيا ييد براي نجات برادر داوكينز دعا كنيم. من اميد دارم كه روزي نه چندان دور او را در حال موعظه انجيل و خدمت ه مردم از راه صحيح ببينم.خدا مرا نجات داد و او هم مي تواند نجات يابد.دوستان عزيزم بدانيد كه خدا در جستجوي شماست و شما در جستجوي او نيستيد او بدنبال بشر گمشده مي گردد تا او را نجات دهد.فقط كافيست لحظاتي خاموش بايستي و به نداي پر مهر او در قلب خود گوش فرا دهيد. خدا با همه شما باد آمين
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبي
parastoopeak - ايران - تهران
آفرين زبون خيليارو بند آوردي گر چه كه خيليا پرو تر از اين حرفان
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
ببخشيد بقول شما انفجار نوري نه يك بيگ بنگ يا ميلياردها بيگ بنگ
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
Ya_Ali - المان - كلن كامنتهاي بسيار جالبي مي نويسيد اميدوارم كامنتهاي شما رادراينجا باز هم ببينم ودر باره مسايل ديگر باهم گفتگو كنيم درباره برخي مسايل شايد باهم اختلاف داشته باشيم البته نه درباره خدا
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

shahin 12 - انگليس - چشر
parastoopeak - ايران - تهران
اگر شما بمن بگيد خدا چگونه بوجود امده و هدفش چيه؟ ازت ممنون ميشم.(لطفا منطقي)
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
mnm - کره - کره
mohsen- - انگلستان - لیدز
فاتح - ایران - تهران
truth - یونان - اتن
مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
shiva_hr86 - -
mujtaba13 - انگلستان - منچستر
sorour - امریکا - سن آنتونیو
pejman-khafan - کانادا - تورنتو
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
(نظریه داروین عوض شد : میمون اولش انسان بوده نه بر عکس )
تعدادی از بازماندگان داروین پس از تماشای چند صحنه از حماسه باشکوه ۲۲ بهمن نظریه داروین را پس گرفتند . به گفته این افراد ظاهراً میمون اول انسان بوده ولی در جریان پیروزی انقلاب در یک سیر کاملاً تکاملی رفته میمون شده . این تئوری بدون نیاز به هیچگونه اثباتی فصل نوینی را در علم زیست شناسی ورق زد و هم اکنون تمام دانشمندان برای تحقیقات تکمیلی در راه قم میباشند . دانشمندان معتقدند که تا پیش از انقلاب شکوهمند ، نوع بشر داشت عین آدم زندگی اش را میکرد حال آنکه ظرف سی سال در جریان یک تحول اسرار آمیز زیستی بشر از طریق تقلید و درآوردن ادا اطوارهای خاص ترجیح داد که میمون بشود . برخی از این اداها از قیبل مشت محکم ، راهپیمائی ، بیعت با آرمانها و نظایر اینها همواره باعث تحکیم ارکان نظام تکامل شده است . گفته میشود بدلیل اینکه بشر برای میمون شدن نیاز به تقلید داشت لذا علما با انتشار رساله نقش عمده ای در تحول جانور شناسی بازی کرده اند !...در جریان این نحول حیوانی تعدادی از اساتید دانشگاه کلمبیا با بازبینی فیلم سخنرانی احمدی نژاد در آنجا به این نتیجه رسیدند که تکامل میمون خیلی سریعتر از سایر انواع تکامل بوده و میمونهای جدید که عموماً هم دکتر هستند هم مهندس هستند هم مکه رفته اند اگر ولشان کنی میخواهند دنیا را هم اداره بکنند.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

tara26 - المان - ف..
hamidTANTAN - اتريش - وين ....ممنون از شما ...من هم دقیقا همینطور فکر می‌کنم..........
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه ....درود و آفرین بر شما....همیشه از سخنان شما استفاده می‌کنم...ممنون
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
parastoopeak - ایران - تهران
البته انفجار بزرگ تنها تئوری موجود نیست، هرچند که معروفترین آنهاست. در عین حال از لحاظ علمی یقینی به حساب نمی رود.
در این تئوری، کار دنیای ما با یک انفجار بزرگ شروع می شود، که شما خداباوران آن را به معنی ازلی نبودن جهان و در نهایت کار خدا میدانید . ولی آیا واقعا چنین است ؟ نه الزاما زیرا مدل انفجار بزرگ هرگز نمی گوید که پیش از انفجار بزرگ جهان وجود نداشته است.

همانطور که گفته شد یکی از سرنوشهای جهان این است که به یک انهدام بزرگ منجر شود. اگر دقت کنیم می بینیم که هر انهدام بزرگ نیز می تواند از سوی دیگر یک انفجار بزرگ دیگر باشد و از این طریق در روندی دایمی قرار گیرد. جهان می تواند به این شکل مطابق مدل انفجار بزرگ عمل کند و در عین حال ازلی نیز باشد.
پس مدل انفجار بزرگ در صورت درستی به معنی ازلی نبودن جهان نیست، در عین اینکه حتا ازلی نبودن جهان هم نمی تواند به نتیجه ی مورد نظر برهانهای جهان شناختی برسد.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

kasrino - ايران - تهران
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
با تشكر از نظرات شما.من بسيار لذت بردم.با بخش اعظمي از صحبتهاي شما موافقم.من آگنوستيك هستم و كلاْ هم خدا باوران و هم خداناباوران نتوانسته اند وجود يا عدم وجود خدا را با دلايلشان به صورت 100 ٪ اثبات كنند.از ديد بنده كه در كامنت قبلي هم ذكر كردم: بحث بر سر بودن يا نبودن خدا چه فايده اي براي بشر دارد و كدام گره را از مشكلات بشري باز و كدام درد را از آلام بشري درمان ميكند.بياييد با هر عقيده و مرام و مسلك(يا خدا و بي خدا و شكاك و بي دين و بادين و...)به همنوع خود صرفنظر از نژاد وزبان و مليت و دين و عقيده و جنسيت و طبقه اجتماعي و... كمك كنيم.مشكل انسانها اينست كه مسلمان و يهودي و مسيحي و زرتشتي و بهايي و بودايي و بي خدا و بي دين و... عقيده ي خود را برتر مي داند و عقايد ديگران را غلط يا ناقص مي شمارد بنابراين كساني را كه با او هم عقيده نيستند را يا از دايره انسانها خارج مي كند و يا ارزش كمتري نسبت به هم عقيده هايش براي آنها قاپل مي شود.اين پافشاري كه حتماْ انديشه ي من صحيح است و ديگران در اشتباهند آفت جهان و بشر است.بياييد نخست انسان باشيم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
parastoopeak - ایران - تهران
دوست عزیز عجله نکن! بحث من ادامه داره و در باره نقطه شروع و اینکه چه کسی مالک نقطه شروع است صحبت خواهم کرد. صبور باشید...
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

rabi - ايران - تهران
دوستان به تنها چيزي كه ايمان اوردم به خودم بود كسي كه خودش رو دوست داشته باشه به خودش احترام ميزاره كسي كه احترام خودش رو داشته باشه قدرت احترام گذاشتن به ديگري رو داره كسي كه به ديگران ارزش قائل باشه به خودش ارزش قائله٬ براي من مهم نيست خدا هست يا نيست چيزي كه براي من مهمه تعامل و احترام متقابله دوستان تسلسل در علت ابتدايي داره شايد علتي براي وجود داشته باشيم اما نمي شه قبول كرد كه اين وجود سر تا پا به ما كار داره و بايد به ان برگرديم اگر مي خواهيد اخلاقيات را علت وجود وصل كنيد. شما ان را محدود خواهيد كرد چقدر جوك نوشتم بي خيال فقط يك چيز را مي دانم سعي مي كنم ارزش خودم را بدانم و از ان به نحو احسان استفاده كنم و تا جايي كه ممكنه خودم را در مردم ببينم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
«مقدمه: جهت اطلاع تمامي دوستان و علاقه مندان به اين بحث ميرسانم كه مطالبي كه در اينجا بيان ميكنم نظرات بنده نيست و من فقط ناقل اين مطالب هستم و آخرين يافته هاي علمي را به عرض شما ميرسانم».
خوبه كه خودت هم ميگي فقط ناقل اين مطالبي!!!
«از آنجا كه به نظر ميرسد سطح مطالعه بسياري از هموطنان بخصوص در منطق و فلسفه و علوم پايه بسيار پايين است،‌ بعضي مطالب پايه را كه در جهان علم كسي شكي به صحت آن ندارد بعنوان مبناي بحث قرار داده، توضيح خواهم داد.»
مطالعه زماني مفيده كه با تعقل و تفكر همراه باشه، وگرنه ميشه رو خواني. مثل قرآن خوناي تو قبرستون بهشت زهرا!!! و كاري كه تو ميكني!
«بنا بر آخرين مشاهدات علمي و محاسبات نجومي،‌ جهاني كه ما در آن زندگي ميكنيم كه شامل تمام سيارات و كهكشانها و ماده سياه كيهاني و غيره ميشود (و تنها يكي از ميلياردها ميليارد جهان قابل تصور است) در زماني حدود 15 تا حداكثر 20 ميليارد سال نوري قبل از يك بيگ بنگ يا مهبانگ بوجود آمده. (اين بيگ بنگ خود يكي از ميلياردها بيگ بنگ قابل تصور است!)»
آقاي پروفسور! سال نوري واحد اندازه گيري مسافته. يعني مسافتي كه نور در مدت يك سال طي ميكنه!!! در ضمن، بر اساس تصورات نتيجه گيري نكن!! چون تمام فرضيات (نه بديهيات و مسلمات) علم نجوم بر پايه تخمينهايي است كه زده شده!!!
«بنابر اين عده اي كه ادعا ميكنند اگر دانشمندان ميتوانند يك سلول يا يك موجود زنده را خلق كنند (كه البته كرده اند و بيشتر هم خواهند كرد) با سفسطه سعي دارند فاكتور زمان را حذف كنند و از يك دانشمند ميخواهند كه مثلا فوتي بكند و همچون خداي خيالي آنان جهاني را (بر اساس نظم و ترتيب ظاهري كه مي بينند و آنرا مبناي وجود خدا قرار داده اند) ايجاد كند!»
ميشه بگي اون سلول رو چه جوري خلق كردن اين دانشمندان؟ حتما با دست خالي اين كارو نكردن و وسايلي لازم داشتن!!! و امكاناتي!!! در مورد زمان هم بايد بگم زمان يه چيز نسبي و قرارداديه كه بشر اونو براي تشخيص مراحل شروع و پايان يك پروسه (فرآيند) درست كرده. مثلا دور زدن خورشيد توسط زمين كه يك سال تعريف شده.
«به اين ترتيب كه طبق قوانين ترموديناميك و بويژه قانون اول ترموديناميك، جهان خلقت داري يك توالي رو به بي نظمي است. يعني بي نظمي در عالم با گذشت زمان رو به افزايش است كه اين موضوع استدلال سفسطي برهان نظم ارائه شده از سوي خدا باوران را دچار درد سرهاي جدي ميكند از جمله اينكه وجود خداي ازلي و ابدي به دلايلي كه بعدا خواهم گفت زير سوال ميرود»
قانون اول ترموديناميك ميگه كه انرژي يك سيستم قابليت تبديل به فرمهاي مختلف انرژي رو داره و نه از بين ميره و نه توليد ميشه! اون قانون دوم ترموديناميكه كه مربوط به بي نظمي يك سيستم بسته ترموديناميكيه به اين شرح كه: بر اساس قانون جهاني افزايش انتروپي (بي نظمي)، انتروپي يك سيستم بسته ترموديناميكي كه در حال تعادل نميباشد، بر اثر گذشت زمان افزايش ميابد تا سيستم به تعادل برسد. آقاي پروفسور! ميبيني كه اين قانون هم براي يك سيستم بسته نا متعادل ترموديناميكيه و قابليت تعميم به سيستم باز در حال تعادل فضاي نجومي رو نداره! ضمن اينكه حداقل در مورد منظومه شمسي ميتونم بگم در حال تعادله.
«ننگ بر بی مغزان مذهبی .. که حتی سواد حرف زدن منطقی ندارید و تمام سواد شما نقل ناشیانه چند آیه مهمل از تازینامه است!»
هر كسي كه كامنت تو رو بخونه اگه كمي مطالعه و سواد و انصاف و عقل و مغز داشته باشه ميفهمه كه چيزايي رو نوشتي، از روي حرص و عقده اي است كه به اسلام داري. من آدم متعصبي نيستم و حتي مذهبي هم نيستم، ولي بي احترامي به ديگران برايم قابل قبول نيست. همه افرادي كه اينجا كامنت ميگذارند ميدونن كه تو و چند نفر ديگه همه سعي و تلاشتون براي توهين كردن به اسلام و مسلموناست. به هر عنوان و هر بهانه اي، دائما توهين ميكنين. حتي اگه مطلب ربطي به مذهب نداشته باشه يه جوري ربطش ميدين و اين درست نيست!
در آخر اينكه: اين همه رونويسي كردي، يه رفرنس هم بدي بد نيست ببينيم مرجعت كيه! اصلا معتبر هست يا نه؟؟؟
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
hamidTANTAN - اتریش - وین

دوست عزیز و فرزانه! نظریه تکامل شما که به نظریه تن تن نیز معروف است معتبرترین نظریه تکامل انسان تاکنون به شمار میرود چون:

الف - با واقعیت های موجود مطابقت دارد! (احمدی نژاد)
ب - در طول تاریخ از بوته مشاهده و آزمایش سربلند بیرون آمده (شورش 57 تا بحال)
پ - مورد نقض و نقص ندارد (چون این انقلاب تکاملی معکوس، تمامی پیروان آنرا از انسان به میمون تبدیل کرده)
ت - برخی از این انسانها با سرعت بیشتری به میمون تبدیل میشوند مثل برخی مهندسین و دکترها که برای شفا به جمکران قم و زیارت امام .. زاده رضا میروند و از آیات ... تازینامه پی به وجود خالقی بنام الله میبرند.

