● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
نگاهی به کتاب رضا شاه از سقوط تا مرگ نگاهی به کتاب رضا شاه از سقوط تا مرگ

یکشنبه 25 می 2008 - 5 خرداد 1387
کتابی تازه درباره سقوط رضا شاه پهلوی و مرگش انتشار یافته است که مولف‌آن معتقد است یکی ازکاملترین کتاب‌ها درباره دوران نشیب زندگی وی تا به این لحظه به شمار می‌رود.


● تاريخي فرهنگي و هنري

نگاهي به كتاب رضا شاه از سقوط تا مرگ

كتابي تازه درباره سقوط رضا شاه پهلوي و مرگش انتشار يافته است كه مولف‌آن معتقد است يكي ازكاملترين كتاب‌ها درباره دوران نشيب زندگي وي تا به اين لحظه به شمار مي‌رود.

كتاب "رضا شاه از سقوط تا مرگ" نام دارد و رضا نيازمند آن را نوشته و انتشارات حكايت قلم نوين در۶۳۴ صفحه قطع رقعي جلد گالينگور، به بازار كتاب عرضه كرده است.

مولف اين كتاب پيش از اين هم كتاب ديگري با عنوان "رضا شاه از تولد تا سلطنت" نوشته كه از سوي همين ناشر به بازار كتاب عرضه شد و با استقبال روبرو شد.

روايت دكتر نيازمند از تاريخ اين دوره كوتاه، بيش از آنكه تحليلي باشد، گزارشي است. او زمان آغاز روايت خود را سوم شهريور ۱۳۲۰ انتخاب كرده اما به تناوب به سال هاي ۱۳۱۷ هم گريزي مي‌زند و چگونگي حضور دولت و متخصصان آلماني در ايران را مرور مي‌كند.

همچنين با نگاهي گذرا به پيشينه آلمان دوستي رضا شاه از دوره‌اي كه قزاق بود، يكي از دلايل اصلي سقوط وي را تمايل به هيتلر و آلمان ياد مي‌كند.

مولف با ذكر پاره‌هايي از خاطرات سال‌هاي ۱۳۱۸ سرريدر بولارد مي‌نويسد كه انگلستان ناظر چگونگي ابراز ارادت رضا شاه به دولت آلمان بود؛ نخست وزيري متين دفتري با گرايشات آشكارش به آلمان، رياست فرزين بر بانك ملي كه باز هم آشكارا از آلمان حمايت مي‌كرد و پيمان بازرگاني با ژاپن نشانه‌هايي است كه متفقين را به اين جمع بندي مي‌رساند كه رضاشاه و دولتش، اگر چه اعلام بي طرفي كرده‌اند، اما در عمل تمايلات شديدي به آْلمان دارند.

همين امر سبب مي‌شود تا دولت‌هاي آمريكا و انگليس و روس بر فشار خود براي ساقط كردن رضا شاه بيفزايند و وي را وادار به استعفا كنند.

تاثير راديوي بي بي سي ، يا به نوشته مولف راديو لندن، بر سقوط رضا شاه از جمله مواردي است كه مولف به ‌آن اشاره مي‌كند و معتقد است اين راديو سهمي ‌جدي در تحريك افكار عمومي عليه رضا شاه داشته و با ذكر بخش هايي از خاطرات بولارد توصيح مي‌دهد عمده مطالب كوبنده اي كه راديو لندن بر عليه رضا شاه بيان مي‌كرد از سوي ميس لمبتون(مورخ و وابسته مطبوعاتي سفارت) تهيه و ارسال مي‌شد.

لمبتون نزديك به ۱۵ محور اساسي براي مطالبش طراحي كرده بود كه در تمامي‌آنها از استبداد راي شاه، برخورد تحقير آميز با دولت و وزرا، بي توجهي به كشاورزي، گرفتن به زور املاك ومستغلات ديگران براي خود و خانواده و بي توجهي به قانون اساسي و مجلس و... حكايت مي‌كند.

راديوي لندن با محوريت قرار دادن اين موضوعات به تهيه گزارش و مطلب بر عليه رضا شاه مي‌پرداخت. تمامي‌اين اتقاقات سبب مي‌شود تا رضا شاه مجبور به استعفا شود.