واقعا عالی بود! دست شما درد نکند و همیشه پیروز و سربلند باشید. بحث دلایل عدم وجود خدا ادامه دارد...
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

clinik84 - سو‌ئد - استهكلم
bahram$hiroshima - ژاپن - هيروشيما
ننگ بر خودت . شما حق نداري به كسي توهين كني ! جا افتاد جناب بادين
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

Ario1 - ايران - تهران
خواهش مي كنم يه بار ديگه اين جمله آلبرت اينشتين رو بخونيد وكمي بهش فكر كنيد همين!
تنها براي دو چيز نمي توان حدي تصور نمودجهان وحماقت بشر!البته در مورد اول خيلي مطمين نيستم! آلبرت اينشتين
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
shahin 12 - انگليس - چشر اگر روزي يك انسان بداند كه خدا چگونه بوجود آمده است من مي گوييم او خود خداست كه خود را به شكل انسان درآورده است چون فقط خدا خود مي داند كه چگونه خود را ازنيستي آفريده است -به آن معنايي كه ما از نيستي درك مي كنيم- ودر مسايل ديني همواره توصيه شده است كه درباره دلايل تمام چيزهايي كه به شما گفته مي شود فكر كنيد وسوال كنيدو تا وقتي كه قانع نشديد آن را قبول نكنيد -البته با رعايت انصاف- ولي فقط درباره چگونگي بوجود آمدن خدا فكر نكنيد البته نه به آن دليل كه اين يك موضوع ممنوعه است بلكه به اين دليل كه خداوند يك موجودي است كه در تمام ابعاد بي نهايت گسترده است وعقل انسان قادر به درك حتي ذره اي بسيار كوچك از اين بي نهايت نيست -شما اين جهان را كه مخلوق خداست با ميلياردها كهكشاني كه انسان تاكنون كشف كرده و دنياهاي ديگري كه در قلمرو انسان نيستند وبسيار بزرگتر از اين دنيا هستند را در نظر بگيريد -وبه همين دليل توصيه شده انسان درباره وجود داشتن وشناخت خدا فكر وجستجو كندكه آن هم با اينكه آسان است -چون در درون همه گرايش بسوي خدا هست -ولي بسيار مشكل است كه اين بزرگترين راز زندگي انسان است وخداوند بهتر از هر كسي خود را معرفي ميكند:اي رسول ما بگو او خداي يكتاست آن خدايي كه از همه بي نياز و همه عالم به او نياز مند است نه كسي فرزند او و نه او فرزند كسي است و نه هيچكس مثل وهمتاي اوست /ودر مورد سوال دوم هدف خدا از آفرينش اين دنيا -بحثهاي زيادي همواره بوده وخود خدا بهتر از همه مي داندو فرموده است اين دنيا را بيهوده و عبث نيافريده ولي يك چيز كه مي توان گفت همانطور كه يك مهندس ساختمان اگر نتواند يك ساختماني راطراحي كند مهندس نيست اگر خدا هم خلق نكند خدا نيست ولازمه خدايي آن است كه همواره خلق كند و اين دنيا آخرين و تنها دنيايي نيست كه خداوند خلق كرده است
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

farhad_swIss_zurich - سوييس - زوريخ
zebelkhan - آمريكا - سن خو
باور كن با كامنت هاي بالات شبم شب شد تركيدم از خنده اين عمو علي هم عجب پديده اي هست پيروز باشي.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

sadra121 - ایران - ایران
در دین اجبار نیست
دین یک اعتقاد قلبی ست
البته دین منظورم«« مومن »» است نه ««««مسلمان »»»!
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

رها.مزدا - ایران - مشهد
ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
جناب معتقد به احترام به سایرین که دم از غیر متعصب بودن می زنید ، می تونید بمن بگید شما بر چه اساس و بنا بر کدام دفاعیات همه پسند و ادله تاریخی برای یک جریان واپس گرا ، ضد انسانی و سراسر توهین نسبت به ساحت شهامت و عزت و دینامیک عقلانی بشر ، "احترام" قائلید؟ میتونید بگید دلایل این سفسطه احترام به همگان شما در این مورد به خصوص چیست ؟
لطفا برای خوانندگان این سایت توضیح دهید که چرا و با کدام ادله مستند تاریخی و منطقی از ایدئولوژیی که سراسر تجاوز و قتل و خود پایه گذار بی احترامی به عقاید آزاد و دگراندیشان دنیاست دفاع کرده و برایش "احترام" قائلید؟
hamidTANTAN - اتریش - وین
نظریه کم نظیر و بی نهایت دلنشینی بود ، یقینا داوکینزهای بسیاری در سراسر دنیا در حال کار بر روی این زلزله تکاملی مگا ریشتری نوین شما هستند ، بی صبرانه منتظر سایر ارادتهای جنابعالی نسبت به تکامل این موجود دو پا هستیم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

mlowes - آمريكا - واشينگتن-دي سي
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
درود بر شما دوست عزیز و خردگرا. من شرمندم که در این بحث با این انسان نما ها کاملا تنهات گذاشتم. راستش الان کار بسیار بسیار مهمی دارم (در چند هفته گذشته و تا چند هفته آینده) وگر نه اینقدر بی معرفت نیستم که انسان با خرد و باهوشی را همچون تو در این میان با این همه انسان نماهای ...تنها بگذارم. پاسخهات همگی دندان شکن و خردپذیرند.
موفق باشی.
میکائیل.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

charming_loli - انگلیس - منچستر
parastoopeak - ایران – تهران عزیز
این دومین باره که من در طول مدت ۳ سال که این سایت رو میخونم مینویسم.
دوست عزیزم شما سوالی‌ پرسیدید که من اینجا سعی‌ می‌کنم جوابتونو بدم.
لطفا با صبر و بدون تعصب و با دقت به حرف من گوش بدید و اگر اشکالی‌ منطقی‌ بر اون وارد بود بهم توضیح بدین.
خیلی‌ از ماها اینجا میایم تا چیزی یاد بگیریم یا اگر چیزی میدونیم به بقیه یاد بدیم پس سعی‌ کنیم با هم با احترام متقابل انسانی‌ صحبت کنیم.
سوال شما این بود که دقیقا از متنی که خودتون نوشتین کپی‌ می‌کنم:
“جهان که بر اثر یک انفجار بوجود آمده است ماده اولیه این انفجار را چه کسی بوجود آورده است وعامل این انفجار چه کسی بوده است بلاخره طبق قوانین طبیعی برای روشن کردن آتش باید چوبی وجود داشته باشد وکسی کبریت را روشن کرده باشد”
دوست عزیزم این سوال شما کاملا به جا و منطقی‌ هست و سوالی است که از خیلی‌‌ها که باهاشون صحبت می‌کردم این رو شنیدم.
اگر به ساختار سوال شما دقت کنیم میبینیم که سوال شما از این تفکر ناشی‌ می‌شه که برای وجود هر چیزی نیاز به خالق و علت است. مثلا برای وجود مواد موجود در جهان باید خالقی باشد که آن را به وجود آورده باشد.
تا اینجای سوال شما کاملا منطقیست اما نکته ای که به اون فکر نمیکنین و همین تفکر خودتون رو توش اعمال نمیکنین قسمت بعدی مطلب هست.
اگر شما روی این پایهٔ فکری هستین که وجود هر چیزی نیاز به خلق داره پس باید این نوع تفکر رو دربارهٔ خدا هم اعمال کنین. یعنی‌ اگر جواب سوال اولی‌ که مواد جهان یا موجودات تک سلولی از کجا بوجود آمدن بخوایم بگیم خوب خدا اونا رو به وجود آورد پس باید مطابق همون نوع تفکر بگیم که خوب خدا از کجا به وجود اومده؟
اما همهٔ کسایی‌ که من باهاشون صحبت کردم وقتی‌ به اینجا رسیدن گفتن که خوب خدا از اول بوده و ما نمیدونیم. پس اگر چیزی از اول بوده و ما نمیدونیم که چگونه به وجود اومده پس در باره به وجود اومدن مادهٔ اولی‌ جهان یا موجودات تک سلولی هم باید بگیم که هنوز دلیل پیدایش آنها پیدا نشده و ما نمیدونیم اما دانشمندان سعی‌ در یافتنش دارند.
و اگر که بگیم خدا آنها را بوجود آورد این سوال پیش میاد که خدا رو کی‌ بوجود آورد؟
این مغلطهٔ فکری که خیلی‌‌ها خواسته یا ناخواسته درگیر اون میشن مدتهاست که وجود داره و کسی‌ بدون این که بفهمه سوالش از چه منبع و تفکری میاد بی‌ دلیل سعی‌ می‌کنه که خودشو راحت کنه و به جای گشتن دنبال علت بگه که خدا جواب این سوال است. فارغ از این که خود خدا هم موجود مبهمی است و نیاز به دونستن داره.
پس بد از همهٔ این توضیحات در جواب سوال شما باید بگم که به جای این که جواب سوال شما این باشه که خدا همه چیز را آفریده اما ما از بوجود آمدن خود او چیزی نمیدانیم بهتره سوال بیشتری مطرح نکنیم و بگیم ما هنوز دربارهٔ علت به وجود اومدن مواد عالم و موجودات چیزی نمیدانیم.
با تشکر منتظر جواب متفکر انه و بی‌ غرض شما هستم.
چهار‌شنبه 9 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
parastoopeak - ايران - تهران
اولا از شما ممنونم كه بر خلاف همفكرانتون ادب را در مباحثه و ديالوگ رعايت ميكنيد. دوم اينكه عزيز جان بيگ بنگ يا بفارسي خودمان مهربانگ تا قبل از پروفسور هاپكينز و اثبات برخي نكات نسبيت (تئوري معروف اينشتاين) بصورت يك تئوري و نظريه در مجامع علمي و دانشگاهي مطرح ميشد. اما از دوره ادوين هابل تا تعمير تلسكوپ هابل و پشتيبان تكنيكي ان اسپايتزر اين تز دلايل محكمي براي اثبات نداشت. كاريكه هاپكينز كرد محاسبه و تصور ناديده ها و اجرامي بود كه نه تنها در هيچ ديني بان اشاره نشده بود بلكه از پايه رد هم شده بود. اما هابل و اسپايتزر كاري را براي بشريت كردند كه در انروزگار تلسكوپ گاليله كرد. البته در ابعادي بسيار بزرگتر.و تقريبا 90 درصد فرضيه و محاسبات بوسيله چشم اسمان يا هابل به اثبات رسيد و ديگر بيگ بنگ تئوري نيست و تزي ازمايش شده و جواب گرفته ( در نيروگاه اتمي ،،سرن،، در مرز فرانسه و سوئيس) تدريس ميشود. اگر به فيزيك ذرات يا پارتيكل فيزيك علاقه مختصري داشته باشيد ميتوانيد در مورد اين ازمايش كه مدتها مورد بحث دانشمندان و ژورناليستها بود هزاران صفحه و سايت در اينترنت پيدا كنيد. ولي اينكه براي شما قبول انفجاري از بواقع هيچ و بوجود امدن همه چيز كمي مشكل است، كاملا بشما حق ميدهم. اما قبول بفرماييد چنانچه كمي حتا در سطح ابتدايي اگر در اين مورد مطالعه كنيد متوجه خواهيد شد كه چگونه اجزاء تشكيل دهنده حتا بدنهاي ما و سياره ما از مرز هيچ اينراه دراز را امده اند و در مسير خود پس از انرژي مكان و زمان را يكي پس از ديگري بوجود اوردند و اين سير تكاملي را ادامه ميدهند. بنده اگر الان براي شما از ذرات تشكيل دهنده اتم و اجزاء ان و پائينتر از ان كواركهاو لپتونها با بارهاي منفي و مثبت انها بنويسم مطمئنا نه من نتيجه ميگيرم و نه شما متوجه ميشويد. چون از سوال و نحوه پرسش شما بنظر ميرسه كه فقط مطالب كوتاهي در اين مورد شنيدين و احتمالا مطالعه نكردين، ولي همينكه ميدانيد جمع عددهاي منفي 1 و مثبت 1 ميشود0 تاحدودي كافيست. لپتون منفي 1 با كوارك مثبت 1 ميشود 0 يعني همان هيچ قبل از پيدايش زمان و مكان. ولي جمع كوارك و لپتون خارج از اين ترتيب و شماره هاي فرضي ميشود كائنات امروزين ما . اگر مايل باشيد شما و هر كدام ديگر از دوستان كه سوال و مشكلي دارند در قبول اين تز، بنده با اجازه سايت ايرانيان يو-ك با كمال ميل در خدمت شما هستم و شفاهي و كتبي( البته كتبي با استفاده از اين روش نوشتن كمي مشكل است اما ايرادي ندارد،) البته اگر مابقي همفكران شما هم اين استاندارد ادب و احترام به مخاطب را كه شما رعايت كرديد را محترم ميشمارند و صادقانه بدون استفاده از مغالطات باين بحث وارد ميشوند، قدمشان روي چشم است.
اگر سايت محترم ترتيبي براي صحبت شفاهي بدهند بسيار مثبت و مفيد خواهد بود . ممنونم.
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
از مسؤلين سايت كمال تشكر را دارم كه اين محيط رو ايجاد كردند تا عده اي عقده هاي دلشونو نسبت به خدا، در هر موضوعي، خالي كنند. وگر نه اين بيچاره ها ديوونه ميشدند!
بسيار بسيار ممنون!!!!
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

ice_boy - سوئد - گوتنبرگ
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه دمت گرم عزیز امید موفقیت دارم برات
moeinyoutub - مالزی - کوالالامپور
از دوستانی که به خدا اعتقاد ندارن.خواهش میکنم معجزات قران را مطالعه کنن !
اره لازم به مطالعه نداره معجزهاش =ترویج نادانی وتحجر تلف کردن وقت تبلیغ چپاول تجاوز به ناموس مردم تخریب علم دانش و منبع درامد برای کشیشها اخوندا و خاخامها وسر گرم کردن ادمهای عقب افتاده مثل شماها
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

Ya_Ali - المان - كلن
سلام علیکم .
shahin 12 - انگلیس - چشر
جواب سوال اول شما :
خداوند
آغاز و اول است و قبل از او چیزى نیست .
آغاز است که آخر و نهایتش نیست تا به آخر برسد و آخرى ندارد تا سپرى شود .
هیچ گاه زوال نپذیرد و همواره بوده است ؛ پیش از همه چیز بوده بى آن که او را آغازى باشد و پس از همه چیز هست بى آن که نهایت و پایانى داشته باشد .
هستى دارد اما هستى اش حادث نیست . وجود دارد اما از عدم بر نیامده است .
حالتى و صفتى از او مقدم بر صفت دیگرش نیست ، تا در نتیجه ، اول بودنش جلوتر از نهان بودنش باشد .
صفت یا ذاتش را حد و مرزى نیست و نه از برایش حالاتى متغیر و نه زمانى محدود و مشخص و نه مدتى معلوم و معین .
اول است پیش از هر اولى و آخر است بعد از هر آخرى و به سبب اول بودنش لازم است که او را آغازى نباشد و به سبب آخر بودنش واجب است که او را پایان و آخرى نباشد .
اولى است که پایانى ندارد، تا به نهایت رسد و او را آخرى نیست که پایان پذیرد .
ازلیت او را آغاز نیست و ابدیتش را پایانى نه . او نخستین است و پیوسته بوده و ماندگار است و سرآمدى ندارد .پیش از هر پایان و مدتى و هر شمارش و شمارى بوده است .
نخستین است و هیچ چیز پیش از او نبوده و آخرین است و چیزى بعد از او نیست .
صفتى از او بر صفت دیگرش پیش ‍ نگرفته است ، تا اول باشد پیش از آن که آخر باشد .
مسبوق به هیچ وقت و زمانى نمى باشد .
زمان ها با او همراه نیستند و ابزارها کمک و یارى اش نمى رسانند. بودنش بر زمان ها پیشى دارد و هستى اش و ازلى کلمه (از چه وقت ) از ملک بى آغازى و قدم خارج مى شود .
بوده و هست ، پیش از آن که کرسى یا عرش یا آسمان یا زمین یا پرى یا انسان پدید آمده باشد .
آفریدگان خود را دلیل بر وجود خویش ساخت و حادث بودن آن ها را دلیل بر ازلیتش .
یگانه و تنها بود آن گاه که نه کسى و چیزى بود که با آن خو گیرد یا از نبودنش احساس تنهایى کند .
نهج البلاغه امیر المومنین(ع)
سوال دومتان را نیز در اسرع وقت پاسخ می گوئیم انشاالله .
والسلام .
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
parastoopeak - ايران - تهران
پوزش ميخوام از اينكه سوال دوم را در جاي ديگه جواب ميدم. سوا شما :
امیدوارم صادقانه به آن جواب دهید من انسانهای زیادی دیده ام که هیچ ادعای درستکاری نداشتند ولی ایمان قلبی به خداوند داشتند ودرزندگی همواره به انسانهای دیگر کمک می کردند و وقتی از این دنیا رفتند هر کس که آنها را می شنا ختند برای از دنیا رفتن آنها متاسف بودند آیا شما کسی را می شناسید که واقعا به خدا ایمان نداشته باشد ولی انسان درستکاری باشد ؟
بله عزيز جان تقريبا تمام كساني را كه من ميشناسم و برخي از انها پدر تمدن و جامعه بشري امروز ما هستند به خدا و ماوراءطبيعه باور نداشتند. اينشتاين، ابن خلدون، رازي، داوينچي، دكتر حسابي(ايراني) گاليله، و در اين دوران معاصر هم از مرحوم كسروي و دشتي بگيريد تا شكرالله پاكنژاد و كلا اغلب كسانيكه رودر روي رژيم و نظام ديني- الهي ايستاده اند. و حيرتا كه همگي انها كه كشته شدند از كسروي تا پاكنژاد و سپهري همگي بدست همان دكانداران ديني كه در ديالوگ و مناظره چيزي غير از سرشكستگي حاصلشان نشده بود كشته شدند و بنده هم كه عضو كوچك ان خانواده هستم در مرگ تدريجي و غربت نشيني حتا اجازه ديدن و لمس كردن فرزند و خانواده خودم را ندارم. نه بكسي دروغ گفتم و خيانتي به كشور و مردمم كردم و ن جرمي داشتم، بقول خواجه شيراز : جرمش انبود كه ا سرار هويدا ميكرد. و در عوض شما مقايسه بفرماييد دينمدارها و خدا باورها چه سرقتهاي ميلياردي و جناياتي را از دارفور تا لبنان و فلسطين و ايران و عربستان و اندونزي و غيره مرتكب شده و هر روز ميشوند. مثلا زنداني كردن دختري عاشق وطن و خانه پدري اش چطور تاكنون توجيه شده. تجاوز و قتل صدها بانوي باشرف. و از انطرف زندگي دينمدارها: ايت الله گلستانه، مجلس منقل و مواد مخدر رضا هلالي مداح اهل بيت!!! و هزاران هزار ديگر. فكر ميكنم اگر بنده همان سوال را اما از جهت مخالف ان از شما بپرسم غير از چند نفر از اعضاي فاميل خودتان كه كسي غير از خودتان انها را نميشناسد كسي ديگر را نتوانيد معرفي كنيد. البته موسا و عيسا( موسي و عيسي) تاريخ علمي مستند بر شواهد است و چنين اشخاصي را فقط بصورت داستان و قصه ميپذيرد. لطفا شما هم مثل بنده اشخاص حقيقي و حقوقي را نام ببريد. ممنون و پوزش از دو تكه شدن پاسخ.
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
charming_loli - انگلیس - منچستر
سلام - ما در جهانی زندگی می کنیم که جهان زیر عرش نامیده می شود دراین جهان زیر عرش که جهان پس از مرگ را هم شامل می شود ما می توانیم با توجه به قوانینی که در آن وجود دارد چیزهایی را درک کنیم مثل همان مطلبی که شما گفتید یعنی طبق این قوانین اگر تمام موجودات زنده از یک موجود تک سلولی بوجود آمده اند و آ ن موجود تک سلولی هم توسط خدا بوجود آمده پس خود خدا از کجا به وجود آمده؟ ولی نکته اصلی این است اگر خدا ظرفیت قرار گرفتن در این دنیا را داشت که خدا نبود مثلا زمانی انسانها به علت نا آگاهی و عدم اطلاع از دلیل بوجود آمدن بعضی چیزها مثل آتش و باد و خورشید و... آنها را می پرستیدند ولی بعد از آنکه علت بوجود آمدن آتش و باد مشخص شد یا اینکه معلوم شد میلیاردها میلیارد خورشید دیگر مثل این خورشید در جهان وجود دارد که هر روز تعدادی از آنها متولد می شوند ومی میرند دیگر کدام انسان عاقلی حاضر می شود آتش و باد و خورشید را پرستش کند پس خدایی که مجبور باشد برای بودن- توسط عوامل دیگری بوجود بیاید ارزش پرستیدن ندارد و مانند آن خورشیدی است که گرچه الان در دسترس نیست ولی بزودی توسط انسان مکان او پیدا خواهد شد و نحوه بوجود آمدن آن و زمان تولد و مرگ او نیز مشخص خواهد شد ولی آن خدایی که ما می گوییم بینهایت فراتر از این دنیا -جهان زیر عرش-است بنا براین تمام قوانین این دنیا مانند بوجود آمدن وبوجود نیامدن -زمان-مکان و غیره در مورد او صادق نیست این دنیا با همه بزرگی آن در برابر خداوند همانند- عدد در برابر بی نهایت است و طبق قوانین ریاضی عدد تقسیم بر بی نهایت مساوی است با صفر یعنی این دنیا ودنیاهای دیگر با همه بزرگی در برابر خداوندهمانند صفر هستند و به همین دلیل در متون دینی گفته شده ملاک برای پذیرش اعمال خوب انسان از جانب خداوند بزرگی آن اعمال نیست بلکه صداقت وبدون ریا بودن آن اعمال است چون عدد یک و عدد میلیارد در برابر خداوند یکسان است
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن سلام
اما قبول بفرمایید چنانچه کمی حتا در سطح ابتدایی اگر در این مورد مطالعه کنید متوجه خواهید شد که چگونه اجزاء تشکیل دهنده حتا بدنهای ما و سیاره ما از مرز هیچ اینراه دراز را امده اند و در مسیر خود پس از انرژی مکان و زمان را یکی پس از دیگری بوجود اوردند و این سیر تکاملی را ادامه میدهند. **دوست عزیز بنده هم با استفاده از تسلسل علتها ومعلولها و بدون قوانین فیزیک و طبیعی به این نتیجه رسیدم که بلاخره تمام این موجودات در انتها باید از هیچ بوجود آمده باشند ولی برای بوجود آمدن از هیچ هم باید خدایی باشد مسلما منظور شما این است که برای بوجود آمدن از هیچ نیازی به خدا نیست ولی ظرفیت مفاهیمی همچون هیچ -بودن یا نبودن -مکان -زمان در داخل این جهان توسط خالقی بوجود آمده که موجودات این مسیر هیچ تا زمان ومکان را پیموده اند مانند دانه ای که بلاخره خاکی بوده که دانه در آن رشد کرده و تبدیل به درخت شده و در مورد اطلاعات بنده در مورد فیزیک ذرات نظر شما کاملا درست است و اطلاعات من در حد چند مقاله علمی و دروس فیزیک متوسطه و تعدادی واحد های دانشگاهی البته نه بصورت تخصصی است ومسلما به اندازه اطلاعات و معلومات شما نخواهد بود ولی با اجازه شما می خواهم درک خود را از این جهان با استفاده از این علم -فیزیک ذرات- بدهم به نظر من این جهان در تمامی ابعاد تا بی نهایت گسترده شده است همانگونه که فضا توسط میلیاردها کهکشان گسترده شده و انتهایی برای این گستردگی وجود ندارد و من آن بی نهایت مثبت می نامم درون هر ذره هم یک بی نهایت دیگری وجود دارد که هر روز فضای جدیدی در آن توسط انسان شناخته می شود ومسلما مولکول -اتم -الکترون و... انتهای آن نخواهد بود در پایان لطفا کسانیکه در صحبت ادب را رعایت نمی کنند هم فکران من نخوانید چون به نظر من همه انسانها بدنبال حقیقت هستند واگر حقیقتی را یافتند بهتر است آن را بپذیرند و اگر حقیقتی وجود نداشت ارزش بی ادبی را ندارد
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

shirmohammadi - ايران - رشت
خداییش خودش هم نفهمید چی گفت.البته لایق مخاطبینش لاطایلات بافته. پیشنهاد دارم هرکسی اعم از فرقه ها و نحله های مختلف و ادیان و مذاهب گوناگون ادعایی دارد بصورت مناظره با علمای شیعه که حوزه عزیز قم معرفی میکند و پخش زنده از شبکه های رادیو و تلویزیونی پرمخاطب و کاملا آزادانه ارایه شود تا حقایق برای مردم دنیا روشن شود.واقعا اینگونه عقب ماندگی های فکری و بت پرستی های نوین در عصر علم و تکنالاژی مایه شرمندگی بشریت است
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
shirmohammadi - ايران - رشت
نه بابا ...عجب...هنوز كشف نشدي كه
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

arvin314 - انگلستان - برادفورد
اقاي اي علي اگه بگي نميدونم خدا چيه خيلي سنگينتري.
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

fardi - کانادا - هانوور
خدا یعنی حماقت محض. کودن بودن به توان 1000 و فاینالی ایمان به خدا یعنی ترس از زندگی و شادی و موسیقی و هنر. در مجموع ایمان به موجودی بنام خدا یعنی نفی هر آنچه زیبایست و باور به همه زشتیها و پلیدیهای موجود.
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
كسانيكه خداوند را انكار مي كنند و سعي در فريب ديگران دارند مصداق اين آيه هستند : يُخَادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا يَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنفُسَهُم وَمَا يَشْعُرُونَ
ترجمه : مي خواهند خدا و اهل ايمان را فريب دهند و حال آنكه فريب ندهند مگر خود را و اين را نمي دانند . والسلام
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
ادامه ...
فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ مَرَضاً وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ. وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِي الأَرْضِ قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ . أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَـكِن لاَّ يَشْعُرُونَ . وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ آمِنُواْ كَمَا آمَنَ النَّاسُ قَالُواْ أَنُؤْمِنُ كَمَا آمَنَ السُّفَهَاء أَلا إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهَاء وَلَـكِن لاَّ يَعْلَمُونَ .
در دلهاي ايشان بيماري ( جهل و عناد ) است و خدا بر بيماري آنها بيافزايد و براي ايشان است عذابي دردناك به سبب آنكه پيوسته دروغ مي گفتند . و چون آنان را گويند كه فسا در زمين نكنيد گويند : تنها ما كار به صلاح كنيم . آگاه باشيد آنها خود مفسدند ولي نمي دانند . چون به ايشان گويند : ايمان آوريد مانند ديگران ؛ گويند چگونه ايمان آوريم مانند بيخردان ؟ آگاه باشيد كه ايشان بيخردند ولي نمي دانند .
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
همانطور كه مي بينيم حرفهاي ناباوران خدا و قيامت از قديم الايام يكجور بوده و جواب ما معتقدين نيز بر اساس منطق عقل و وحي به آنها ثابت است ليكن آنها هر گاه جوابي ندارند به فحش و استهزا پناه مي برند بجاي اينكه اندكي فكر كنند و بدانند كه ما خيرخواه آنها هستيم !
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

ashayere - ايران - شيراز
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
ننگ بر خودت و هفت....
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

zebelkhan - آمريكا - سن خوزه
ehsanusa - امريكا - نيوجرسي

پروفسور و قرآن خون توي بهشت زهرا خودتي!

1- تو گفتي كه مذهبي نيستي و از اسلام هم نميخواي طرفداري كني ولي ظاهرا يادت رفت كه چند تا كامنت بالاتر حمايت عميق خودت رو از فقه اسلامي و توصيه قرآن به علم اندوزي و عدم اعتنا به برخي احاديث اعلام كردي! اگر تو طرفدار اسلام و آخوند و فقهات بلاهت بار شيعه نيستي نميدونم فرق تو با آخوند چي ميتونه باشه! كسي كه چنين نظري را در مورد اسلام داره بديهي است كه حتي مفهوم ساده سال نوري رو هم درك نكنه!

من قصد ندارم بحثي را كه شروع كرده ام به مناظره با امثال شما تبديل كنم چون نيت واقعي شما را ميدانم و چنانچه اين مقاله بسته شود بحث نيمه كاره خواهد ماند و ترجيح ميدهم جواب شما را جداگانه بدهم.

2- اما از آنجا كه با كپي برداري از ويكي پديا دچار اشتباهاتي شده ايد توضيحاتي را در مود سال نوري ميدهم.