 آقايان بدانند كه من درتمام بانك‌هاي اروپا و آمريكا يك ليره يا يك دلار هم ندارم- راست است كه در ايران متمولم، ولي در خارج هيچ چيز ندارم و دولت بايد فكر خرج من باشد
 
رضا شاه، از متن كتاب

مولف در روايت خود زماني كه رضا شاه تصميم به استعفا مي‌گيرد را به نقل از گلشائيان چنين مي‌آورد: "شاه بعد اظهار كردند، ‌تصميم من گرفته شد، فردا صبح به مجلس خواهم رفت براي اعلام استعفا.... آقايان بدانند كه من درتمام بانك‌هاي اروپا و آمريكا يك ليره يا يك دلار هم ندارم- راست است كه در ايران متمولم، ولي در خارج هيچ چيز ندارم و دولت بايد فكر خرج من باشد."

چگونگي انتخاب محمدعلي فروغي هم از جمله نكات مهمي‌است كه دركتاب به تفضيل درباره آن سخن گفته شده است. مولف سه روايت از خاطرات گلشائيان و سهيلي و محسن فروغي را درباره چگونگي اين انتصاب آورده است كه تقريبا همگي آنها شبيه به هم‌ هستند.

او از انعكاس روايت دكتر مكي از خاطرات اشرف پهلوي خودداري كرده است. در روايت هاي بالا رضا شاه به اصرار آهي ( وزير راه ) و ديگر وزيران به سمت تعيين فروغي براي نخست وزيري سوق داده مي‌شود و دستور دعوت از وي به دربار را مي‌دهد.

اما در روايت دكتر مكي از خاطرات اشرف كه در كتاب دكتر نيازمند اشاره اي به آن نشده است، اشرف "از شب قبل از تشكيل كابينه خبر مي‌دهد كه پدرش به فروغي تلفن كرد و برخلاف روال معمول كه به همه تحكم مي‌كرد، اين بار اصرار و خواهش كرد كه فروغي نخست وزيري را بپذيرد چرا كه انگليسي ها گفته بودند تنها با سه نفر از رجال(قوام،سيد ضياء و فروغي) حاضر به مذاكره اند."(مكي- جلد ۸ ص ۱۰۷ تا ۱۰۹ )

اما همين روايت از سوي عبدالله شهبازي، مورخ مورد ترديد قرار مي‌گيرد. اگرچه شهبازي اين روايت را منطبق با واقعيت مي‌داند و معتقد است كه اشرف احتمالا از طريق فردوست يا محمدرضا به چند و چون ماجرا پي برده و براي حفظ شان پدرش واقعيت را ننوشته است. وي در صفحه ۳۱ جلد دوم كتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوي مي‌نويسد كه "او فرزند مورد علاقه رضا خان نبود(برخلاف محمد رضا و شمس) كه در چنين لحظات اضطراب و عصبيت در كنار پدر باشد."

از سوي ديگر محمود فروغي( فرزند ذكاء‌الملك) هم درخاطرات خود كه باز هم در كتاب مولف به آن اشاره اي نشده است، روايت مي‌كند كه شخص رضا شاه به ديدن پدر آمد و ازوي دعوت به نخست وزيري كرد.

درمقابل مولف به خاطرات محسن فروغي( فرزند ارشد ذكاء‌الملك) اشاره مي‌كند كه از نصرالله انتظام (رئيس تشريفات دربار)ياد مي‌كند كه براي بردن پدرش به دربار با اتومبيل به منزل فروغي آمد.

 استعفا نامه رضا شاه را فروغي مي‌نويسد و صبح روز ۲۵ شهريور به امضاي وي مي‌رساند. به نوشته محسن فروغي درساعت ۷ صبح همان روز به سفارت روس مي‌رود تا خبر را به اطلاع دو سفير روس وانگليس( كه در سفارت روس منتظر بود) برساند.
 

فرازي ديگر ازاين كتاب به چگونگي خلع رضاشاه از سلطنت مي‌گذرد و حتي كار تا جايي پيش مي‌رود كه با حملات راديوي بي بي سي به رضا شاه افكار عمومي‌سخت بر عليه‌اش تهييج مي‌شود و فروغي در ملاقات با بولارد( وزير مختار انگليس) از وي مي‌شنود كه بايد تصميم بگيرد حكومت ايران از سلطنت به جمهوري تبديل شود.

"ما به اين شرط با خواسته هاي شما موافقت مي‌كنيم كه رژيم كشور ايران تغيير كند و حكومت شما از مشروطه به جمهوري مبدل شود."