اولا رابطه مسافت و زمان رابطه مستقيم است و در بعد فضا زمان شما ميتوانيد زمان را بر حسب مسافت يا مسافت را بر حسب زمان همان گونه كه مفهوم اصلي سال نوري است بيان كنيد نه آنطور كه شما برداشت كرده ايد! چون اين مفاهيم به اصطلاح انگليسي زبانان Interchangeable هستند. مثال ساده اي ميزنم:

همانطور كه گفتيد سال نوري مسافتي است كه نور در مدت يكسال مي پيمايد. اولا خود اين عبارت در بر دارنده مفهوم زمان است! چون داريد زمان را بر حسب مسافت قابل پيمايش با سرعت نور بيان ميكنيد! نمي فهمم كجاي اين قضيه براي شما مشكل آفرين بوده؟!
يعني چنانچه ژرفاي يك ميليون سال نوري را با يك تلسكوپ نوري مشاهده كنيد در واقع داريد وقايعي را مشاهده ميكنيد كه يك ميليون سال قبل رخ داده اند چرا كه نور مرئي اين وقايع يك ميليون سال در راه بوده كه به چشم شما رسيده! بعبارتي داريد گذشته را ميبينيد. در واقع شما هم مفهوم زمان و هم مفهوم مسافت را در عبارت سال نوري بيان ميكنيد.
تلسكوپ هابل توانست با تكنولوژي قديمي خود تا ژرفاي چند بيليون (ميليارد) سال نوري را بكاود. يعني وقايع جهان آفرينش را كه چند بيليون سال قبل رخ داده بوده و نور مرئي آن اكنون به تلسكوپ هابل رسيده مشاهده كند! در واقع عكسهاي تلسكوپ هابل مربوط به روزهاي آغازين جهان آفرينش است.(اينجا منظور من از روز ميلياردها سال اوليه است نه روز زميني - لطفا ملا لغطي نباشيد)
به زبان ساده تر زماني كه شما آسمان بالاي سر خود را چه با چشم معمولي و چه با تلسكوپهاي قوي نوري مشاهده ميكنيد داريد ژرفاي زمان را در مسافتهاي قابل كاويدن توسط چشم يا تلسكوپ مشاهده مينمايد.

به زبان بسيار ساده تر داريد گذشته را ميبينيد در مسافتي كه قابل دسترسي براي شماست! بزودي تلسكوپهاي قويتري جايگزين هابل خواهند شد كه تا مرزهاي آفرينش و مراحل ابتدايي شكل گيري جهان خلقت را به تصوير خواهند كشيد. عجله نكنيد! علم براي تمام سوالات شما پاسخ دارد و خواهد داشت.

3- در مورد قانون آنتروپي اول يا دوم ذكر كردن قانون تغييري در بحث من و نتايج آن نميدهد. مثل اينكه مطلبي را از يك كتاب نقل كنيد و شماره صفحه كتاب را به جاي صفحه 2، صفحه يك ذكر كنيد. بديهي است كه اصل مطلب همان است. من چون عجله در تايپ كردن داشتم و دارم ممكن است چنين اشتباهاتي داشته باشم. الان كه اين مطلب را مينويسم ساعت 3:30 صبح به وقت آمريكاست!

4- شما براي اينكه مطالب خود را مهم جلوه بدهيد كه مثلا داريد پاسخي به گفته هاي من ميدهيد يك پاراگراف از صحبتهاي من را نقل ميكنيد كه يك جمله معترضه مثل برداشت اشتباهتان از سال نوري را بيان كنيد!
من البته درس منطق و فلسفه را سالهاي قبل آموخته ام و با سفسطه هاي امثال شما آشنايي كامل دارم. پس سعي در انحراف بحث نداشته باشيد.

5- در جواب اينكه دانشمندان كي و كجا و با چه ابزاري توانسته اند چه چيزي را خلق كنند مطالب زيادي دارم كه خواهيد شنيد. ميلر زيست شناس معروف توانست با ايجاد شرايط تخليه الكتريكي و فشار و با تركيب ملكولهاي اوليه شرايطي شبيه به روزهاي آغازين خلقت را در آزمايشگاه ايجاد كند و با كمال تعجب پس از مدتي كه از كار دستگاه گذشت و پس از تخليه و آناليز محتويات دستگاه خود توانست به تركيبات پايه پروتئينها يا اسيدهاي آمينه و دي ان آ كه واحد ساختماني جانوران و بافتهاي زنده و مبناي حيات است دست پيدا كند!

كشت و ايجاد سلولهاي پايه براي شبيه سازي جانوران و حتي زنده كردن موجودات منقرض شده از طريق استخراج دي آن آ در حال حاضر در بسياري از آزمايشگاههاي جهان دنبال ميشود و نتايج شبيه سازي انواع جانوران و پيشرفت در بهبود اين روشها را هر روزه در اخبار ميشنويم.
لابد خواهيد گفت آن سلول اوليه را چه كسي بوجود آورده؟ در ادامه بحثها جواب خواهم داد.

6- بر خلاف تصور دوست عزيزم hamidTANTAN - اتریش - وین و همانطور كه دوست عزيز odin - بلژيك بدرستي اشاره كردند تئوري بيگ بنگ اكنون ديگر تئوري نيست و بيشتر مباني آن به اثبات رسيده و آنچه كه ادوين هابل براي اولين بار مطرح كرد توسط تلسكوپ هابل و اندازه گيريهاي كيهاني توسط راديو تلسكوپها به اثبات رسيده و نظريه غالب محسوب ميشود.

همانطور كه ايشان هم گفتند آزمايشگاه عظيم فيزيك ذرات و شتابدهنده معروف سرن در اروپا بدنبال خلق لحظه آفرينش است! بله كاري كه خداي خيالي شما و ساير مسلمين انجام داد يعني بيگ بنگ يا مهبانگ در ابعاد آزمايشگاهي براي گشايش راز خلقت!

بديهي است كه اين اولين قدم در كشف راز مهبانگ و آفرينش است ولي آخرين قدم نيست. در جريان اين آزمايش وجود ذره اي بنام ذره هيكس كه به غلط توسط برخي به ذره الهي تعبير شده به اثبات خواهد رسيد.

چنانچه وجود آن به اثبات برسد كه احتمال آن بسيار زياد است، دانشمندان را به رسيدن به فرمول جهان شمول خلقت كه در بردارنده يا ارتباط دهنده فرضيه نسبيت انيشتن و فيزيك كوانتوم است و توضيح دهنده بسياري از پرسشهاي بنيادين در مورد آفرينش ميباشد ياري خواهد داد. يعني مذهب و انديشه خدا گرايي و خداي ازلي ابدي را براي هميشه به زباله دان خواهد فرستاد و بشر را به خلق بسياري از آفريده هاي جهان رهنمون خواهد ساخت.
اين مژده را به شما ميدهم كه از 10 تا 20 سال ديگر شاهد چنان جهشهايي در دانش فيزيك و ساير جنبه هاي علوم خواهيد بود كه هزاران برابر چيزيست كه تاكنون بشر با آن نائل آمده.

اما بيش از اين براي شما وقت نميگذارم!

چون از من رفرانس خواستيد توصيه ميكنم بجاي جستجو در ويكي پديا به مقاله مشترك استيوين هاوكينگ و راجر پن رز در ارتباط با زمان و همينطور به كتاب تاريخچه مختصري از زمان نوشته استيون هاوكينگ رجوع فرماييد. فكر نميكنم با اين نابغه دانش اختر فيزيك مشكلي داشته باشيد.

اگر مشكلي بود با دانشمند برجسته جهان اسلام يا علي از كلن تماس بگيريد!
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
فاتح - ایران - تهران
تو مصداق اب..ی... نوش جان
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

charming_loli - انگلیس - منچستر
شما جمله ای گفتین که برای من جالبه که این جمله روی چه ادله فکری اومده. جملهٔ شما این بود که:
“آن خدایی که ما می گوییم بینهایت فراتر از این دنیا -جهان زیر عرش-است بنا براین تمام قوانین این دنیا مانند بوجود آمدن وبوجود نیامدن -زمان-مکان و غیره در مورد او صادق نیست” و همینطور این جمله:
“اگر خدا ظرفیت قرار گرفتن در این دنیا را داشت که خدا نبود”
این جمله‌ها برای درست بودن نیاز به دلیل قانع کننده دارند که اگر میتوانید آنها را برای همه توضیح دهید. با بگویید که طبقه چه دلایلی به این تتیجه رسیدید؟
پس قبول کنین که همونطور که گفتین انسان به دلیل جهالتش هست که خدای بینهایت رو پرستش می‌کنه. تا هر وقت به سوال بی‌ جوابی رسید که از عقلش خیلی‌ دور بود سریع مثل یک فرض خدا رو دلیل همهٔ این کارها معرفی‌ کنه به قول خود شما خدا بی‌ نهایت است. اما همهٔ ما از نظر علم ریاضی میدانیم که عددی مثل بی‌نهایت فقط ساختهٔ دست انسان است و وسیله ای برای آسان شدن حل مشکلات پیچیدهٔ ریاضی.پس مفهوم بی‌ نهایت فلسفی‌ هم همین کاربرد رو داره.و همه میدونیم که بی‌ نهایت ممکن نیست.
پس شما نباید بگی‌ که راجع به همه چیز می‌شه حرف زد اما راجع به خدا نمی‌شود چون با این تعریف در حیطهٔ عقل خط قرمزی کشیدین و به خودتون قبولوندین که عقل تا اینجا باید پیش بره. اما سٔوال جالبی‌ که من دارم رو تکرار می‌کنم و اون اینه که شما از کجا میدونین که خدا با عقل بشر قابل شناخت نیست؟ دلایل تونو از گفتن این جمله میشنوم. به شرطی که نگین چون تا به حال کسی‌ نشناخته پس نمی‌شه شناخت.به من دلیل منطقی‌ ارائه بدین.
در ضمن باز هم با کمال احترام ازتون میخوام که به سوال من جواب منطقی‌ بدین و سعی‌ نکنین دلایلی که بارها شنیده شده رو تکرار کنین.
مرسی‌
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

shahin 12 - انگليس - چشر
parastoopeak - ايران - تهران
دوست عزيز جواب شما اخوندي بود اصلا منطقي نبود شما ميگيد نبايد بوجود خدا شك كرد و فقط درباره چگونگي بوجود آمدن خدا فكر نكنيد .چرا؟و هنوز جواب سوال دومم هدف خدا چيست را نگفتي.منتظرم منطقي نه اخوندي.Ya_Ali - المان - كلن .جواب خواستم نه شعر
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
فاتح - ايران - تهران
shirmohammadi - ايران - رشت
ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
mnm - کره - کره
mohsen- - انگلستان - لیدز
فاتح - ایران - تهران
truth - یونان - اتن
مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
shiva_hr86 - -
mujtaba13 - انگلستان - منچستر
sorour - امریکا - سن آنتونیو
pejman-khafan - کانادا - تورنتو
bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
من به شما هموطنان دگر گون شده ام قول ميدم اگر با ادب باشيد. وخوب حرف گوش كنيد. و بيخود با لا و پاين نپريد. واز استادان بزرگي كه براي شماها زحمت ميكشن تا شماها چيزي ياد بگيريدحرف شنوي داشته باشيد.ميتوانيد بعد از مدت كوتاهي. بموقعيت از دست رفته اتان كه همان قبل از انقلاب است برگرديد.البته استفاده از دارو هاي ارام كنده هم توصيه ميشود.(به اميد انسان شدن)
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
odin - بلژيك - انتورپن
سلام -دوست عزيز شما نيز مانند بسياري ملاك دينداري را ادعاي آنها مي دانيد نه اعمال آنها به نظر من كسي كه معتقد است كه بايد درستكار بود و درستكار هم باشد اگر بگويد كه ديندار نيست ولي در حقيقت او مرتبه اي از دينداري را دارد چون به يكي اصول دين واقعا عمل كرده است يا آن فرد ژاپني كه صادقانه كار مي كند و يك كالايي را با كيفيت بالا به مردم تحويل مي دهد گرچه به عقيده خيلي ها بت پرست است ولي از آن مسلماني كه با تقلب كالاي بي كيفيتي را با قيمت بالا به مردم مي دهد بسيار ديندارتر است و يا شما اگر واقعا از ظلم و پايمال شدن حقوق ديگران بيزار هستيد از آن مسلمان شيعه اي كه فكر مي كند اگر هر جنايتي كه در حق ديگران انجام دهد با ريختن اشكي براي امام حسين تمام آن گنا هان بخشيده خواهد شد بسيار ديندارتر هستيد حتي اگر بگوييد ديندار نيستيد يا اديسون را كه مي گويند براي پيدا كردن ماده درون لامپ براي ايجاد روشنايي از برق بيش از هزار ماده مختلف را آزمايش كرد حتي اگر روحانيون اسلامي هم بگويند كه اديسون انسان خوبي بود وبه بشريت خيلي خدمت كرد ولي افسوس چون مسلمان نبود به بهشت نخواهد رفت بسيار ديندارتر ازعالمان بي عمل بود چون وقتي به پيامبر گفتند حاتم طايي كه سخاوتش معروف بود ولي با اين كه دين اسلام و دين مسيحيت به او ارايه شد ولي او نپذيرفت وهمچنان بت پرست باقي ماند خداوند با او چگونه رفتار خواهد كرد پيامبر گفتند به دليل سخاوتي كه داشتند خداوند عمل او را ضايع نخواهد كرد و او را وارد جهنم نخواهد كرد بلكه بين بهشت و جهنم جايي به او خواهد داد كه بسياري از مسلمانان آرزوي آن را خواهند داشت ومن حتي فكر مي كنم آن فردي كه ظاهر آراسته اي دارد و احترام ديگران را جلب مي كند ديندار تر از مسلماني است كه ظاهر كثيف و نا مرتبي دارد چون پيامبر آراسته ترين و شيك پوشترين انسان زمان خود بود و فقط يك نمونه عرض مي كنم كه پيامبر دو سوم در آمد خود را صرف خريد عطر مي كردند ويا خيلي به مسواك كردن دندانها سفارش مي كردند من اين مثالها را زدم تا فرق بين ادعاي ديندار ي وعمل به دينداري مشخص شود در انقلاب فرانسه كه گفته مي شود پس از اين انقلاب دين از سياست جدا شد نوشته اند پس از آنكه قانون جديد فرانسه در پارلمان آن تصويب شد پير مردي كه بيش از صد سال داشت به پارلمان فرانسه آمد و از نمايندگان تشكر كرد كه قانون برده داري را لغو كرده اند و او پس از صد سال كه همواره برده بوده طعم آزادي را چشيده است آن چه ديني بوده است كه بيش از صد سال انساني را به بردگي كشانده و اين چه بي ديني است كه انساني را از بردگي آزاد كرده است آيا نبايد در معناي مفاهيم دوباره فكر كرد و مانند كلمه استعمار كه به معناي آباداني است ولي آنقدر از اين كلمه براي غارت كشورها سوء استفاده شد كه اكنون معنايي جز غارت وچپاول ندارد ما در كجاي دينمان شغلي بنام عالم ديني داشتيم كه كاري جز دستور دادن وفتوا دادن نداشته باشد تمام پيامبران وامامان كه الگوهاي ما هستند هر كدام براي خود شغلي مشخص داشتند مثلا پيامبر اسلام وحضرت موسي چوپان بودند يا حضرت عيسي نجار بودندو يا امامان ما مانند حضرت علي نخلستانها يي كه كاشته يا چاههاي قناتي كه كنده مشهور است وهنوز اثاري از آنها بجا مانده يا ميگويند در زمان خلافت حضرت علي گروهي در مسجد نشسته بودند و وقتي حضرت علي سوال مي كنند آنها چه كار مي كنند جواب داده مي شود كه آنها مشغول عبادت خدا هستند حضرت علي مي پرسند پس خرج زندگي آنها وخانواده اشان را چه كسي مي دهد مي گويند مردم عادي خرج آنها را مي دهند بلا فاصله همه آنها را از مسجد بيرون مي كنند يا امام صادق با آن همه شاگرد و طرفداراني كه داشتند زماني كه در پيري در هنگام ظهر در باغ خود سخت مشغول كار بودند فردي از آن نزديكي رد مي شده است و وقتي مي بيند امام چگونه براي بدست آوردن مال دنيا در اين سن تلاش مي كنند به خيال خود مي خواهد امام را نصيحت كند ومي گويد اگر در همين حال مرگ شما فرا برسد چه جوابي براي خدا داريد كه اينچنين براي بدست آوردن مال دنيا تلاش مي كنيد امام جواب مي دهند اگر مرگ من در اين حال فرا برسد در حال عبادت خدا مرده ام چرا كه تلاش براي بدست آوردن روزي حلال عبادت است در پايان در مورد موارد ديگر همچون برده داري در اسلام يا حقوق زن مطالبي داشتم كه اميدوارم فرصتي براي آنها باشد از آنكه سخن طولاني شد از شما پوزش مي خواهم با تشكر فراوان
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ایران - تهران
درود بر زبل خان - حمید تن تن و دیگر دوستان خردگرا.