فروغي اما معتقد است كه با توجه به قانون موجود چنين كاري نيازمند زمان طولاني است و اسباب هرج و مرج را فراهم مي‌سازد. پس با يك طراحي دقيق ماجرا را به سمتي سوق مي‌دهد كه ابتدا استعفاي شاه را بگيرد و سپس وليعهد را بر جايش بنشاند.

استعفا نامه رضا شاه را فروغي مي‌نويسد و صبح روز ۲۵ شهريور به امضاي وي مي‌رساند. به نوشته محسن فروغي درساعت ۷ صبح همان روز به سفارت روس مي‌رود تا خبر را به اطلاع دو سفير روس وانگليس( كه در سفارت روس منتظر بود) برساند.

سفير انگليس با بند اول نامه كه استعفا است موافقت مي‌كند اما براي جانشيني فرزند رضا شاه مي‌گويد كه بايد از لندن كسب تكليف كند. بولارد پيش از اين هم در خاطراتش آورده بودكه محمد رضا از انگليس متنفر است و روس ها هم درباره وي نظر مثبتي ندارند.

به نوشته فرزند ذكاء‌الملك ، پدرش دربرابر سخنان بولارد گفت: "قانون براي دولت تكاليفي معين نموده است- به تكليف خود عمل خواهيم كرد." و سپس ادامه مي‌دهد كه پدرش به سهيلي دستور داده بود "در صورت مخالفت نمايندگان تهديد به اشغال تهران از طرف قواي بيگانه شود و همين تهديد در جلسه مجلس باعث شد نمايندگان سروصدايي راه نيندازند."

قبل از ظهر همان روز پس از جلسه اي غير علني، نشست علني تشكيل و ابتدا استعفاي رضا شاه خوانده و سپس برخي از نمايندگان چون علي دشتي و يعقوب انوار سخناني مي‌گويند و درنهايت مجلس با سلطنت محمد رضا موافقت مي‌كند.

مولف در نقلي از خاطرات گلشائيان مي‌نويسد "تردستي و عجله فروغي مهمترين عامل در قبول وليعهد به عنوان شاه بعدي بود كه پيش از آنكه مجلس از بهت زدگي به در آيد قضيه را به پايان رساند."

بعد از واگذاري قدرت از سوي رضا شاه و رفتنش به اصفهان(۲۵ شهريور) و يك روز بعد از حضور فرزندش در مجلس، بولارد در تلگرافي به انگليس نوشت "اكنون كه رضا شاه رفته است، لحن راديو لندن بايد عوض شود و بيشتر راجع به دولت پارلماني طبق قانون اساسي بايد توجه شود."

واكنش دولت انگليس به جانشني محمدرضا جالب توجه است. بولارد همان روز تلگرافي به لندن مي‌زند و ماجراي بر تخت نشستن محمد رضا را خبر مي‌دهد‌، اما پاسخ واعلام مخالفت انگليس سه روز بعد به دست وزير مختارش مي‌رسد كه كار از كار گذشته است.

وزارت خارجه به وزير مختار خود مي‌نويسد: "وليعهد بايد به كلي از ليست جانشينان رضا شاه حذف شود و چون تمايلات زيادي به آلمان ها دارد ما نمي‌توانيم استعفاي شاه را به نفع فرزندش قبول كنيم. راه حل يا يكي از فرزندان جوانتر شاه است و يا برقراري مجدد سلسله قاجار."

به نوشته آقاي نيازمند، بولارد بدون آنكه بنويسد كار از كار گذشته است، براي لندن دليل مي‌آورد كه تغييرات در قانون اساسي سرو صداي فراواني به پا مي‌كند و عواقب آن هم با انگليس خواهد بود.

رضا شاه پس از خلع ابتدا به اصفهان، بعد به يزد و سپس به كرمان و درنهايت به بندر عباس مي‌رود. بعد از توقفي در بندر عباس سوار كشتي شده و ايران را ترك مي‌كند. در كشتي است كه رضاشاه در مي‌يابد محبوس است و تنها جايي كه اجازه دارد برود ، جزيره موريس است.

مولف به نقل از خاطرات بولارد مي‌آورد كه "پس از خروج رضا شاه از ايران گويي مركز ثقل تمام امور مملكت از بين رفته باشد، مسائل و مشكلات موجود روبه افزايش و پيچيدگي نهاد."

 رضا شاه پس از خلع ابتدا به اصفهان، بعد به يزد و سپس به كرمان و درنهايت به بندر عباس مي‌رود. بعد از توقفي در بندر عباس سوار كشتي شده و ايران را ترك مي‌كند. در كشتي است كه رضاشاه در مي‌يابد محبوس است و تنها جايي كه اجازه دارد برود ، جزيره موريس است
 

ماجراي رفتن رضا شاه به موريس از زبان اسكراين مامور بردن رضا شاه روايت مي‌شود و در كنار آن مولف از خاطرات شمس و غلامرضا و نيز علي ايزدي كه در اين سفر همراه رضا شاه بودند، به همراه كتاب دوجلدي اسناد پهلوي ها نكاتي را مي‌آورد وسعي مي‌كند توصيفي دقيق از وضعيت رضا شاه در موريس به دست دهد.

رفتار ماموران و فرماندار موريس اگرچه محترمانه است ،امااين رفتارها به مذاق شاهي كه چنان جلال و جبروتي داشت، خوش نمي‌آيد و حتي دريكي از طولاني ترين نامه ها به فرزند ارشدش مي‌نويسد "بهتر بود به هر نحوي كه پيش مي‌آمد به حيات من خاتمه داده مي‌شد و با اين مرگ تدريجي روبرو نمي‌شدم."

اين نامه نگاري ها از سوي رضا شاه فراوان است و مولف عمده آنها را در كتاب خود آورده است.

رضا شاه اواسط شهريور۱۳۲۱ به ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبي مي‌رود. نوروز ۱۳۲۲ خانه اي مجلل براي وي و همراهان تدارك ديده مي‌شود و رضا شاه يك سال و ده ماه دراين خانه زندگي كرد و صبح چهارم مرداد ۱۳۲۳ بر اثر حمله قلبي درگذشت.

نگاهي به منابع و ماخذ كتاب

مولف در استفاده از منابع سعي كرده است به منابع موجود(كتاب ها)و نه اسناد اكتفا كند.

سندهاي مورد اشاره در متن كتاب هم عمدتا به صورت كتاب منتشر شده اند. البته او سفري هم به ژوهانسبورگ داشت(۱۳۴۶) وبا مستخدم مخصوص و صاحب آخرين منزل مسكوني كه رضا شاه در آن اقامت داشت، گفتگويي صورت داد كه در كتاب شرح آن را به صورت كامل آورده است، اگر چه به نظر مي‌رسد نكته خاص و قابل اعتنايي از اين گفت وگو به دست نيامده است.

رضا نيازمند، نويسنده كتاب

عمده مطالعات و تحقيقات وي در اين زمينه به كتاب‌هايي از سرريدر بولارد (وزير مختارانگليس در ايران)، كتاب قزاق محمود پورشالچي، روزشمار تاريخ ايران دكتر باقر عاقلي، خاطرات عباسقلي گلشائيان (وزير رضا شاه)، خاطرات محمد سجادي( وزير راه)، علي سهيلي، روزنامه اطلاعات خاطرات محسن فروغي( فرزند محمد علي فروغي)، علي ايزدي و خاطرات اشرف و شمس و سر كلارمونت اسكراين كه مامور بردن رضا شاه به جزيره موريس بوده است.

مولف ضمن آنكه فهرستي از منابع مورد استفاده درپايان كتاب ارائه نكرده است، مي توانست براي غنا بخشيدن به محتواي كتاب از برخي ديگر از منابع، به خصوص در دوره اي كوتاه از اشغال ايران تا سقوط رضا شاه، استفاده كند كه از جمله آنها تاريخ بيست ساله ايران حسين مكي و يا گزارش سفير آمريكا در اين زمينه كه در كتاب "ايران بين دو انقلاب" توصيفي اين چنيني از سقوط رضا شاه به دست داده است "يك مستبد بيرحم،آزمند و اصلاح ناپذير دراواخر عمرش، بركناريش از قدرت و سپس مرگش در تبعيد، تاسف كسي را بر نيانگيخت."

در يك نظر كلي مي‌توان گفت،‌اگر چه نويسنده سعي كرده است كتابي كامل ارائه كند،‌اما به نظر مي‌رسد وي حتي از منابع موجود هم نتوانسته به خوبي استفاده كند. ضمن آنكه در برخي از بخش هاي كتاب به دليل برخي اظهار نظرات توصيفي درباره شخصيت رضا شاه از سوي مولف، يكدستي گزارش وي دچار سكته و خدشه مي‌شود.