به خدا پرستان توصیه میکنم فیلم 10000BC به کارگردانی Roland Emmerich را تماشا کنند تا ببینند خدایان و حجره داران خدا پرستی و مذهب چگونه10000 سال قبل از مسیح با رعب و وحشت و تقدیس و تابو کردن مردم را استعمار میکرده اند.هر چند به تصویر کشیدن وقایع هزارن سال پیش امکان پذیر نیست ولی واقعیت ادیان و مذاهب همانی است که در فیلم نمایش داده شده داده شده است.
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
shahin 12 - انگليس - چشر دوcharming_loli - انگلیس - منچستر دوستان عزيز سلام -شما هر دو عقيده داشتيد صحبتهاي من درباره وجود خداوند منطقي نبود در ضمن من نگفتم كه عقل قادر به شناخت خدا نيست چون عقل با ديدن موجودات و عجايب جهان به سرعت بوجود خدا پي مي برد مثلا اگر حيواني مثل زرافه يا فيل را براي اولين بار از نزديك ديده باشيد عقل بسرعت بوجود خداوند پي مي برد وخدا را تحسين مي كند چون بلافاصله مي فهمد اين حيوان بصورت تصادفي بوجود نيامده است وحتما خالقي دارد ومن با قاطعيت مي گويم كه اين عقل است نه احساس من فقط گفتم كه عقل قادر نيست بفهمد كه خدا چگونه بوجود آمده است چون خدا آنقدر بزرگ است كه عقل قادر به ديدن تمام خدا نيست وبزرگي خدا را از جهاني كه آفريده براحتي مي توان فهميد و واضح است كه خدا را با دست نمي توان نشان داد همانطور كه دوستمان وقتي مي گويند بي نهايت يك عدد فرضي است من به راحتي مي توانم بگويم اگر شما آخر اين بي نهايت را بمن نشان داديد من هم مي گويم كه بي نهايت يك عدد فرضي است و واضح است كه شما هيچ عددي به عنوان پايان بي نهايت نمي توانيد بگوييد اينها را من فكر مي كردم منطقي است اگر تمام اينها به نظر شما منطقي نيست من سعي مي كنم با منطقي كه تمام انسانها با آن زندگي مي كنند صحبت كنم شايد به نتيجه برسيم ما در زندگي همواره براي تمام تصميماتي كه مي گيريم يا كارهايي كه انجام ميدهيم همواره احتمالات را در نظرمي گيريم مثلا اگر چند نفر كه ادعا مي كنند كارشناس هستند وعده اي هم حرف آنها را تاييد كنند به شما بگويند هواپيمايي كه مي خواهيد با آن سفر كنيد به احتمال يك درصد سقوط خواهد كرد شما ديگر حاضر به مسافرت با آن هواپيما نخواهيد شد واين كار شما ازنظر ديگران كار بي منطقي نخواهد بود وشما را سرزنش نخواهند كرد كه چرا 99درصد را فداي يك درصد مي كنيد حال اگر تاريخ را نگاه كنيم همواره انسانهاي زيادي بودند كه مي گفتند كه خدا هست و هزاران انسان به عنوان پيامبر آمدند كه انسانها را بسوي خدا دعوت مي كردند وعقل و احساس انسان هم با درصد قابل قبولي وجود خدا را تاييد مي كند تمام اينها اگر باعث اين بشود كه حتي يك درصد احتمال بدهيم كه خدا وجود دارد كه به نظر من بسيار بيشتر از يك درصد است منطقي است آن يك درصد را جدي بگيريم و فكري هم براي زندگي پس از مرگ كنيم البته من فكر مي كنم مشكل ما ايمان به خدا نيست مشكل ما اين است كه فكر مي كنيم كه فكر كردن به جهان پس از مرگ به معناي از دست دادن اين دنيا است در حاليكه خداوند تمام اين نعمتها را براي استفاده انسان آفريده است البته با رعايت حقوق ديگران -درپايان ازاينكه با شما صحبت كردم خوشحالم و از شما تشكر مي كنم
پنج‌شنبه 10 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
parastoopeak - ايران - تهران
شما خدا پرستان كم سواد وقتي كم ميارين ميگين چون خدا بزرگ و نامحدوده پس با عقل محدود نميشه به جواب رسيد.
پس موقع شناختش ميشه كوچيك و محدود ؟؟؟؟
تو و امثال تو نميدونيد خدايي كه قبول داريد كيه چيه از كجا اومده چطوري بوجود اومده توسط كي يا توسط چي بوجود اومده.
حنات واسه من رنگي نداره.اگه كامنت هزار صفحه بدي هم فقط به كم سواديت ميخندم
جمعه 11 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
parastoopeak - ایران - تهران
خودت فهمیدی چی گفتی؟؟ چطور با عقلت به شناخت خدا میرسی ولی با همون عقل نمیتونی بفهمی چطوری بوجود اومده؟؟ اگه این خدا که میگی بزرگه پس چطوری شناختیش ؟؟این حرفات مختص اشخاص کم سواد وذهن بسته هست.زیاد به عقلت فشار نیار
جمعه 11 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
parastoopeak - ايران - تهران
هم وطن عزيز من شخصا براي ازادي فكري وعقايد احترام قائل هستم .
و كاري ندارم كه اگر كسي بخواد الله را پرستش كند. من همان قدر كه بيك گاو پرست هندي احترام ميگذارم به اسلاميون هم احترا ميگذارم.من حتي به
مسيح كه پسر خداست احترام ميگذارم. به دين يهود به موسي كه با خدا حرف ميزد هم احترام ميگذارم.به حضرت داود هم كه با خدا كشتي گرفت و پشت خدا را بر زمين زد هم احترام ميگذارم به حضرت محمد هم كه با شمشير مباركشان كره ماه را از وسط نصف كردن هم احترام ميگذارم.
من بتمام مردم ژاپن و چين كه بت ميپرستند هم احترام ميگذارم.
البته لازم بتوضيح است كه اين احترام تا زماني ميباشد كه پا از حريم خود خارج نكنند. در غير اين صورت افرادي مثل من عكس العمل نشان ميدهند
خدا پرستي بايد يك مسئله خصوصي باشد.ونبايد خود را برتر از ديگران
بدانند. شما ميتوانيد با ديدن يك فيل يا كرگدن يا يك اسب ابي معتقد صد در صد شويد كه خدا وجود دارد . كسي با شماها كاري ندارد.ولي زور نكنيد كه همه هم بايد اينچنين اعتقاي را داشته باشند.خلاصه كنم مبارزه انسانهاي مثل من وامثال من در كوبيدن دين در اينست كه ياد بگيريد كه چنين رفتاري را با ديگران انجام ندهيد.و دين خود را در حريم خود نگاه داشته
و افكار خودتان را برتر از ديگران ندانيد. شماها ميتوانيد بر سر قبرهاي امامان
رفته وزيارت عاشورا بخوانيد.بعضيها هم اين چنين حال نميكنند . دوست دارن
برن هاواي ودر طبيعت حال كنند. بعضيها شربت امام حسيني با گلاب فراوان
دوست دارن . بعضيهاهم مثل من عاشق نوشيدن شراب بور گلند ميباشند.
خيل ها دوست دارن در كارنوال حسيني شركت كنند وقمه و زنجير بزنند.
بعضيها هم مثل من دوست دارن در كارنوال ریو دوژانیرو شركت كنند .
هم وطن عزيز parastoopeak تو ازادي هر جور دوست داري زندگي كني و هر خداي را كه دوست داري بپرستي .ولي سعي نكنيد براي خاطر عقايدتان با همنوعانتان بجنگيد. چرا كه انسانهاي مثل shahin 12 - انگليس
تولدی دیگر - ایران - تهران zebelkhan - آمريكا - سن خوزه charming_loli - انگلیس - منچستر و مليونها نفر ديگر سكوت نخواهند كرد ودر اين جنگي كه
شما اسلا ميون بپا كرديد كوتاه نخواهيم امد. پس اين گوي واين ميدان. بچرخيد.تا فقط يك نفر مثل شخص بزرگ و فرزانه اي zebelkhan شمارا بسر گيجه دراورد.
جمعه 11 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
parastoopeak - ايران - تهران
ببينيد خانم، صحبت كمي بدرازا كشيد در رابطه با هر دو نظر اخير شما بنده در همينجا جواب مينويسم. يكي از بزرگترين مشكلات تفكر ديني كه هر از چند گاهي موجب ميشه از گفته هاي قبلي خودش عقب نشيني كنه و يا مجبور به توجيه بشه، همين مطلق گرايي و كلي گويي است. مثلا اينكه من از نيستي مطلق صحبت نكردم و براي بوجود امدن بيگ بنگ به هر حال فاكتورهايي بوده و اونهم دو نيروي متضاد هم يعني جاذبه و گريز ازمركز. اين دو فاكتور كه اصليترين اجرهاي ساخت جهان هستن و ارتباط زيادي هم با ماده سياه و انرژي سياه دارن( دو فاكتور كه برخلاف دين علم فعلا نتونسته بشناستشون، تفسير در مورد خواص و اثر و مقدارش كه بعد از بيگ بنگ 97 درصد از جهان را تشكيل داده زياده اما هنوز جزو ده سوال بزرگ منجمين است.) بدون اين دو نه بيگ بنگي اتفاق ميافتاد و نه ستاره اي بوجود مياد كه حيات بدنبال خودش بياره. ببينيد ما اگر بخوايم با كلمات بازي كنيم و نقشي را كه اديان در كار خلقت به خدا دادن را با مثلا انرژي و يا ماده يا دارك متر يا بلك هول يا گرويتي و.... غيره بديم دچار مشكل ميشيم. چون موجودي بنام خدا كارهاش هدفمند و از روي نظمه در صورتيكه در خلقت تمام فاكتورهايي كه گفتم و چه بسا فاكتورهايي كه من نميشناسم و يا حتا علم هنوز نشناخته موثر بودن و بدون يكي از انها ديگري اين مسيري را كه طي شده به گفته دانشمنداني كه در ،،سرن،، بيگ بنگ را بازسازي ميكردن، نميتونست طي كنه. اما در مورد درك خودتون از جهان و بينهايت بودن ان كمي اشتباه شده. چون نيست. ببينيد جهان يعني فضا در حال بزرگتر شدن و (احتمالا با سرعت نور از تمام ابعاد سه گانه(حجم) در حال كشيده شدنه خوب اگر حدي نداشت يعني ثابت بود و ديگر جايي نبود كه بخواد در اون بزرگتر بشه .هابل نظريه خودش را با كشف متفاوت بودن طول موج و رنگ ستارگاني كه به ما نزديك ميشن و انهايي كه دور ميشن به اثبات رسوند. و حركت همه انها را وقتي معكوس كرد ،ديد بازگشت اونها همگي به يك نقطه خواهد بود كه ان نقطه امروز عدد 13.7 ميليارد سال زميني را بما ميده. (بخاطر اين زميني چون زمان در سرعتهاي مختلف حركت و سرعتش يكسان نيست.) و طبق نظر نيل دگريس تايسون (موزه تاريخ طبيعي امريكا) علت شكسته شدن و درواقع سوراخ شدن زمان و مكان ميتونه عبور انرژي از مرز سرعت نور باشه (سينگولاريتي) كه انهم فقط در بلك هول يا وارم هولها هستن كه بر اثر سرعت غير قابل تصور ورتكس (ببخشيد كه من كلمه فارسي اي براي اون بلد نيستم.) امكانپذيره.در غير اينصورت طبق نسبيت چيزي از سرعت نور رد نميشه. در هر حال چون در اين بحث بايد شديدا از پراكنده گويي و خلط مطالب و معاني پرهيز كرد (چون بناچار به مغالطه كشيده ميشه) بنده اينجا اين بحث را ميبندم و اگر واقعا مشكل يا سوال ديگري در اين مورد و پيدايش ماده و جهان هستي داشتيد بالاي همين صفحه جايي براي نوشتن و گفتگوي مستقيم هست كه در انجا ميشه رفرنس و لينك تايپ كرد و مستند تر صحبت كرد. بنده براي چندمين بار از هر دو طرف اين صحبت و شما دعوت ميكنم براي شفافيت و راحتي بيشتر در ديالوگ ساعتي را شما يا هر كدام ديگر از دوستان در يك اخر هفته انتخاب كنند كه البته بنده هم در خدمت هستم. اما در مورد مطلب اخيرتون ،ببينيد بانوي محترم در بخش قبلي صحبت هم عرض كردم ما بايد و ناچاريم براي اينكه دچار مغلطه نشيم معاني كلمات و واژه ها را كاملا درست انتخاب كنيم. تفسيري كه شما از بعضي اته ايستها و بعضي مذهبيون كردين درواقع تعبيري از وجدان و صداقت بوده نه خدا. البته دقيقا به منظور بنده اشاره كردين كه من براي نتيجه اخر اون جمله اي از برتولت برشت و اميرپرويز پويان مينويسم. ،،برشت مينويسه اگر خدا نباشد اخلاق هم نخواهد بود! پويان جلوي اون مينويسه هستند بيخداياني كه اخلاقيات و صداقت را بدون اينكه از مذاهب اموخته باشن در حد كمال دارند،، و البته برعكس. در مورد نحوه زندگي پيامبر اسلام هم جدا بهتون پيشنهاد ميكنم تاريخ طبري،، محمد جرير طبري،، و كتاب طبقات از واقدي را بخونيد. اگر بنده امروز به شما همه اعمال و صفات بد و زشت محمد را بگم شما حق داريد كه شك كنيد و نپذيرين. اما واقدي با ايشون هم دوره بوده و مثل هرودوث كه از اگاممنون مينويسه يا مثل كسروي كه از وقايع مشروطه مينويسه بعلت همدوره بودن بيشترين و بهترين منبع موثق براي ماست. يعني با خوندن اين كتابهاست كه شما ميتونيد به كاراكتر و اهداف اون اشخاص در اون دوره پي ببريد. و متاسفانه اينطور كه اون تاريخها ميگن كاراكتر و شخصيت ايشون اصلا اين چيزي كه اغلب مسلمانها بنا بر ميل خود ميگن فرق داره. كه البته اين بسته به بيننده و راوي است. خميني داد ميزد و ميگفت اينقدر نگوييد اسلام دين رافت و گذشت و غيره است! حضرت رسول در يكروز به علي دستور داد و سر 750 يهودي از بني غريظه را جدا كرد. در عوض وقتي از شما ميپرسيم، احتمالا اسم اين قبيله را هم نشنيدين و نميتونيد بپذيريد و يا دنبال بهانه و علتي در اين جنايت دسته جمعي ميگردين. اينجاست كه ميگن هر كسي از ضم خود شد يار من. موفق باشيد من يكشنبه بوقت ايران ساعت 8 شب به تالار گفت و گوي همين سايت براي ادامه و پاسخ به سوالهاي احتمالي شما و هر كسيكه خونده حاضر ميشم.
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
jacopo - ايتاليا - ميلان
فهميدن اينكه چيزي وجود دارد با اينكه آن چيز چگونه بوجود آمده خيلي فرق دارد مثلا با اين كامنتي كه شما فرستاديد من به راحتي فهميدم كه شما هستيد با اينكه شما را نديده ام ولي براي فهميدن اينكه شما كي هستيد راه درازي بايد طي شود يا اينكه شما -هر انسان -چگونه بوجود آمده ايد بسيار سخت است عقل با استفاده از نشانه هايي كه وجود دارد تنها مي تواند بفهمد كه خدا هست ولي فهميدن اينكه خدا چگونه بوجود آمده براي عقل غير ممكن است چون انسان با تمام قدرت عقلي كه دارد تنها مونتاژ كار است يعني تنها مي تواند چيزي را به چيز ديگري تبديل كند مثلا آهن وچيزهاي ديگر را به ماشين تبديل كند ولي هيچگاه نمي تواند يك گرم عنصر آهن را به تمام آهن هاي دنيا اضافه كند چون انسان خالق نيست وكس ديگري است كه خلق مي كند و آن خداست
جمعه 11 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
خدا بشما رحم کنه که وقتی اراجیف این یاعلی را میخونی مغزت منفجر نشه. ..کارش از مغلطه هم گذشته و تنها راه دیالوگ با همچین شخصی از پشت تورهای فلزی امین اباده. این جناب حسابی بالاخونه را اجاره داده، فکر میکنم بین اینها فقط این خانم پرستو هست که طالب حقیقت و اموختنه. این مسلمان ایرانی و نصف و نیمه و بلو استار و غیره بیشتر برای نشان دادن به مسئولشون در بسیج و مسجد میان چیزی مینویسن که بعد دستمزدها و پرتقالهای اسرائیلی بگیرن. شما جدی نگیرشون. یکشنبه شب اگر مایل بودین بوقت ایران 8 شب در چت روم همینجا در همین مورد البته اگر مایل باشید و بیاید صحبت میکنیم.
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
hamidTANTAN - اتريش - وين
باشماموافقم ولي شما هم لطف كنيد كسا ني را كه فقط با ادعاي ديندار بودن جنايت مي كنند به پاي دين ننويسيد عشق به وطن چيز پسنديده اي است ولي اگر كسي با گفتن اين كه هيتلر هم عاشق وطنش بود پس همه كسانيكه عاشق وطن هستند جنايتكار هستد بي انصافي است من نيز مانند شما طرفدار اين حكومت نيستم چون افراط وتفريط خطر ناك است وبه شكل ديني خطر ناكتر آن ديني كه من ميشناسم دين تعادل وميانه روي است در پايان من فكر مي كنم اين عقب ماندگيها وظلم ها به خاطر سطح پايين فكر مردم ما است نه دين چون در خيلي از كشورهايي كه دين وجود ندارد و آن كارهايي كه شما گفتيد هم آزادانه انجام مي شود ولي باز هم عقب مانده هستند و هميشه اكثريت كساني هستند كه از اين سطح فكر پايين براي ظلم به مردم استفاده مي كنند مانند وقتي كه اروپاييها به آفريقا آمدند از سطح پايين فكر آنها براي به بردگي كشاندن آنها استفاده كردند وتعداد كمي بودند كه خير خواه بودند وسعي كردند به آنها آموزش بدهند يا وقتي 90درصد زنان عربستان خود معتقدند كه زنان نبايد رانندگي كنند طرح اين موضوع كه ممنوعيت رانندگي توسط زنان نقض حقوق بشر است بي فايده است شما اول بايد به آنها بفهمانيد كه رانندگي چيز خوبي است آن وقت آنها خودشان حق خود را خواهند گرفت مثلا اگر به زنان يك كشور اروپايي گفته شود حق رانندگي ندارند دريك روز شورش مي كنند درآخر باز هم با شما موافقم هيچ اجباري در دين نيست
جمعه 11 ارديبهشت 1388