بدين ترتيب مي‌توان گفت اگرچه مولف سعي كرده برخي خطاهاي فاحش خود در جلد اول را در شيوه نگارش كتاب، تا حدودي تصحيح كند و اجازه دهد اسناد و كتابها سخن بگويند، ‌اما دركل هنوز جاي كتابي كه بتواند تصويري دقيق از رضا شاه به دست دهد خالي است.

acid_pro - اتريش - وين
این کتاب سرتاسر چرند و دروغ درباره رضا شاه است و وزارت ارشاد ج.ا اون رو بیرون داده ؛در این کتاب نوشته شده » رضاشاه مرد بی‌سواد و تیله‌بازی بود که ایران را تحت فرمان خود درآورد« دیگه خودتون تا آخرشو برید.این مطلب هم مستقیما از سایت آیت الله بی بی سی گرفته شده.
يكشنبه 5 خرداد 1387

mehraeen - ايران - تهران
رضا شاه كبير بزرگترين زمامدار تاريخ معاصر
دوشنبه 6 خرداد 1387

farhad_uk - انگليس - لندن
روحش شاد رضا شاه خدمات بسیاری به ایران و ایرانی کرد و مطمئنم تاریخ قضاوت مثبتی در مورد این مرد بزرگ خواهد کرد دوباره روحش شاد
دوشنبه 6 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - كترينگ
acid-pro-اتریش-تهران.سلام.کاملا درست فرمودید.اگر ایشان بیسواد و تیله باز هم بود خوب اینها هم بیسواد و خانم باز ووووو....هستند!!!اگر یک آدم بیسواد در آن زمان با آن امکانات و وضع مملکت آن همه خدمت کرده درست مثل اینستکه بگویند یک بیسواد موشک هوا کرده و بسلامت هم برگشته و یا اتم را شکافته است!!!! ایا اشکالی دارد که شما ملاها هم با این همه دلار و شرایط علمی دنیا گامی مثبت بردارید و از خود اثری مثبت بگذارید!!!کشوری که ارتش نداشت و از علم زمانه خودش هیچ اطلاعی هم نداشت را نه تنها سامان داد بلکه موجب شد ند که این پدر و پسر ایران را گرده زدایی کنند و به جهان معرفی کنند و ایران نوین را ملت فراموش نمیکند.اما اینها ملت را آنقدر به عقب بردند که بسیجی مثل میمون به در پراید آویزان میشود و میخواهد ملت را بدرد!!!!صد رحمت به وحشیهای زمان قاجار که کمین میکردند و ملت را میکشتن!!!!!حال ملت خود قضاوت میکنند که از کجا بکجا رسیدیم.فرهنگ زمان محمد رضا شاه که بنیان گذار آن زضا شاه کبیر بوده و دانشگاه های آن زمان و حال!!!!!!!!دولت آن زمان و دولت ملا ها!!!!!مجلس آن زمان و مجلس ملاها!!!!!!!!!!اقتصاد آن زمان و اقتصاد ملاها!!!!!!دزدی های آن زمان و دزدیهای ملاها!!!! جنایات آن زمان و جنایات ملاها!!!ارتش آن زمان و ارتش ملاها!!ا دارات آن زمان و ادارات ملاها!!!! سفرای آن زمان و سفیران ملاها!!!!!!!! دین داری آن زمان و دین داری ملاها!!!!رضا شاه کبیر و محمد رضا شاه دپهلوی کجاو این ملاها!!!! البته گفتنی بسیار است برای هر کدام از موارد کتابها و مدارک بسیاری است که در آینده تاریخ این روشنگر حقیقت برای آیندگان روشن میسازد.
دوشنبه 6 خرداد 1387

eshghe_shiraz - انگليس - لندن
درود بر روان پاكش
دوشنبه 6 خرداد 1387

ocean bird - ايران - ايران
رضا شاه مرد بزرگي است. ( نمي گويم بود ُ چون هميشه بزرگ مرد تاريخ معاصر ايران است). هر چه درباره وي بنويسند باز هم حق مطلب ادا نمي شود.
رضا شاه = سمبل مبارزه با استعمار انگلستان
دوشنبه 6 خرداد 1387

parinaz87 - المان - كلن
روحش شاد
سه‌شنبه 7 خرداد 1387

sajjad0001 - ايران - لاهيجان
مردك انگليسي اگه بقول بروبچ اين همه كار انجام داده بود كه مثل آب خوردن و بدون هيچ مقاومتي از جانب مردم پرتش نمي كردن جايي كه عرب ني انداخت
پنج‌شنبه 9 خرداد 1387

eshghe_shiraz - انگليس - لندن
بابا جون انصاف هم چیز خوبی هست رضا شاه در قلب ملت جا دارد زور بیخود نزنیین عاشقانه می پرستمت
جمعه 10 خرداد 1387