shahin 12 - انگليس - چشر
parastoopeak - ایران - تهران
من كه نفهميدم چي گفتي!! باعرض معذرت عين نه نه 90 ساله بي سواد من حرف ميزني و وجود خدا را با زرافه و شتر ثابت ميكني!! و هنوز جواب سوال دوم درباره هدف خدا چيست را ندادي؟!
جمعه 11 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
فاتح - ایران - تهران
من تمام چیزهای را که نوشتی خوندم. با عرض تاسف باید بگم تو دیگه هیچ شانسی نداری.چراکه سیر کاملاً شدن تبدیل انسان به .... را گذراندی و همچی دیگر برای تو دیر شده است . فکر کنم از درون گوشهایت هم مثل خمینی ومابقی ملایان پر از مو شده است. که این نشانه اصلا خوبی نیست
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
charming_loli - انگلیس - منچستر
shahin 12 - انگليس - چشر
با سلام - دوستان عزيز فقط يك سوال از شما دوستان دارم اميدوارم به آن جواب بديد آيا شما يك درصد هم احتمال نمي ديد كه خدا وجود داشته باشد اگر احتمال مي ديد پس عاقلانه آن است كه آن را خيلي در نظر بگيريد وبه اين راحتي نگوييد كه خدا نيست مثل همان مثال مسافرت با هواپيما كه به احتمال يك درصد سقوط مي كند و اگر صد در صد مي دانيد خدا نيست لطفا دليل خود را بگوييد شايد من هم قانع شدم بلاخره خدا هست يا نيست وحالت سومي وجود ندارد درپايان دوست عزيز shahin 12 - انگليس - چشر اگر بگويم از گردش منظم زمين بدور خورشيد يا از يك سلول بنيادين كه تمام اطلاعات يك موجود زنده در آن قرار دارد و در صورتيكه كشت شود يك موجود زنده بوجود مي آيد به وجود خداوند پي بردم به نظر شما مثال خوبي است -در آخر از مديران سايت براي زحماتشان تشكر مي كنم
جمعه 11 ارديبهشت 1388

jacopo - ايتاليا - ميلان
parastoopeak - ایران - تهران
داری زور میزنی عقایدت که فقط بر اساس احساس هست ونیز تفکری که از بچگیت بهت حاکم کردن با دلایلی مسخره ثابت کنی. بیشتر از این وقتمو واسه بیسوادهایی مثل تو تلف نمیکنم.از قدیم میگن بی خبری خوش خبری.پس خوش باش. بای
جمعه 11 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
دوستان آیا کتاب دانشمند انگلیسی استفن ویلیام هاوکینگ به نام تاریخچه زمان را مطالعه کرده اید؟ خواندن این کتاب را به همه شما پیشنهاد میکنم با تشکر از همه شما

جمعه 11 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
kasrino - ایران - تهران
با سلام و تشکر از شما به جهت توجهتان
اینجانب من هم با خدایی را تجربه کرده و هم بی خدایی را , هم شیعه بوده ام و هم سنی و در نهایت به این نظرات و این نتایج با تحقیق و اندیشه بسیار رسیده ام و نمیدانم که چند نفر مانند من فکر میکنند به نظر من چاپلوسی خداوند بسیار خطرناک تر از هزاران بمب اتم است و عبادت خداوند بسیار زیباتر از زیباترین صحنه ها در عین حال مهمتر از عبادت خداوند روش درست زندگی است که خلاصه میشود در احترام به حق و حقوق خود و سایر افراد و سایر موجودات زنده یا غیر زنده

amirpro - بلزیک - استنده
همچنین سلام به شما و تشکر از ابراز محبتتان

p.a - بلژیک - لیژ
سلام
دوست عزیز
انسان نسبت به خالق (فارغ از قبول وجود یا عدم وجود ایشان)وظیفه ای ندارد بلکه این وظیفه متوجه به سایر مخلوقات ائم از انسان یا حیوان , زنده یا غیر زنده میباشد و در حقیقت به نظر بنده درجه اول از اهمیت روش درست زندگی است با توجه به اینکه بنده به خداوند فارغ از هر نام و خصیصه اعتقاد کامل دارم همچنین این اعتقاد بر اساس تحقیق بوده است به نظر من خداوند دوست ندارد که به سایر بندگان و مخلوقات ایشان به هر دلیل و عنوان ونیتی ظلمی روا شود
ممنون
سپیده صبح - ایران - تهران
متشکر از نظر و توجهتان بسیار متین و جالب بود
به نظر بنده انسان از اول تا به آخر به دین نیازی نداشته و ندارد چرا که همه ما انسانها توانائی دریافت راه و روش زندکی را داریم .با تشکر مجدد از شماو با تشکر از همه دوستان دیگر.
جمعه 11 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه

با سلام به شما
دوست عزیز و گرامی آرزوی موفقیت برای شما دارم خواهشمندم ملاحضه فرمائید
1.اعتقاد به خدا حالت دوم ندارد=؟
2.چرا شما فکر میکتید اعتقاد به خداوند مشکل می آفریند؟ در صورتی که بنده میگویم مشکلات یا سعادت بشری میتواند فارغ از اعتقاد یا عدم اعتقاد به خداوند باشد
4.اعتقاد بنده به خداوند پس از تحقیقات فراوان بوده است البته مهم نیست که بنده به اعتقاد به خداوند یا عدم اعتقاد به ایشان رسیده ام مهم این است که این نتیجه ناشی از تحقیق و مطالعه و فارغ از تعصبات مختلف یا جهل یا دشمنی با دین و مذهب باشد
3.به نظر بنده اعمال انسان باید فارغ از ترس از جهنم یا رسیدن به بهشت باشد
4.به نظر من شما دین و خداوند را به هم ربط میدهید در صورتی که به نظر بنده این دو ,دو مقوله جدا از هم هستند و اگر میبینید که انسان دین را اختراع کرده است این دلیل بر عدم انصاف نمیگردد
5.شما چه به خداوند اعتقاد داشته یا نداشته باشید باید به عقاید دیگران احترام گذاشته و احترام هم ببینید چیزی را که متاسفانه و افسوس و صد افسوس شاهدش نیستیم چه از جانب شما و چه از جانب مخالفانتان
همچنین در مورد کامنت شما در مورد دلایل رد وجود خداوند شامل بیگ بنگ و یا ....شخصا به نظراتتان احترام میگزارم من هم معتقدم که تئوری بیگ بنگ درست بوده و دنیا شامل هشت هزار میلیارد میلیارد ستاره بوده که همه این ستارگان که خورشید ما یک ستاره متوسط از ایشان است تنها 5 درصد جهان هستی را تشکیل میدهد ,خلقت به یک باره نبوده است بلکه این خلقت تدریجی بوده ,نظریه تکاملی داروین نیز درست میگوید و و و و اما همین ها بالقوه میتواند یکی از دلایل اثبات وجود خالق فارغ از هر نام و خصیصه باشد حتی همین آنتروپی (بی نظمی) نیز میتواند یک دلیل باشد
در انتها از شما برای تحمل نظر بنده تشکر میکنم
جمعه 11 ارديبهشت 1388