Facebook Twitter Contact us RSS
www.IranianUK.com
دویچه وله
تحصیل در انگلستان - آمریکا

جدیدترین مطالب سایت
دیدنی ها و شنیدنی های روز
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اخبار ایران و جهان
اخبار ورزشی
اخبار سینما و موسیقی
اخبار ایرانیان خارج از کشور
حوادث
عکسهای دیدنی
ویدیو کلیپ
دانلود فیلم
دانلود موزیک
دختران پسران و مسائل جنسی
پزشکی و سلامتی
علمی و دانستنیها
مقالات
داستان
روانشناسی
خانواده و زندگی زناشویی
تاریخی فرهنگی و هنری
زنان
مد آرایش و زییایی
تغذیه رژیم و گیاهان داروئی
آشپزی
مذهب و عرفان
طنز و جوک
کتاب و شعر فارسی
ایران سرای من
انواع فال طالع بینی و تعبیر خواب
بازی و سرگرمی
روزنامه ها و مجلات
کامپیوتر و دانلود نرم افزار
رنگارنگ
دانلود بازی و تمهای موبایل
راهنمای زندگی در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور
مهاجرت
کودکان
رادیو و تلویزیون
لینکستان
امکانات
خانه
تبادل نظر پرنیان
سفارش آگهی
تماس با ما
فیلترشکن
عضویت در سایت
RSS
آگهی های متنی
عکس - ویدیو - سرگرمی
تحصيل در آمريكا
ادامه تحصیل در انگلستان
کالج های زبان در انگلستان
طراحی حرفه ای وب سایت
کنترل پنل کاربران
عضویت در سایت
تغییر کلمه عبور
تغییر دیگر مشخصات
جستجو در ایرانیان انگلستان
عضویت در خبرنامه
ایمیل :
تلفن ارزان - کیفیت برتر
صرافی سمیانی
صرافی کاسپین
فارکس
بت برو
رهائی از اعتیاد
صرافی موج
صرافی پرآرا
صرافی سیمرغ
دویچه وله فارسی
ادامه تحصیل در انگلستان
طراح وب سایت
راهنمای مشاغل ایرانیان
کتاب فروشی نما
صرافی گاندی