Ya_Ali - المان - كلن
سلام علیکم .
shahin 12 - انگلیس - چشر
بنده نیز جواب دادم . قبول دارم سنگین است . اما سعی کنید از مغز و عقلتان استفاده کنید تا بتوانید معنای کلام امیر المومنین(ع) را بفهمید .هر جایی را نیز که پس از تلاش خود نفهمیدید سوال کنید .خداوند اول است پیش از هر اولى و آخر است بعد از هر آخرى و به سبب اول بودنش لازم است که او را آغازى نباشد و به سبب آخر بودنش واجب است که او را پایان و آخرى نباشد .والسلام .
جمعه 11 ارديبهشت 1388

shahin 12 - انگليس - چشر
parastoopeak - ايران - تهران
اولا مثل احمقي جواب سوال را با سوال نده دوما قران و انجيل و بقيه كيلو چنده. سوما هنوز جواب سوالم درباره هدف خدا چيست را ندادي؟! چهارم شما كه ادم مذهبي و تعصبي هستيد بهتره از منطق حرف نزني پنجم برو چندتا ايه عربي تلاوت كن تا جهنم نرفتي
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
دلايل من مسخره نبود اگر من نادان هستم تو كه دانا هستي ومي داني خدا حتما وجود ندارد با دلايل عا قلانه ات ثابت كن
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
shahin 12 - انگلیس - چشر
parastoopeak - ایران - تهران
اولا اگر خیلی اصرار دارید که بفهمید هدف خدا چیست تکامل انسان که حوصله توضیح ندارم دوما عصبانی نشید همین جا تمامش می کنیم ما را به خیر شما را به سلامت
جمعه 11 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
odin - بلژيك - انتورپن
دوست عزيز سلام از اينكه اين همه حوصله كرديد وبه زحمت افتاديد از شما تشكر مي كنم ولي با اين اوصافي كه شما كرديد اگر همه اينها درست باشد -كه من شك دارم چون علم انسان تجربي است ومسير آزمون خطا را طي مي كند وامروز چيزي مي گويد و فردا چيز ديگر مثل داروي ساده آسپرين كه دهها مقاله ضد ونقيض درباره مفيد بودن يا مضر بودن آن نوشته شده-ولي اگر نظرات علمي شما درست باشد ونتيجه اش اين باشد كه خدا نيست چه شيوه اي براي زندگي پيشنهاد مي كنيد آنچه كه به نظر من مي رسد در آن صورت زندگي انسان ديگر ارزشي ندارد و ما زندگي ميكنيم كه بميريم و زياد مهم نيست كه خوش بگذرد يا بد بگذرد مانند غذايي كه ديروز خورده ايد وامروز براي شما غذاي ديروز مهم نيست ولي در اعتقاد به خداست كه زندگي انسان معني پيدا مي كند و زندگي اين دنيا به عنوان سرمايه اي براي زندگي پس از مرگ است
جمعه 11 ارديبهشت 1388

odin - بلژيك - انتورپن
parastoopeak - ایران - تهران
سلام و درود. ببینید پرستو خانم انسان بواسطه ازاد بودن دستهاش اختیار نه بلکه اجبارآ مغز خودش را بکار گرفت و بجای اینکه در مقابل اعمال طبیعت از خودش عکس العمل غریزی نشون بده، از ان برای فکر کردن و بعد عمل کردن استفاده کرد. و این موجود را به انسان ابزارساز تبدیل کرد.و هر چه بیشتر فکر میکرد و از مغزش استفاده میکرد حکومت و برتریش بر بقیه موجودات دیگه بیشتر تثبیت میشد. هر چه این مغز بیشتر کار میکرد برتریش و بخدمت گرفتن بقیه جانورها اسانتر و در نتیجه زندگی راحت تر و شکمش سیرتر میشد، و در همین دوره مصرفش از گوشت و پختن غذا و پروتئین در گوشت و لبنیات فوق العاده بیشتر میشد. و کسانیکه در رشته های پزشکی و طبیعی تحصیل کردن بهتر از من میدونن که پروتئین باطری مغز است و مثل ورزشکاریکه دوپینگ کرده باشد .مغز اورا به سوال کردن پس از وحشت کردن از اتفاقات طبیعی واداشت.مثلا اگر شما پشت سر یک اسب یا سگ(که به مراتب از بقیه حیوانها باهوش تره) یک ترقه یا تیر بزنید اون دو جانور میترسن و فرار میکنن. اما اگر همون ترقه را پشت سر یک انسان [کرومانیون] ابزار ساز که 150000 سال پیش زندگی میکرد و هنوز زبانی برای ارتباط نساخته، بزنی بعد از ترس و فرار نگاه میکنه و جویای علت میشه. حتا یک بچه 5 ساله هم امروز جویاست و سوال طرح میکنه .مرز و قدم اول جدایی ما از حیوانات.برای اغلب سوالها جواب نداره ولی جاهایی که دنبال راه حل مسائل هست موفق تره مثلا کم کم میفهمه که اگر درختی را هل بده و روی رود بندازه میتونه میان بر بزنه و راه کمتری را طی کنه. ولی در اونجاهایی که سوالها ترسناک بودن نه تنها بجواب درست نمیرسید بلکه منحرف میشد و موهومات را در فکر خودش پروار میکرد.رعد و برق، ابر، باران، سیل برف،تگرگ، سقوط شهاب سنگ، خسوف و کسوف و از این دسته اتفاقات و سر امد همه انها که مرگ است( هنوز هم هست) اینها او را به اختراع تخیلات وا داشت. انقدر انها را تکرار کرد که مثلآ هنگام کسوف روی پشت بام قابلمه زنی به یک سنت و بعدها داخل دین هم شد.ترس از مرگ انسان را به اختراع بهشت و جهنم و برزخ و دوزخ وخلاصه کشاند. بیشتر از چند ده هزار سال انسانهای مختلف فرصت داشتند که این تخیلات و تصورات را غوام بدهند، بپزند، و بپذیرن .با اختراع خط و زبان هم که سرعت ثبت تخیلات بیشتر میشد. در هر بخش جغرافیایی خاصی انسانها روابط ، سنتها ، زبان و اداب خاص خودشان را داشتند. در مناطقی که تمدن و زندگی شهر نشینی سابقه بیشتری داشت، ان سوالهای ترسناکتر و سخت تر حال که زبان هم دارد را تلاش میکرد تفسیر کند.خلقت خودرا بدست و مدیون او میدانست. در شرق بیشتر این تفسیرها شکل مادی داشت چون رفاه و اسایشی نسبی از زندگی شهری و کار بدست اورده بودند و در واقع سر بلند با یک اعتماد بنفس خوبی زندگی میکردن. و رهبران جوامع که معمولآ باهوشتر از بقیه بودند نه میتوانستن و نه جامعه میپذیرفت که خودشون را چیزی بیشتر از پادشاه یا سردار سپاه بنامن. جامعه طبقاتی شده ( طبقه اول دهگانها که زمیندارها و مالکین بودن. رعیت که روی زمین دیگران کار میکردن و این وسط یک بخش کوچکی هم صنعتگر بودن) و البته سپاهیان. پس در این جوامع یک سری اسطوره محترم و یک سری هم خدایان که کمی محترمتر از اسطوره ها بودن و میشه گفت مقدس: میترا، مهر، اهورا مزدا، سوشیانسها و در هند رئا ،ویشنا و خدایان دیگه اما در اینجور جوامع رهبران بزرگ حتا بودا خودش را نماینده یا فرستاده خدا نخوند. همینطور در چین، کنفسیوس. ایران هم در واقع بعلت قدرت زیاد پادشاه و داشتن ارتش اماده (گارد جاویدان) زرتشت با شاهان مخالفتی نکرد فقط رهبری معنوی و تفسیر در سوالهای طبیعی را بعهده گرفت. بعلت رفاه سطح فکر مردم بالا بود و مثل قوم بنی اسرائیل یا اجیپت (مصر) پادشاه و بعدها حتا یونان و رم کسیکه پادشاه بود یا خودش را نماینده خدا و یا خود خدا معرفی میکرد. در این جوامع هم میدونیم که برده داری و فاصله طبقاتی وحشتناک بوده. پس نیاز بخدا در قوم مخصوصا سامی بیشتر بوده. باید پادشاهان و رهبرانشون که دائم در فکر قدرت بیشتر و جنگ بودن مشروعیت از جایی غیر از مردم میگرفتن. کم کم این افرینش خدا بخاطر تکرار و پرهیز از تناقضهای خیلی اشکارتر دین را دور خودش ساخت. همراه با ان قانونهای دین، که همگی بدون استثناء در جهت منافع اون رهبر بالایی بودن را ساخت .خلاصه کنم. علم خود را اصلاح و متکامل میکند اما مغالطه و حکمت دروغین نمی بافد، اعتراف به اشتباه میکند، از خود انتقاد میکند، و با زبان ساده میگوید اگر توانستید پدیده ای را به اثبات برسانید و بوسیله 5 روش علمی مشاهده کنید، (بینائی- شنوایی- بویایی- لامسه- چشایی) پس از ازمایش مکرر و مشاهده نتیجه یکسان انرا میتوان پذیرفت. دین و خدا را شما باید بپذیرید چون از بچگی با شما بوده، و جای شک ندارد. شک یعنی ارتداد ولی علم و پذیرش ان با شک کردن در پدیده ها شروع میشود. بخش دیگر سوالتان هم عزیز جان هیچ زندگی ای و هیچ خوابی مثل خواب از روی وجدان ازاد و صادق زندگی کردن ،شیرین و لذتبخش نیست. باور کنید دوست عزیز،هموطن گرامی برای صادق زندگی کردن و با انصاف و وجدان بودن نیازی به موهومات و خرافات و ترس از خدا نیست. یعنی اگر بخاطر ترس از سوختن در اتش و یا به هوای هوری 80 متری کسی انسان باشد در واقع این ترس و جایزه است که شخص را انسان کرده. نه انسانیت خودش. باور کنید در دنیا لذتی از این بیشتر نیست که بدون فکر معامله، بدیگری کمک و محبت کردن.
از مسئولین سایت بعلت طولانی شدن مطلبم واقعا پوزش میخوام.
شنبه 12 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
استاد شهيد مرتضي مطهري حدود 50 سال پيش كتبي در زمينه خداشناسي و ديدگاه هاي ماتريالسيتي نگاشته است كه اگر جوياي حقيقت باشيم مي توانيم با مطالعه آنها به دركي عميق و منطقي از خود و جهان اطرافمان برسيم و جاي سوال است كه چرا بعضي افراد با اينكه جواب سوالاتشان سالهاست كه داده شده است متاسفانه باز سوالاتشان تكرار مي شود !!! به نظرم اين امر ناشي از 2 امرست 1- نا آگاهي 2- دشمني و عناد .
شنبه 12 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ايران - تهران
محصول خدا پرستی چیزی جز بدبختی نیست.مذاهب و خدایان راهی برای تحمیق مردم و استعمار آنها در هر زمانی بوده اند.
آقایان و خانمهای خداپرست وضعیت کشورهای آفت زده مذهبی به خصوص مسلمان را با کشورهای سکولار را در ابعاد زیر با هم مقایسه کنید تا ببینید مذهب چه بر این سر ملتها آورده است.
تحقیقات و علوم و فن آوری
ورزش
پزشکی
رفاه اجتماعی
دموکراسی
سلامت روحی روانی مردم
اعتیاد
فحشا
بیکاری
تورم
رانت خواری
مسولیت پذیری و پاسخگویی دولتمردان
سلامتی انتخابات
جایگاه مجلس و اهمیت رای مردم
و صدها و هزاران مورد دیگر....
------------------------------
یک ملت زمانی نجات پیدا میکند که مذهب و خدا را کنار بگذارد و فقط و فقط به عنوان یک موضوع شخصی به ان نگاه کند.در واقع یک جامعه سکولار .جامعه ای که داشتن ریش و تسبیح و انگشتر عقیق و رفتن به مراسم مذهبی عامل ارتقا کارمند دولت نباشد.جامعه ای که استفاده از امام زمان موهوم گرین کارت و مجوز برای زیر پا گذاشتن قوانین اجتماعی نباشد.در انجا است که چیزی به نام ولی فقیه نمیتواند بر مردم حکومت کند.
و ....
شنبه 12 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ايران - تهران
فاتح - ایران - تهران
اگر سوال من را جواب بدید ممنون میشم.
چرا در جامعه ما نمیشود کسانی را مثل خامنه ای - واعظ طبسی .جنتی و ایت الله ها را نقد کرد؟ این افراد چه تفاوتی با من و شما دارند که سزای نقد کردن آنها بند 209 زندان اوین است؟
خوشبختانه من و شما در یک شهر زندگی میکنیم .من هم یک مسلمان زاده هستم و در یک خانواده روحانی بزرگ شدم.نه جاسوس اسراییلم نه مجاهد و نه سلطنت طلب....من یه ایرانی از داخل ایرانم .
لطفا پاسخ دهید.
شنبه 12 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
تولدی دیگر - ايران - تهران
با سلام
دوست عزیز آیا میدانید که آمریکا یکی از مذهبی ترین کشورهای دنیا است؟!!!!!
اما آیا در همین آمریکا مشکلاتی را که ذکر نمودید وجود دارند؟ آیا آمریکا به عنوان یکی از موفقترین کشورهای دنیا اعتقاد به خداوند را به کناری نهاده است؟ بر روی دلار آمریکا این جمله نقش بسته است In God We Trust پس اگر نگاه کنید تنها و تنها دین و مذهب عامل اصلی در رشد و پویایی یا انحطاط یک کشور یا جامعه نیستند به نظر عامل تائثیر گزارتر از مذهب و دین فرهنگ حاکم بر آن کشور یا جامعه است , بنده خود یکی از مخالفان سر سخت دین و مذهب هستم و آنان را ساخته بشر میدانم اما در عین حال میگویم که نمیشود همه مشکلات را گردن آنان بیندازیم
من هم موافق جامعه سکولار و غیر مذهبی هستم اما همین سکولاریسم به ما میگوید که دین و مذهب امریست شخصی و هرکس میتواند دین یا مذهب خودش را داشته باشد
با تشکر از شما
شنبه 12 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ايران - تهران
بهرام راشاد - ایران - تهران

دوست عزیز.

در نظر سکولارها، 'خصوصی' بودن دین به همان معنای 'خصوصی' بودن وضعیت حساب بانکی افراد نیست. درمورد 'عمومی' هم، سکولارها آن را به معنای ' تحت حافظت و دارای امتیازات اجتماعی بودن' به کار می برند. به این ترتیب، تمایل به کنار گذاشتن دین از 'زندگی عمومی' به معنای مخفی کردن دین از انظار عمومی نیست. بلکه به معنای حذف حمایت عمومی (بخوانید: دولتی) از دین است. پس خصوصی سازی دین، به معنای حذف دین نیست، بلکه شخصی و اختیاری کردن آن است.