رایان یوکی
اين سايت هيچ گونه مسئوليتي را در قبال آگهي ها نمي پذيرد
جدیدترین مطالب سایت
اقدام غیرقانونی نروژ درباره دانشجویان ایرانی
طرح "شنود اسلامی" در ایران کلید خورد.
«احضار» چند دانشجو به کمیته انضباطی به دلیل «اعتراض» به جلیلی
وزیر ارشاد ایران: وصی ریچارد فرای، به وصیتش عمل کند
صادق لاریجانی: در جمهوری اسلامی به زنان هیچ اجحافی نشده است.
معاون وزیر نفت ایران: صادرات نفت خام در دولت یازدهم دو برابر شد
پوتین به سئوالات تلفنی مردم کریمه پاسخ می‌دهد
'شاید آقای لاریجانی درست می‌گوید، من خیالاتی شده‌ام'
بررسی روزنامه‌های صبح تهران، پنجشنبه ۲۸ فروردین
یک توله خرس قهوه ای پس از زنده گیری در پاسگاه پارک ملی بمو مفقود شد
قلعه‌نویی: ضعیف‌ترین داور عمرم را دیدم!/ این فوتبال نیست؛ نتایج باید داخل زمین رقم بخورد
نتایج یک پژوهش: در میان بی‌ریش‌ها، مرد ریشو پادشاه است
برنده نبرد بر سر رمز نویسی اطلاعات در اینترنت کیست؟
به اختلالات غذایی مردان جوان توجهی نمی‌شود
فال روز پنجشنبه 17 اپریل - 28 فروردین
فولاد خوزستان، راهی مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا شد
مرد آدم‌خوار در پاکستان برای بار دوم دستگیر شد
با شکست برابر الشباب عربستان؛ استقلال با لیگ قهرمانان آسیا وداع کرد
جنجال بر سر انتشار فایل صوتی عراقچی درباره توافق ژنو.
قربانیان ۸۸ : علی فتحعلیان؛ گفتند شناسنامه بیاورید و جنازه بگیرید
عروس ایرانی با جرثقیل به خانه بخت رفت!
جزئیات سقوط جرثقیل بزرگترین سکوی نفتی ایران
نمایندگان مجلس ایران خواستار کنترل حساب‌های بانکی ثروتمندان شدند.
نگرانی نمایندگان مجلس از اخراج‌های گسترده در وزارت‌خانه‌ها.
مادر 12 ساله و پدر 13 ساله صاحب فرزند شدند
هیچستانی در جنوب غرب تهران
اعطای بالاترین نشان تحقیقات کاخ سفید به مونا جراحی
محمدرضا خاتمی: اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات آینده مجلس هستند
خادمان ‌‌علم در مقام یاوران رژیم نازی.
مبلغ دیه در ایران به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت
ادامه ...
دیدنی ها و شنیدنی های روز
ضربه کاشته به سبک پت و مت
نجات شیری که پایش توسط شاخهای یک بوفالو پاره شده بود
آب پاشی شبانه در آمستردام , جریمه ای برای یک رفتار غیر اجتماعی
بدترین راه برای پائین آوردن یک ماشین از کامیون
امتناع پسر بچه از رقص با دختر کوچولوی حسود
ضربه به موقع راننده قطار به سر مردی که می خواست از خودش عکس "سلفی" بگیرد
گفتگو با با خانم شهره آغداشلو بازیگر بزرگ سینما و تئاتر ایران
آب‌بازی در سال نو تایلندی‌ها.
فیلم تازه ‌گلشیفته فراهانی؛ "سرزمین شیرین فلفلی من".
دختر جوان المانی هدایت‌گر کانتینرهای عظیم.
ویدیوهایی از تصادفات که توسط دوربین های داشبورد برداشته شده است
دوربین مخفی : سرقت لاستیک اتومبیل پلیس
مدل موی رهبر کره شمالی در لندن خبرساز شد
مصاحبه با محمد نوریزاد : مردم به من می گفتند ما این حکومت را نخواستیم , ما را برگردانید به همان نظم قبل از انقلاب
معمای مرد شیک‌پوشی که مثل سگ در خیابان‌های لندن چرخانده شد
ادامه ...
داغ ترین و پربیننده ترین مطالب
اعطای بالاترین نشان تحقیقات کاخ سفید به مونا جراحی (183+)
روایت یک "بخشش" (155+)
بخشش اعدامی در دقیقه 90 : فوتبالیست مازندرانی از قاتل فرزندش گذشت (135+)
عروس ایرانی با جرثقیل به خانه بخت رفت! (128+)
شعار «یا حسین میرحسین» حین سخنرانی جلیلی در دانشگاه امیرکبیر (115+)
زرتشتیان چگونه نوروز را جشن ‌می‌گیرند؟. (94+)
دو سؤال منطقی از کسانی که این روزها خیلی داد می کشند و تهدید می کنند (94+)
او یک رپر آمریکایی نیست بلکه پزشکی است که نحوه مراقبت از گچ پا را توضیح میدهد (86+)
رونمایی از لباس فرم جدید بادیگاردهای روحانی (83+)
موبایل کمک خلبان پرواز مالزی روشن بوده‌است (83+)
فیلم تازه ‌گلشیفته فراهانی؛ "سرزمین شیرین فلفلی من". (80+)
مصاحبه با محمد نوریزاد : مردم به من می گفتند ما این حکومت را نخواستیم , ما را برگردانید به همان نظم قبل از انقلاب (80+)
دوربین مخفی تمیز کردن صحنه قتل ( آخرین نفر انتقام خوبی از سازندگان این برنامه گرفت) (79+)
4 سگ که قبل از غذا دعا می خوانند (75+)
آیا واقعا این اتوموبیل همانند روح در چهار راه ظاهر شد؟ (70+)
ادامه ...
● خانه ● تبادل نظر پرنیان ● سفارش آگهی ● تماس با ما ● فیلترشکن ● عضویت در سایت
Copyright 2004 - 2014 © IranianUK.com , All rights reserved.