پس می بینیم که روند سکولاریزاسیون یا فلسفه ی سکولاریزاسیون به هیچ وجه مستلزم مرگ دین نیست. سکولارها در مورد نقش مناسب دین در جامعه نظرات و ارزیابی های گوناگونی دارند. برخی سرسختانه معتقد اند که شرّ دین بیش از خیر آن است. این گروه به زوال تدریجی دین امید دارد. اما بسیاری هم از حفظ نقش دین در حیات اجتماعی و اخلاقی مؤمنان خشنود اند. حتی برخی سکولارها از بنیادهای خیریه ی دینی و تلاش های اجتماعی این بنیادها برای کاهش فقر و رنج مردم حمایت می کنند

به عقیده من مذهب بایستی جنبه شخصی داشته باشد مثل مدل مو و لباس و مسواک و لباس زیر هر فرد. تا جایی که به دیگران آسیبی نرساند.
در کشورهای غربی تا انجا که من شنیده ام (نرفته ام) در مقابل یک مسجد ممکن است بار یا کازینو باشد و یا حتی روسبیخانه.ولی هر شخص میتواند خودش در بد یا خوب بودن ان تصمیم بگیرد و به محل مورد علاقه اش برود نه مثل ایران به او دیکته شود.
وظیفه دولتهای غربی کنترل جامعه و احترام به علایق شخصی افراد جامعه است تا جایی که به آزادی و سلامت دیگران آسیبی رسانده نشود.
در حالی که در کشور ما همه با یک نسخه آماده و پیچیده شده از 1400 سال قبل محکوم به رفتن به بهشت موهوم هستند.
سپاسگزارم
شنبه 12 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
تولدی دیگر - ايران - تهران
منم يكي از منتقدين جدي حكومت هستم پس چرا زندان نيستم ؟ انتقاد منطقي امريست پسنديده كه باعث رشد و تعالي مي شود . ولي وقتي شخصي پا فراتر گذاشت و دست به تخريب زد در هر جاي دنيا كه باشد مجازات مي شود . البته منم منكر وجود بي عدالتي نيستم و معتقدم وضع كشور بايد بهتر از حال ميشد ليكن خيانت و سوِ مديريت وجود دارد ولي براي مثال دليلي ندارد درب مدرسه رو بدليل وجود تعدادي دانش آموز خلافكار بست .
شنبه 12 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ايران - تهران
فاتح - ایران - تهران

ممنون از پاسخ شما هموطن عزیز.
* یعنی منظورتان این است که شما و ارباب جراید آزادانه و بدون ترس آیت الله خامنه ای و ... را نقد میکنید؟ اگر جواب مثبت است پس چرا پالیزدار فرزند انقلاب و جبهه در زندان بسر میبرند؟

*چرا در جوامع غربی به راحتی روزنامه ها بزرگترین مقام دولتی و مذهبی را بدون ترس نقد میکنند.در حالی که در کشور ما چنین نیست!!

*آیا در ایران کارگردانی مثل مایکل مور آمریکایی که با فیلم 11/9 دولت آمریکا را شدیدا نقد کرد میتواند دولت ایران و رهبری را به چالش بکشاند؟ ایا ده نمکی میتواند چنین فیلمی را بسازد؟
* لطفا طریقه انتقاد سازنده را برای من توضیح دهید که چگونه میتوان علمای عظام را از طریق سازنده نقد کرد و از چه راهی این کار امکان پذیر است .

لطفا این را در نظر بگیرید که من یک شهروند معمولیم نه مثل مهدی خزعلی فرزند آیت الله خزعلی.

منتطر پاسخ شما هستم.
سپاسگزارم
شنبه 12 ارديبهشت 1388

بهرام راشاد - ایران - تهران
تولدی دیگر - ايران - تهران
با سلام و تشکر از نظراتتان
دوست عزیز پس اختلاف من و شما در کجاست؟

از طرف من خداحافظ شما و برای شما یک موفق باشید
شنبه 12 ارديبهشت 1388

تولدی دیگر - ايران - تهران
بهرام راشاد - ایران - تهران
پیروز باشید.
---------------------------------
فاتح - ایران - تهران
من منتظر پاسخ شما هستم.
شنبه 12 ارديبهشت 1388

فاتح - ايران - تهران
تولدی دیگر - ايران - تهران
با كمال تاسف بايد خدمتتون عرض كنم در كشورهاي غربي آنطور كه فكر مي كني آزادي بيان وجود نداره و اگر كسي پا فراتر از خطوط قرمز بگذاره بلايي به سرش مي آرن كه ... !!! البته صداي مظلومين در غرب نيز خفه ميشه و اين واقعيتي است كه وجود دارد لذا لطفاْ به اين راحتي از آزادي بيان در غرب دفاع نكن . حالا بريم سراغ قسمت بعد : در غرب افراد نيستند كه مهم اند بلكه جريان فكري و خط مشي مهم است بنابراين هر كس از خط فكري رهبران پشت پرده و رسانه هاي خبري خارج گردد سريعاْ مورد هجمه خبري قرار مي گيرد و يا براي ساكت نمودن افكار عمومي اقدام به قرباني كردن يك مقام مي نمايند پس بهتره انقدر ساده انديش نباشيم كه مثلاْ با ديدن فلان فيلم ضد بوش فكر كنيم عجب آزادي هست بلكه در غرب از چنين افرادي بعنوان شير اطمينان استفاده مي شود .
البته در اين بخش كه ظرفيت انتقادپذيري در كشورمان پايين است باهات موافقم ولي خفقان بمعنايي كه در كشورهايي مثل مصر وعربستان و ... در كشورمان وجود ندارد زيرا بارها انتقاداتي بر عليه مقامات كشور را در جرايد خوانده ام و بي انصافي است كه بگوييم هر مخالفتي در كشور توسط حكومت سركوب ميشه .
شنبه 12 ارديبهشت 1388

hamidTANTAN - اتريش - وين
تولدی دیگر - ایران - تهران
افرین بر تو . درود بر ان شرفت. توفرزندراستین کورش هستی.
ایران با بودن ادمهای مثل تو هستش که هنوز داره نفس میکشه
(موفق باشی دوست خوب من)
شنبه 12 ارديبهشت 1388

ehsanusa - امريكا - نيوجرسي
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
hamidTANTAN - اتریش - وین
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
يكشنبه 13 ارديبهشت 1388

parastoopeak - ايران - تهران
odin - بلژيك - انتورپن
سلام حداقل جدا از اعتقاد داشتن يا نداشتن به خدا بر لزوم انسانيت انسان واحترام به ارزش انسان توافق داريم كه به نظر من اين مهمترين موضوع بشريت امروز است در پايان از اينكه با شما صحبت كردم خوشحالم وصحبت با شما باعث شد به مسايل عميقتر نگاه كنم اميدوارم موفق وپيروز باشيد وروزي در ايران آزادانه زندگي كنيد با تشكر
يكشنبه 13 ارديبهشت 1388

Facebook Twitter Contact us RSS
www.IranianUK.com
دویچه وله
تحصیل در انگلستان - آمریکا

جدیدترین مطالب سایت
دیدنی ها و شنیدنی های روز
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اخبار ایران و جهان
اخبار ورزشی
اخبار سینما و موسیقی
اخبار ایرانیان خارج از کشور
حوادث
عکسهای دیدنی
ویدیو کلیپ
دانلود فیلم
دانلود موزیک
فیلم ایرانی
دختران پسران و مسائل جنسی
پزشکی و سلامتی
علمی و دانستنیها
مقالات
داستان
روانشناسی
خانواده و زندگی زناشویی
تاریخی فرهنگی و هنری
زنان
مد آرایش و زییایی
تغذیه رژیم و گیاهان داروئی
آشپزی
مذهب و عرفان
طنز و جوک
کتاب و شعر فارسی
ایران سرای من
انواع فال طالع بینی و تعبیر خواب
روزنامه ها و مجلات
کامپیوتر و دانلود نرم افزار
رنگارنگ
راهنمای زندگی در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور
مهاجرت
کودکان
امکانات
خانه
تبادل نظر پرنیان
سفارش آگهی
تماس با ما
فیلترشکن
عضویت در سایت
RSS
آگهی های متنی
عکس - ویدیو - سرگرمی
تحصيل در آمريكا
ادامه تحصیل در انگلستان
کالج های زبان در انگلستان
طراحی حرفه ای وب سایت
کنترل پنل کاربران
عضویت در سایت
تغییر کلمه عبور
تغییر دیگر مشخصات
جستجو در ایرانیان انگلستان
عضویت در خبرنامه
ایمیل :
دوره های تضمینی آموزش زبان انگلیسی
صرافی سمیانی
صرافی کاسپین
رایان یوکی
صرافی اطلس
صرافی موج
صرافی پرآرا
صرافی سیمرغ
دویچه وله فارسی
ادامه تحصیل در انگلستان
طراح وب سایت
راهنمای مشاغل ایرانیان
کتاب فروشی نما
صرافی گاندی
فیسبوک رایان یوکی
رایان یوکی
اين سايت هيچ گونه مسئوليتي را در قبال آگهي ها نمي پذيرد
جدیدترین مطالب سایت
حضور اتباع افغان در استان مازندران «ممنوع» اعلام شد
پوتین: به توافق هسته‌ای با ایران خیلی نزدیکیم
دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد.
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است
عضو مجلس: در جمهوری اسلامی فساد و رشوه و اختلاس به نوعی هنجار تبدیل شده است
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران
"دانشگاه ایرانیان" با وجود لغو مجوز آغاز به‌کار می‌کند.
دو عضو دولت روحانی از افشای «مصوبات به کلی سری» ایران خبر دادند
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو
نقشه شوم خواستگار قلابی با حلوای مسموم
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان.
حریف پرسپولیس می‌خواهد با مهاجم تاتنهام به تهران بیاید/ لخویا قطر آده‌بایور را می‌خواهد
تلاش ناکام دو مردجوان برای اسیدپاشی به صورت دخترجوانی که مدیر اجرایی شرکت شان بود
وزارت ورزش و آخرین گزینه موجود / هدایتی در یک قدمی بازگشت به پرسپولیس
کیف‌قاپی‌های 4 دانش‌آموز سوار بر یک موتور
گلر پرسپولیس به دنبال رضایتنامه از پرسپولیس / نیلسون با گسترش فولاد تمام کرد
«سالمونلا» چیست؟
علائم کمبود آهن در زنان
آیا کورتون داروی بدی است؟
فال روز پنجشنبه 18 دسامبر - 27 آذر
شیخ حسین انصاریان:خیلی از زنان بدکاره را خودم شوهر دادم
علم الهدی: فسق‌ و فجورهایی در فرودگاه مشهد می‌بینیم
مشاهدات جالب روان‌پزشک سوئیسی از کنگره روان‌پزشکی در ایران.
برگزاری تور شب یلدا ممنوع شد
معاون اول روحانی: هنوز نگفته‌ایم چه سوء استفاده‌هایی در گذشته انجام شده است
آمریکا سفارت خود در کوبا را بازگشایی می‌کند
بحث و جدل پیرامون ورود یک ماده مخدر "کاملا قانونی" به بازار.
دلار آمریکا در بازار ایران به بیشتر از ۳۵۰۰ تومان رسید
سهم ایرانی‌ها در انتشار مقاله‌های علمی تقلبی
پاسخ رفسنجانی به مصاحبه محمد خامنه‌ای: «سخنان سخیف»
ادامه ...
دیدنی ها و شنیدنی های روز
سخنانی تکان دهنده از فقر در خوزستان در برنامه صندلی داغ صدا و سیما
نوازندگی با گیلاس های شراب در خیابان
یک درس به یاد ماندنی برای راننده
برج Dom در هلند
نفرین های زن جوان بر اثر ترس در پارک بازی
میهمانان مادام توسو، از کیم کارداشیان تا مسود اوزیل.
زندگی ایرانی در کشاکش سنت و مدرنیته.
کارشناس مذهبی، داستانی از چشم‌چرانی با ذکر خدا تعریف می‌کند
تصادف دوچرخه سوار با یک آهو در جاده
آلمان و تنوعی که نمی‌توان از آن چشم پوشید.
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن
ویدیوی نگاهی به سال 2014 - تهیه شده توسط گوگل
صحنه هو کردن حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران - 24 آذر
عنکبوت بزرگ یک مارمولک را زنده زنده خورد
ادامه ...
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
صحنه هو کردن حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران - 24 آذر (221+)
چشم چرانی مرد , او را از روی تردمیل بر روی زمین انداخت (127+)
ساخت پروتز سه بعدی برای سگ معلول و تجربه اولین دویدن با آن (97+)
حضور بی‌روبنده‌ی همسر شیخ سعودی در تلویزیون جنجال برانگیخت. (88+)
تنبیه عجیب دانش آموزان یک مدرسه (84+)
وضعیت روحی سهیلا جورکش بعد از انجام ۲۲ عمل جراحی نامناسب است (78+)
پاسخ رفسنجانی به مصاحبه محمد خامنه‌ای: «سخنان سخیف» (76+)
مرگ قهرمان وزنه‌برداری جام باشگاه های آسیا / میثم محبی دچار گازگرفتی شد (70+)
جشن تولد کوچکترین قربانی اسیدپاشی (70+)
جنایت فجیع پایان رابطه پنهانی (70+)
«من همراه تو خواهم بود»؛ هشتگ هم‌بستگی استرالیایی‌ها با مسلمانان. (63+)
گفت‌وگوی منتشر نشده با آیت‌الله منتظری؛ 'رئیس ساواک برای آیت‌الله خمینی پیغام داده بود'+ ویدیو (63+)
مخالفت صریح با برنامه اتمی ایران در همایش هسته‌ای دانشگاه تهران (56+)
رفسنجانی: تنها گاهی قطعاتی از کوه یخ فسادها به مردم گفته می‌شود (53+)
تلاش ناکام دو مردجوان برای اسیدپاشی به صورت دخترجوانی که مدیر اجرایی شرکت شان بود (42+)
ادامه ...
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
Copyright 2004 - 2014 © IranianUK.com , All rights reserved.